Spis treści:
- Izolacja akustyczna ścian i sufitu
- Wyciszenie ściany od sąsiada i ulicy — skuteczne metody
- Jak wykonać izolację akustyczną sufitu?
- Czy da się wygłuszyć i ściany samodzielnie?
Wyciszenie pokoju może być prostsze, niż myślisz. Wystarczy poznać proste triki, które pozwolą zadbać o ciszę już w trakcie urządzania pokoju.
Izolacja akustyczna ścian i sufitu
Zadbanie o izolację akustyczną może być potrzebne w wielu przypadkach. Szczególnie w mieszkaniach, które znajdują się w pobliżu głośnej i ruchliwej ulicy, czy w budynkach, w których są cienkie ściany. Ochrona od dźwięków z zewnątrz może być konieczna, szczególnie jeśli lubimy spokój i ciszę.
Niektórzy mogą chcieć wygłuszyć ściany ze względu na sąsiadów, którym nie chcą przeszkadzać. Warto pamiętać, że zakłócanie spokoju może być karalne, szczególnie podczas ciszy nocnej. Dlatego jeśli prowadzimy intensywne życie towarzyskie, posiadamy psa, który szczeka i wyje, lub mamy dzieci, które lubią się głośno bawić, izolacja akustyczna może nas uchronić od nieprzyjemnych konsekwencji.
Sposób, w jaki wytłumimy pokój, będzie zależny od tego, jaki jest nasz budżet oraz czas, który możemy poświęcić na remont. W przypadku wynajmowanych mieszkań warto również zwrócić uwagę na skalę zniszczeń oraz zmian, które można w nim przeprowadzić.
Wyciszenie ściany od sąsiada i ulicy — skuteczne metody
Jedną z najprostszych i najmniej czasochłonnych metod na wyciszenie mieszkania jest jego właściwe urządzenie. Miękkie, grube wykładziny oraz dywany rozłożone w pokoju mogą chronić przed dźwiękami z mieszkań, które znajdują się pod nami. Regały, meblościanki, ciężkie fotele oraz kanapy mogą stanowić bariery dla dźwięku, dzięki którym ściany będą przepuszczać mniej odgłosów. Jeśli przeszkadza nam hałas zza okna, który spowodowany jest obecnością ulicy, szkoły, czy placu zabaw, warto zamontować zasłony. Jeśli będą stworzone z grubego, ciężkiego materiału, mogą skutecznie tłumić hałas.
Sposobem, który również można uznać za aranżację wnętrza, są specjalne ścienne panele akustyczne. Najczęściej wypełnione są pianką, przez co dobrze tłumią dźwięki. Dodatkową zaletą jest ich dostępność. Możemy wybrać najróżniejsze kształty, rozmiary oraz wzory paneli akustycznych. Oznacza to, że są ciekawym rozwiązaniem, które jest praktyczne i estetyczne.
Stosunkowo proste do zamontowania są maty wygłuszające. Najczęściej wykonane są z gumy butylowej oraz z aluminium. Największą popularnością cieszą w zastosowaniu przemysłowym. Wiele osób decyduje się również na ich montaż w mieszkaniach i domach. Często produkowane są w opcji samoprzylepnej, przez co montaż jest prosty. Ich plusem jest to, że można nimi wygłuszyć ściany oraz podłogi.
Jeśli mamy dużo czasu i ochotę na remont możemy samodzielnie spróbować montażu tapety akustycznej. To specjalny rodzaj tapety, który wyróżnia się tym, że pochłania dźwięki. Materiał można kupić w gotowym wzorze lub samodzielnie pomalować.
Do wygłuszania ścian przydatny będzie również korek ścienny. To rozwiązanie, którego wygląd nie będzie pasować do każdego wnętrza. Można zabudować nim całą ścianę lub jedynie jej element. Korkiem można pokryć również drzwi. Jeśli chcemy zamontować go samodzielnie, warto zastanowić się nad kupnem tapety, która stworzona jest z korka ściennego. Jest ona plastyczna i prostsza do zamontowania.
Przeczytaj również: Kiedy można stracić mieszkanie lub dom? Tak rozpoznasz, że komornik ma cię na celowniku
Jak wykonać izolację akustyczną sufitu?
Sufit może stanowić wyzwanie pod względem izolacji akustycznej, szczególnie jeśli mieszkamy w bloku.
Podwieszany sufit to sposób, który skutecznie wygłuszy pomieszczenie. Do jego wykonania wystarczą płyty gipsowo-kartonowe oraz wata szklana. Dodatkową zaletą jest to, że wygląda on estetycznie. Jeśli mamy dodatkowy czas i pieniądze, możemy pomyśleć nad zamontowaniem w nim dodatkowego oświetlenia.
Mniej skuteczne pod względem wyciszenia, ale proste w montażu są kasetony sufitowe. Wystarczy, że za pomocą specjalnego kleju, przymocujemy je do sufitu.
Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy zamontować na suficie wcześniejszych rozwiązań, warto wykorzystać tkaniny. To rozwiązanie, które może być mniej skuteczne. Jest jednak najprostsze w montażu i najtańsze. Można zamontować specjalne tkaniny obiciowe na sufit lub stworzyć tekstylny sufit napinany. Równie dobrze sprawdzi się jednak rozwiązanie DIY. Wystarczy rozpiąć na suficie naturalne tkaniny, które już posiadamy lub, które udało nam się znaleźć np. w lumpeksie. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie dobrze w sypialni, ponieważ stworzy intymną, przytulną atmosferę.
Czy da się wygłuszyć i ściany samodzielnie?
Wygłuszenie ścian, okien oraz drzwi to proste zadanie, z którym poradzi sobie nawet początkujący majsterkowicz. Warto uzbroić się w odpowiednie materiały i cierpliwość. Jedyny problem, który można napotkać przy montażu, jest praca na wysokości. Dlatego jeśli nie czujemy się swobodnie, korzystając z drabiny, poprośmy o pomoc lub zatrudnijmy fachowców do wygłuszenia sufitów i wysokich ścian.
Wygłuszenie domu nie zawsze sprowadza się do prac remontowych, warto o tym pamiętać. Za pomocą prostych trików i sprytnych rozwiązań będziesz mógł samodzielnie spróbować swoich sił w zadbaniu o ciszę w domu.
Źródło: Deccoria.pl
Przeczytaj również:
Kto powinien remontować mieszkanie – wynajmujący czy lokator? Co wolno, a czego nie?