Spis treści:
- Dlaczego warto pomalować płytki w łazience?
- Jaka farba do malowania płytek w łazience?
- Jak malować płytki w łazience? Przygotowanie to klucz
- Malowanie płytek krok po kroku
- Jak długo utrzymuje się efekt malowania płytek?
Dlaczego warto pomalować płytki w łazience?
Remont łazienki wiąże się z dużymi kosztami, zajmuje sporo czasu i często generuje nieprzewidziane problemy. Malowanie płytek to doskonała alternatywa dla osób, które chcą zaoszczędzić pieniądze, a jednocześnie odświeżyć przestrzeń i nadać jej zupełnie nowy charakter.
Zmiana koloru płytek potrafi całkowicie odmienić wygląd wnętrza, nadając mu bardziej nowoczesny lub przytulny styl. Dodatkowym atutem jest szybki efekt – cały proces trwa zwykle zaledwie kilka dni. Dzięki wysokiej jakości farbom, które są odporne na wilgoć i ścieranie, odnowiona łazienka będzie wyglądać świetnie, a przy tym zmiana będzie trwała.
Nie musisz skuwać płytek, narażając się na ogromny bałagan oraz inwestować w usługi fachowca, który położy nowe. Renowacja istniejącej formy poprzez dobór efektownego koloru i samodzielne nałożenie go wałkiem robi się coraz bardziej popularna, a rynek specjalnych farb do malowania płytek łazienkowych rozrasta się, oferując coraz ciekawsze, aranżacyjne możliwości.
Przeczytaj również: Jak urządzić małą łazienkę, by wydawała się większa? Kolor robi dużą różnicę
Jaka farba do malowania płytek w łazience?
Wybór odpowiedniej farby jest kluczowy, aby efekt był trwały, a powstała po jej nałożeniu warstwa była wysoce odporna na wilgoć. Najpopularniejsze rodzaje farb do płytek, które znajdziesz w sklepach to:
- farby epoksydowe – są najtrwalsze i odporne na zalanie, długo utrzymującą się w powietrzu wilgoć oraz ścieranie, dlatego idealnie nadają się do miejsc narażonych na intensywne użytkowanie, np. w kabinie prysznicowej;
- farby akrylowe – tańsza opcja niż farby epoksydowe odpowiednia do ścian, które nie mają bezpośredniego kontaktu z wodą; wśród nich dostępny jest szeroki wybór kolorów, ale tego rodzaju pokrycie płytek może wymagać dodatkowego zabezpieczenia lakierem;
- farby poliuretanowe – łączą w sobie trwałość i estetykę, są odporne na wilgoć i łatwe w aplikacji; sprawdzą się zarówno na ścianach, jak i na podłodze, co pozwala rozciągnąć efekt kolorystyczny na większą powierzchnię, przełamując aranżacyjne schematy.
Przy wyborze farby zwróć uwagę na jej przeznaczenie – musi być oznaczona jako wodoodporna i koniecznie nadawać się do powierzchni ceramicznych.
Stare płytki można pomalować specjalnymi farbami – równo nałożone wyglądają, jakby tak zostały wyprodukowane. Malowanie to doskonały sposób na odnowienie aranżacji łazienkowej. Fot. Gianluca Pantaleo/CanvaPro
Jak malować płytki w łazience? Przygotowanie to klucz
Aby uzyskać trwały i estetyczny efekt, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie powierzchni przed malowaniem. Oto kroki, które należy kolejno wykonać.
- Dokładne czyszczenie
Zanim zaczniesz malowanie, usuń z płytek wszystkie osady, tłuszcz i resztki mydła. Użyj odpowiednich detergentów lub środków przeznaczonych do czyszczenia płytek. Pamiętaj, że brud lub wilgoć mogą wpłynąć na przyczepność farby, nałożona na nieoczyszczoną powierzchnię będzie odchodzić, łuszczyć się i rozwarstwiać.
- Matowienie powierzchni
Użyj papieru ściernego o średniej granulacji, aby delikatnie zmatowić powierzchnię płytek. To zwiększy przyczepność podczas nakładania pierwszej warstwy farby. Po matowieniu dokładnie usuń pył za pomocą wilgotnej szmatki i poczekaj, aż całość wyschnie.
