Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Wieniec adwentowy na stół – jak i z czego zrobić?

Wieniec adwentowy to tradycyjna ozdoba przygotowywana cztery tygodnie przed Bożym narodzeniem. Jej zadaniem jest nie tylko dekorowanie mieszkania. Świąteczny stroik w tej formie ma przede wszystkim symboliczne znaczenie. Zobacz, jak przygotować go samodzielnie w domu i jakich materiałów możesz do tego użyć.

Wieniec adwentowy na stół – jak i z czego zrobić?
Przygotowanie wieńca adwentowego nie jest trudne i z pewnością bez problemu poradzisz sobie z tym zadaniem. Fot.123RF.com

Spis treści:

Wieniec adwentowy – symbolika

Chcesz zrobić wieniec adwentowy? Symbolika tej dekoracji jest bardzo istotna. Stroik z gałązek czy szyszek nie jest wyłącznie ozdobą, ale ma ważne znaczenie dla tradycji katolickiej.

Na wieńcu adwentowym znajdują cztery świece. Ich symbolika wiąże się z czterema kolejnymi niedzielami adwentu. Każdego tygodnia zapala się jedną świecę – tak, aby w czwartym tygodniu świeciły się wszystkie cztery.  

Płomień symbolizuje oczekiwanie na przyjście Chrystusa. Świece w wieńcu adwentowym zwykle umieszcza się w równych odległościach od siebie, chociaż nie jest to konieczne. Jeśli lubisz mniej oczywiste dekoracje, twój wieniec może mieć nieregularną formę. Ważne jest jednak, aby liczba świec była zgodna z tradycją.

Z czego powinien składać się wieniec adwentowy

Dzisiejsze wieńce adwentowe nie są już tak duże, jak ich pierwowzory. Zwykle mają średnicę 20-40 cm. Podstawę wieńca najczęściej stanowi styropianowy okrąg (do kupienia w sklepach florystycznych) lub druciana siatka. Konstrukcję możesz równinie przygotować z pędów, na przykład leszczyny lub krzewów iglastych (świerka, sosny, jodły). Z czego powinien składać się wieniec adwentowy i czym można do ozdobić?

Wieniec adwentowy można przystrajać w niemal dowolny sposób. Tradycyjnie wykonuje się go z gałązek drzew iglastych – świerka, jodły lub sosny. Do udekorowania możesz wykorzystać na przykład:

  • bombki,
  • owoce (zarówno świeże, jak i sztuczne),
  • szyszki,
  • kokardy i wstążki,
  • figurki związane z Bożym Narodzeniem
  • ptasie piórka,
  • pierniki i ciasteczka.

Tak naprawdę rodzaj ozdób na wieńcu adwentowym zależy przede wszystkim od twojej inwencji twórczej i poczucia estetyki. Taka dekoracja może być bardzo strojna i bogata lub wręcz przeciwnie – prosta i minimalistyczna.

Wieniec adwentowy tradycyjnie umieszczało się w mieszkaniu pod sufitem, zawieszając go na wstążkach. Dziś częściej stawia się go na stole, komodzie lub nawet na kominku.

Gotowy wieniec adwentowy możesz kupić w sklepach i kwiaciarniach, ale świetnym pomysłem jest wykonanie go samodzielnie. Zobacz, jak to zrobić krok po kroku.

Przeczytaj również: Robimy wianek świąteczny z trzmieliny. Soczyście czerwona ozdoba na stół i drzwi

Jakie kolory są modne w tym sezonie?

Jakie kolory mogą mieć wieńce adwentowe? Najnowsze trendy florystyczne dopuszczają wiele różnych barw. Zobacz, która z nich najlepiej sprawdzi się w twoim wnętrzu.

  • Czerwień – ten kolor najbardziej kojarzy się z Bożym Narodzeniem. Możesz ustawić w wieńcu tylko czerwone świecie lub zdecydować się też na dodatki w tej barwie.
  • Biel – wieniec adwentowy utrzymany w bieli jest najbardziej uniwersalną dekoracją. Możesz do niego wstawić cienkie białe świece. Będzie bardzo elegancki, a jednocześnie tradycyjny.
  • Fiolet – wieniec z fioletowymi świecami to idealny wybór do eleganckiego salonu. Nie wszystkim jednak ta barwa przypadnie do gustu, bo niekiedy kojarzy się z żałobą lub wielkim postem.
  • Złoto – wieniec adwentowy utrzymany w takiej kolorystyce świetnie sprawdzi się we wnętrzach w stylu glamour. Kojarzy się z bogactwem, przepychem, ale także z elegancją.
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @wojdrenia

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @wojdrenia

Możesz także postawić na kombinację barw – na przykład połączyć czerwień ze złotem lub biel z fioletem. Takie kompozycje również będą się pięknie prezentowały jako wieńce adwentowe. Najnowsze trendy florystyczne dopuszczają w tym sezonie nawet nietypowe połączenia.

