Spis treści:
Łazienka to nie tylko prysznic i umywalka
Planowanie funkcjonalnej przestrzeni łazienkowej to ważny etap wykańczania domu lub mieszkania. Wbrew pozorom w pokoju kąpielowym, niezależnie od jego wielkości, spędzamy sporo czasu, wykonując rozmaite higieniczne zabiegi. Dlatego właściwa organizacja wnętrza, znalezienie miejsca na wszystkie niezbędne elementy oraz akcesoria, a także utrzymanie równowagi pomiędzy tym, co ładne, a tym co funkcjonalne są tak ważne.
Łazienka to nie tylko prysznic i umywalka, to również miejsce, gdzie odpoczywamy po ciężkim dniu, starając się zrelaksować. W wielu domach łazienka jest jednocześnie pomieszczeniem zastępującym niejako pralnię i tylko odpowiednio zorganizowana może wciąż zapewniać pełną swobodę użytkowania oraz niezbędą funkcjonalność.
Małe wnętrza wymagają zastosowania trików optycznie powiększających przestrzeń, istotne jest też znalezienie miejsca do przechowywania, wykorzystując każdy dostępny centrymetr. Ze względu na specyfikę wnętrza i jego przeznaczenie, w łazience szczególnie ważne jest wykorzystanie rozwiązań, które pozwolą utrzymać bezpieczne i komfortowe warunki: optymalną temperaturę czy prawidłową cyrkulację powietrza. Dlatego nie wolno stawiać na design i barwne wzornictwo kosztem utrzymania wskazanych parametrów oraz warunków technicznych zabudowy i planowanego wykończenia.
Podpowiadamy, jakich błędów podczas urządzania łazienki nie popełniać oraz tłumaczymy, dlaczego to, co ładne i pożądane nie zawsze idzie w parze z późniejszą satysfakcją z codziennego użytkowania.
Przeczytaj również: Jak odświeżyć łazienkę bez remontu? Malowanie płytek to prosty i tani sposób
Błędy podczas urządzenia łazienki
Czego warto wystrzegać się podczas aranżacji miejszej lub większej przestrzeni kąpielowej w domu czy mieszkaniu? Przedstawiamy kilka często popełnianych błędów przy urządzaniu łazienki – mają znaczenie nie tylko estetyczne, lecz także wpływają na obniżenie komfortu użytkowania przestrzeni oraz obniżają parametry techniczne pomieszczenia. To z kolei niechybnie prowadzi do występowania uszkodzeń konstrukcyjnych lub powodując znaczące pogorszenie stanu tej części budynku.
- Zaniedbanie wentylacji
Nie zdajemy sobie sprawy, jak ważna w przypadku łazienki jest sprawnie działająca wentylacja. Przy braku właściwej cyrkulacji powietrza skraplająca się woda utrzymuje we wnętrzu nienaturalnie wysoki poziom wilgoci, co zwiększa ryzyko występowania w łazience ognisk rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów, tj. grzybów i pleśni. Bezwzględnie zabrania się zasłaniania czy zamurowywania otworów wentylacyjnych w łazience. Co więcej, jeśli w łazience zainstalowana została wentylacja mechaniczna, należy regularnie poddawać ją przeglądom i dbać o prawidłowe funkcjonowanie systemu.
Wstawienie pełnych drzwi do łazienki to kolejny często popełniany błąd aranżacyjny ograniczający prawidłową cyrkulację powietrza. Jeżeli zależy ci na utrzymaniu komfortowych warunków w pomieszczeniu zaplanuj drzwi z otworami lub charakterystycznym podcięciem wentylacyjnym.
Wstawienie pełnych drzwi ogranicza przepływ powietrza, dlatego lepiej zrezygnować z nich na rzecz modeli podciętych lub wyposażonych w specjalne otwory wentylacyjne. Fot. Jonathan Borba/Madhourse/CanvaPro
- Oświetlenie
Niedoświetlona lub źle oświetlona łazienka to kolejny często spotykany problem. Niestety, jedna designerska lampa zamontowana na środku sufitu nie zapewni nam dobrego oświetlenia. Można potraktować ją jako element dekoracyjny uzupełniający aranżację, ale tylko wtedy, gdy połączona zostanie z innymi, ergonomicznie rozplanowanymi punktami oświetleniowymi. Warto dobrze przemyśleć rozmieszczenie ich w łazience, doświetlając nie tylko przestrzeń kąpielową, lecz także część nad umywalką z lustrem.