- Gruntowanie
Rozłóż folię zabezpieczającą na podłodze pod ścianą, którą planujesz malować, aby jej nie poplamić. Na powierzchnię ściany nałóż równomiernie grunt do płytek, który poprawi przyczepność farby i zwiększy jej trwałość. Wybierz produkt przeznaczony do powierzchni narażonych na wilgoć.
- Maskowanie krawędzi
Taśma malarska pomoże ochronić fugi, listwy przypodłogowe i inne elementy przed zabrudzeniem farbą. Możesz także użyć specjalnej farby do fug, jeśli chcesz podczas prac renowacyjnych odświeżyć również ich kolor.
Dokładne czyszczenie płytek to pierwszy etap przygotować do malowania. Fot. slobo/CanvaPro
Malowanie płytek krok po kroku
Po zakończeniu prac przygotowawczych czas przejść do malowania. Jakie czynności obejmuje ten etap? Podpowiadamy, jak przeprowadzić malowanie płytek krok po kroku.
- Wybierz narzędzia
Przygotuj wałek z mikrofibry (który nie pozostawia drobnych włókien i resztek włosia na malowanej powierzchni), pędzel do detali oraz tackę na farbę. Warto zaopatrzyć się także w folię ochronną na podłogę.
- Połóż pierwszą warstwę farby
Nałóż cienką warstwę farby za pomocą wałka. Prowadź go pasami od podłogi po sufit i z powrotem, uważając, by nie nakładać za mało ani za dużo farby. Unikaj "odciskania" wałka na ścianie, prowadząc go po płytkach, powinieneś słyszeć charakterystyczny dźwięk "plaskania", ale farba nie może ściekać. Każdorazowo po pobraniu jej z kuwety, odciśnij nadmiar na specjalnej kratce. Ważne, aby malować równomiernie i nie zostawiać smug.
Do trudno dostępnych miejsc użyj pędzla o odpowiedniej grubości. Sprawdź instrukcję malowania danym rodzajem preparatu zamieszczoną na opakowaniu, gdyż producenci często wyjaśniają tam, jak malować płytki w sposób prawidłowy.
Zanim rozpoczniesz malowanie płytek, dokładnie je zagruntuj podobnie, jak robisz to przy malowaniu ściany tyle tylko, że zabieg ten należy wykonać preparatem do płytek. Fot. MarioGuti/CanvaPro
- Pozwól farbie wyschnąć
Pozostaw pierwszą warstwę do całkowitego wyschnięcia zgodnie z zaleceniami producenta. Czas schnięcia może wynosić od kilku do kilkunastu godzin, nie próbuj tego przyspieszać.
- Nałóż drugą warstwę farby
Zaaplikuj drugą warstwę w taki sam sposób, jak pierwszą. Dwie warstwy zwykle wystarczą, aby uzyskać pełne krycie.
- Zabezpiecz malowaną powierzchnię
Jeśli używasz farb akrylowych, na koniec zastosuj lakier ochronny, który zabezpieczy płytki przed wilgocią i zarysowaniami.
Jak długo utrzymuje się efekt malowania płytek?
Trwałość efektu malowania zależy od jakości farby, staranności przygotowania powierzchni i późniejszej pielęgnacji. Prawidłowo pomalowane płytki mogą wyglądać świetnie przez kilka lat.
Aby przedłużyć trwałość, unikaj używania agresywnych detergentów podczas ich czyszczenia i regularnie wietrz łazienkę, aby ograniczyć osadzanie się wilgoci. W miejscach najbardziej narażonych na intensywne użytkowanie, takich jak kabina prysznicowa, zastosuj farby epoksydowe lub poliuretanowe, które są najbardziej odporne na ścieranie oraz kontakt z gorącą wodą.
Malowanie płytek w łazience to prosty i tani sposób na odświeżenie wnętrza bez konieczności przeprowadzania gruntownego remontu. Jeśli zastanawiasz się, jak zmienić aranżację, sięgnij po wysokiej jakości farbę w uwielbianym przez ciebie kolorze i przekonaj się, jak niewielkim kosztem da się odmienić pomieszczenie, które wydaje się nieciekawe, pozbawione charakteru i zwyczajnie niemodne.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Malowanie szafek w kuchni. Jak przygotować powierzchnię z drewna, okleiny i płyty pilśniowej?
Panele wodoodporne – idealne rozwiązanie do kuchni zamiast płytek
Jak usunąć tapetę ze ściany? Nie potrzebujesz fachowca, oto domowe triki