Jak zrobić wieniec adwentowy na stół – instrukcja krok po kroku

Nie wiesz, jak zrobić wieniec adwentowy na stół? Instrukcja krok po kroku ułatwi Ci to zadanie. Zobacz, jak zrobić cztery stylowe warianty tej świątecznej dekoracji. Masz do wyboru różne style i metody wykonania. Wybierz takie, która najbardziej ci odpowiadają i pasują do twojego mieszkania.

  • Z suszonymi cytrusami

To ciekawy sposób na udekorowanie wieńca. Jest łatwy w wykonaniu. Będą ci potrzebne:

  • gotowy styropianowy wianek,
  • kilka świeżych gałązek świerka (lub innej rośliny iglastej),
  • drut florystyczny,
  • pistolet na klej florystyczny,
  • suszone plastry pomarańczy i cytryny,
  • kilka lasek cynamonu i/lub gwiazdek anyżu,
  • 4 grube świece w wybranym kolorze (najlepiej białe, kremowe lub złote).

Pracę należy rozpocząć od przywiązania gałązek świerkowych do gotowego wianka ze styropianu. Użyj do tego drutu florystycznego. Następnie za pomocą kleju przymocuj do wianka ozdoby: suszone owoce i przyprawy. Ostatnim etapem jest wstawienie pomiędzy gałązki czterech świec.

  • Z szyszek

To prosty w przygotowaniu i ekologiczny wieniec. Do jego wykonania wystarczą ci jedynie szyszki oraz gotowa podstawa florystyczna i pistolet na klej.

Przygotuj:

  • gotowy styropianowy wianek,
  • pistolet na klej florystyczny,
  • szyszki w różnych rozmiarach,
  • 4 świece.

Szyszki przymocuj klejem do okręgu ze styropianu. Zostaw pomiędzy nimi miejsce na świece.

  • Z bombek choinkowych

Ten wieniec wykonasz podobnie do poprzedniego, jednak zamiast szyszek wykorzystasz bombki choinkowe. Ich kolory możesz dowolnie dobrać – najlepiej postawić na maksymalnie 3 dominujące barwy, aby nie zapanował chaos.

  • gotowy styropianowy wianek,
  • pistolet na klej florystyczny,
  • bombki choinkowe w różnych rozmiarach, najlepiej niewielkie.

W tym przypadku wystarczy przymocować bombki do wianka za pomocą kleju w pistolecie. Zacznij od większych elementów, a pozostałe miejsca wypełnij drobniejszymi. Pamiętaj, aby pozostawić przestrzeń na świece.

  • Minimalistyczny

Wieniec adwentowy niekoniecznie musi mieć formę okrągłego stroika. Jeśli lubisz nietypowe rozwiązania, możesz postawić na minimalizm. Wystarczy, że cztery świece umieścisz w estetycznej misie czy pudełku, a przestrzeń pomiędzy nimi wyłożysz gałązkami świerka, szyszkami czy nawet liśćmi dowolnej rośliny.  Co prawda taka ozdoba nie będzie wieńcem w dosłownym rozumieniu, ale również może spełniać jego funkcję, a dodatkowo świetnie się prezentować. To ciekawy pomysł szczególnie do nowoczesnych wnętrz.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez (@deboszki_trzy)

Jak widać, przygotowanie wieńca adwentowego nie jest trudne i z pewnością bez problemu poradzisz sobie z tym zadaniem.

Przeczytaj również: 

Dlaczego liście grudnika więdną? Po takiej kuracji wypuszcza nowe liście i pięknie kwitnie

Najlepszy nawóz do gwiazdy betlejemskiej. Co roku używam, poinsecja kwitnie kilka miesięcy

Ile zapłacimy w tym roku za świąteczne drzewka? Leśnicy już podali ceny choinek, tanio nie będzie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.