Problematyczne może okazać się zawieszenie jednej lampy sufitowej, która nie rozproszy światła we właściwy sposób i skupi je w jednym słupie, utrudniając użytkowanie lustra. Najlepszą opcją jest oświetlenie liniowe lub symteryczne, zainstalowane w górnej części i po obu stronach tafli. Bardzo istotne jest dołożenie kilku punktów świetlnych w miejscu umownie przeznaczonym na pralnię – tu warto też zadbać o właściwą barwę światła, podobnie jak przy lustrze.
- Brak przestrzeni
Ciasna, klaustrofobiczna łazienka to niekiedy efekt nieudanej aranżacji. Jeśli usilnie będziesz próbować zmieścić w niej więcej elementów niż to możliwe z uwagi na dostępną przestrzeń do wypełnienia, łazienka zamiast być funkcjonalnym pomieszczeniem zmieni się w miniaturową formę, w której trudno o choćby jeden swobodny ruch.
W pokoju wielkości zaledwie kilku metrów kwadratowych konieczne jest przemyślane wykorzystanie całej przestrzeni, liczy się tutaj każdy centymetr. Dlatego istotne jest dobre rozplanowanie lokalizacji sprzętów, tak aby móc wygodnie i bezpiecznie z nich korzystać.
Częstym błędem jest planowanie powierzchni pomiędzy urządzeniami, bez uwzględnienia odpowiedniej przestrzeni manewrowej przed miską ustępową, umywalką czy wanną. Zapewniając sobie miejsce do wykonywania codziennych czynności higienicznych warto przypomnieć warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki, ich części oraz usytuowanie: „przed miską ustępową należy zapewnić przestrzeń co najmniej 0,6x0,9m w rzucie poziomym, spełniającą również funkcję powierzchni przed umywalką”. Decydując się na montaż bidetu obok miski ustępowej, pamiętajmy o zapewnieniu min. 30cm przestrzeni pomiędzy nimi.
- Wanna i kabina prysznicowa – błędy montażowe
Kolejnym przestrzennym problemem jest zbyt mało wolnego miejsca do pełnego otwarcia drzwi kabiny prysznicowej. Pamiętajmy, że drzwi prysznica otwierane na zewnątrz mają minimalny promień otwarcia ok. 35cm dla modeli dwuskrzydłowych i 60 cm dla modeli jednoskrzydłowych. Zapewnienie swobody pełnego otwarcia drzwi do kabiny jest koniecznością, tak aby korzystanie z podstawowego narzędzia łazienkowego było wygodne, bezpieczne, a przy tym, aby otwierane skrzydło nie kolidowało np. z drzwiczkami szafki umywalkowej, pralką, wysuniętym grzejnikiem czy jakimkolwiek innym elementem aranżacji. W małych łazienkach warto rozważyć modele kabin z wejściem narożnym i drzwiami składanymi jak harmonijka lub otwieranymi pod kątem.
Powszechnie spotykaną nieprawidłowością jest wstawianie wanny do małej łazienki za wszelką cenę. Niewielkie modele do zabudowy narożnej nie dają możliwości komfortowego użytkowania, a ich wielkość wyraźnie ogranicza funkcjonalność. Wanny o długości 130 cm to propozycje naprawdę miniaturowe, które nie pozwalają wygodnie się położyć podczas kąpieli, a pełen komfort mogą uzyskać w nich wyłącznie dzieli. Z kolei wstawienie na takiej przestrzeni dużego, bezprogowego prysznica daje ogrom powierzchni i gwarantuje, że kąpiel przebiegnie bez żadnych trudności.
