Fot. Podczas pracy nie musisz wcale być nieaktywny: nic nie stoi na przeszkodzie, by pracować i ćwiczyć równocześnie / materiały promocyjne
Czym grozi praca w jednej pozycji przez wiele godzin?
Pracodawca, nie angażując się w stworzenie dobrej przestrzeni do pracy, ryzykuje przede wszystkim spadkiem wydajności pracowników i zwolnieniami L4. Sami pracownicy ryzykują jednak o wiele więcej – swoje zdrowie. Siedząc przez wiele godzin w jednej pozycji narażamy się na bóle kręgosłupa oraz problemy z układem krwionośnym. Może to doprowadzić do urazów, cierpnięcia i puchnięcia nóg czy problemów z sercem.
Ergonomiczne biuro, punkt pierwszy: zadbaj o siedzisko
Zarówno pracodawca w biurze, jak i pracownik zdalny we własnym zakresie powinni zadbać w pierwszej kolejności o dobre siedzisko. Może to być ergonomiczny fotel, stołek balansujący lub też piłka wspomagająca prawidłową postawę ciała. Najlepiej używać wszystkich tych mebli naprzemiennie.
Dobry fotel do pracy powinien przede wszystkim mieć możliwość regulacji wysokości, aby móc dostosować go do wysokości biurka. Siedząc, powinniśmy mieć nogi zgięte w kolanach pod kątem mniej więcej 90 stopni. Ponadto fotel powinien być zaopatrzony w podłokietniki oraz podparcie części lędźwiowej kręgosłupa.
Krzesło siodłowe to rozwiązanie, o którym wciąż jeszcze nie słyszało wiele osób, ale także i w naszym kraju staje się coraz bardziej popularne. Siedzisko takiego krzesła przypomina kształtem siodło, stąd nazwa. Umożliwia to zachowanie naturalnej pozycji, w której nogi są bardziej dokrwione i przez to – nie drętwieją. Siedzenie na krześle siodłowym jest jednak dość wygodne, a to dzięki wyprofilowanemu oparciu.
Stołek balansujący został stworzony z myślą o osobach, którym trudno jest utrzymać prawidłową pozycję podczas pracy przy komputerze. Specyficzna budowa tego stołka sprawia, że jesteśmy w stanie utrzymać na nim równowagę tylko, jeśli siedzimy wyprostowani. Sprzyja to tworzeniu dobrych nawyków, choć nie każdy byłby w stanie wytrzymać na takim siedzisku osiem godzin.
Piłka balansująca, często stosowana w biurach przez pracowników przede wszystkim jako interesujący gadżet, ma w rzeczywistości bardzo dobry wpływ na organizm – balansując na niej zmniejszamy napięcie barków i poprawiamy krążenie krwi. Jest to urządzenie podobne do stołka balansującego, ale z większym potencjałem pod kątem wykonywania ćwiczeń i używania podczas przerw w pracy.
Ergonomiczne biuro, punkt drugi: postaw na dobre biurko
Biurko to przestrzeń naszej pracy – tu znajduje się nasz komputer, notatki, długopisy, kubek na gorący napój. Organizacja tej przestrzeni jest bardzo ważna dla zachowania wydajności, ale czy przyszło wam do głowy, że równie ważny jest rodzaj biurka, jaki wybierzecie do pracy? Jeśli szukacie czegoś, co równocześnie pozwoli wam wzmocnić mięśnie podczas pracy i odpocząć od rutyny, wybierzcie biurko z regulacją wysokości. Jest to mebel, przy którym można pracować zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Badania pokazały, że praca na stojąco powoduje spalanie aż o 0,7 kalorii na minutę więcej, niż praca w tym samym czasie na siedząco, a ponadto regularne wstawanie od biurka znacznie zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Zmiana pozycji sprzyja także relaksacji, pozwala na większe skupienie umysłu i odprężenie mięśni.
Ergonomiczne biuro, punkt trzeci: pracuj i ćwicz!
Podczas pracy nie musisz wcale być nieaktywny: nic nie stoi na przeszkodzie, by pracować i ćwiczyć równocześnie! Sprzyjają temu nowoczesne rozwiązania i meble biurowe, które zaprojektowane zostały tak, by dawać ulgę pracownikom spędzającym długie godziny w pozycji siedzącej. Specjalny rower treningowy umożliwia lekki, relaksujący trening w trakcie pracy – wystarczy, że połączymy go z biurkiem z regulacją wysokości ustawionym w pozycji do pracy stojącej. Taki trening, nawet przy bardzo niskiej intensywności, doskonale dotlenia organizm, pozwalając na lepsze skupienie i wydajność w pracy. Warto też wykorzystać krótkie przerwy od pracy na rozruch i krótkie niewymagające ćwiczenia, w tym rozciąganie lub rozgrzanie stawów. Wspomóc w tym może bieżnia lub mini-siłownia zorganizowana w przestrzeni nowoczesnego, ergonomicznego biura.
Co jeszcze można zrobić dla swojego zdrowia?
Regularne chodzenie, drobne spacery (np. w trakcie telefonicznej rozmowy biznesowej) czy wprowadzenie grupowych zajęć ruchowych w biurze - to tylko jedne z licznych propozycji rozwiązań, które można zastosować w celu poprawy zdrowia i samopoczucia w pracy. Więcej rozwiązań wraz z ofertą ergonomicznych mebli biurowych znajdziecie na: https://www.ajprodukty.pl/meble-biurowe/6205319.wf.
Materiały promocyjne