- Design ponad bezpieczeństwem
To problem, który nasilił się wraz z rozwojem wzornictwa i nieograniczoną dostępnością rozmaitych rozwiązań wykończeniowych. Zdarza się, że podczas aranżacji przestrzeni łazienkowej wykorzystywane są produkty o innym przeznaczeniu tylko dlatego, że są wizualnie atrakcyjne i idealnie pasują do wyobrażenia użytkowników o idealnej łazience. Wrogiem numer 1 w użytkowaniu pokoju kąpielowego jest śliska posadzka – położenie na podłodze płytek ceramicznych czy szklanych ze ściany w formie mozaiki płynnie przechodzącej z powierzchni na powierzchnię może być naprawdę niebezpieczne. Takie parametry, jak np. klasa antypoślizgowości powinny stanowić wartość priorytetową i podstawowe kryterium wyboru.
- Przechowywanie
Piękna duża wanna, szklany prysznic, złota armatura, a w narożniku... niezbyt estetycznie prezentujące się wiadro z mopem. Tak właśnie wygląda łazienka, w której nie zaplanujemy odpowiedniego miejsca do przechowywania wszystkich niezbędnych akcesoriów – począwszy od kosmetyków i ręczników przez kosz na brudną bieliznę po sprzęt do sprzątania, którego nikt z nas nie chce na co dzień oglądać.
Zamknięta przestrzeń do przechowywania w łazienkach to nie tylko kwestia estetyki, lecz także odpowiedniej ochrony naszych produktów i akcesoriów przez osadzającym się kurzem oraz kumulowaną wilgocią. Nawet po założeniu najlepszej klasy systemu wentylacyjnego, w łazience po dłuższej kąpieli zawsze zbierze się choć odrobina pary wodnej.
Miejscem, które z obu powodów wymaga zamknięcia podczas zabudowywania łazienki, jest przestrzeń pod umywalką. Wolnowisząca umywalka, niezabudowana, ustawiona na designerskim blacie będzie może i efektowną ozdobą, lecz przede wszystkim będzie wiązać się ze stratą cennego miejsca pod urządzeniem.
- Wysoki brodzik
Nadal zdarza się, że wielu z nas decyduje się na wysoki brodzik z wielofunkcyjną kabiną, licząc na to, że w pewnym stopniu model ten zastąpi nam wannę, saunę parową oraz stworzy warunki do codziennego relaksu, jak w SPA. Nic bardziej mylnego. Te propozycje, choć dobrze rozreklamowane, w praktyce wprowadzają szereg trudności w użytkowaniu. Po jakimś czasie może okazać się, że z wielu funkcji, jakie oferuje kabina zupełnie nie korzystamy, tym samym wielka forma tylko niepotrzebnie zagraca pomieszczenie.
Wysoki brodzik stanowi też dużą barierę dla osób z problemami motorycznymi, nawet niewielkimi. Wysoki próg wyraźnie utrudnia wchodzenie do kabiny oraz wychodzenie z niej po kąpieli, gdy podłoże dodatkowo jest mokre i śliskie od stosowanych płynów i szamponów. Co więcej, głębokie brodziki z wielofunkcyjnymi kabinami są trudne do utrzymania w czystości.
Zamiast kabiny z hydromasażem z wysokim brodzikiem, trudno dostępnym dla wielu użytkowników, lepiej postawić na bezprogowy prysznic z deszczownicą. Fot. Max Vakhtbovycn/Baloncici/CanvaPro
Jednak rezygnacja z wysokiego brodzika nie zawsze eliminuje problemy z aranżacją kabiny. Prysznic bez brodzika z estetycznie zaprojektowanym wpustem w posadzce zapewnia łatwość w utrzymaniu czystości oraz wygodę korzystania, ale potrafi też sprawiać problemy, jeśli zostanie błędnie wykonany. Gdy zapomnimy o odpowiednim przygotowaniu podłoża, naszą bolączką będzie stale rozlewająca się woda po łazience i kapiący sufit u sąsiada pod nami. Aranżując prysznic bez brodzika uważaj na to, by przypadkiem nie zapomnieć o właściwym uformowaniu spadku na posadzce przed wypłytkowaniem. Musisz zachować kierunek odwodnieniam a także nieodpowiednio zaizolować podłoże.
- Brak ochrony przed wilgocią
Wyposażenie do łazienki powinno być zabezpieczone przez działaniem wilgoci. Pamiętaj, że nie będzie to tylko chlapiąca woda czy krople powstające przy skraplaniu się pary wodnej, które można przecież wytrzeć przeznaczoną do tego ścierką. Łazienka to pomieszczenie, w którym stale panuje specyficzny mikroklimat, który daje o sobie znać szczególnie przy niezbyt dobrze działającej wentylacji. Potrafi utrzymywać się w niej wyraźnie podwyższona wilgotność powietrza, dlatego tak ważna jest ochrona wyposażenia przed oddziaływaniem środowiska wodnego. Nie sprawdzą się tutaj drewno inne niż egzotyczne czy np. papierowe tapety ścienne. Aranżacja ścian oraz wybór odpowiednich mebli to dopiero początek. Bezwzględnie należy pamiętać o zabezpieczeniu poprowadzonej w łazience instalacji elektrycznej, stosując gniazdka i lampy z oznaczeniem IP44.
- Brak czujników tlenku węgla
Ciągle jeszcze w niektórych łazienkach w starszym budownictwie mamy do czynienia z piecykami gazowymi starej generacji z otwartą komorą spalania. Z biegiem lat instalacja taka może tracić szczelność, co powoduje trudne do zauważenia wydzielanie się tlenku węgla. Czad, czyli bezwonny gaz pozbawiony smaku i zapachu potrafi być zabójczy właśnie dlatego, że nie mamy pojęcia o jego uwalnianiu się i osiąganym stężeniu. W powyższym przypadku brak czujników stężenia tlenku węgla w powietrzu w zamkniętym pomieszczeniu łazienki jest nie tyle błędem, co poważnym zaniechaniem.
W każdej łazience, gdzie znajduje się urządzenie, w którym dochodzi do spalania jakichkolwiek paliw, instalacja czujnika alarmującego o dymie i zwiększonym stężeniu niebezpiecznych gazów jest obowiązkowa. Co istotne, nie wolno zamykać takich urządzeń, w tym wspomnianych piecyków gazowych w szafkach czy jakichkolwiek innych formach zabudowy, mających rzekomo poprawić estetykę wnętrza, a w praktyce obniżających poziom bezpieczeństwa.
- Wizualne pomniejszenie pomieszczenia
Niby niemała ta łazienka, a jednak wchodząc do niej mamy wrażenie, że uderzamy w przeciwległą ścianę. Może to wynikać z tego, że podczas aranżowania pokoju kąpielowego optycznie pomniejszyliśmy przestrzeń. Co daje taki efekt? Najpowszechniejszym błędem jest położenie płytek w zbyt ciemnych kolorach lub jasnych, ale w ponurych odcieniach. Problem pogłębia matowe wykończenie lub nieodpowiednio rozmieszczone, geometryczne wzory, które zamiast powiększyć pomieszczenie optycznie je zmniejszają. Idealny patent na dodanie łazience głębi to umieszczenie na wprost wejścia dużego lustra, im większe, tym lepiej, a nie będziesz widzieć jej końca.
Ciekawy projekt łazienki nie zależy od jej wielkości, ale pomysłu na aranżację. Wykorzystaj szkliwione płytki, kabinę bez brodzika, odpowiednio rozmieszczone punkty oświetlenia oraz lustro na głównej ścianie, by uzyskać efektowny obraz pomieszczenia oraz poprawić jego funkcjonalność. Fot. procreatorss/CanvaPro
Jeżeli marzysz o salonie kąpielowym wykończonym funkcjonalne, wygodnie, a przy tym naprawdę elegancko, pamiętaj o powyższych zasadach. Łazienka to miejsce, w którym wbrew pozorom spędza się bardzo dużo czasu. Nie warto oszczędzać na jej wykończeniu, lepiej rozsądnie zaplanować jej zagospodarowanie, aby po wykończeniu mieszkania niczego nie żałować.
Artykuł został zaktualizowany. Po raz pierwszy opublikowany 11.01.2021.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak urządzić małą łazienkę, by wydawała się większa? Kolor robi dużą różnicę
Jaki kolor kuchni? Już są trendy na 2025 rok
Jak tanio urządzić łazienkę? Te rozwiązania pozwolą ci sporo zaoszczędzić