Proste odnawianie sufitu
Znacznie mniej narażony na uszkodzenia i pobrudzenie sufit wymaga renowacji zdecydowanie rzadziej niż ściany. Jeżeli nie jest popękany i zniszczony, do odświeżenia wystarczy zwykła farba. Do drobnych rys oraz nierówności wystarczy nałożenie gładzi gipsowej. Przed tym zabiegiem warto pamiętać o dokładnym oczyszczeniu oraz odpyleniu powierzchni, a następnie zagruntowaniu jej. Po upływie czasu potrzebnego na schnięcie (ten zależy od producenta, zazwyczaj jest to do 12 godzin) można nakładać farbę.
Pęknięcia z powodu osiadania budynku, nierówności powstałe zwłaszcza w starym budownictwie - to sytuacje, które wymagają dużo cięższej pracy.
Odnawianie sufitu: jak położyć tynk?
Złuszczająca się farba, widoczne pęknięcia, odpadający tynk to sygnał, że prace nad renowacją sufitu najlepiej zacząć od skucia starego tynku. Do takich działań przyda się młotek i przecinak. Jesteś bardziej doświadczony w remontach? Możesz skorzystać z takich narzędzi jak wiertarka udarowa czy frezarka do tynków, pamiętaj jednak, że bez odpowiedniej wprawy można bezpowrotnie uszkodzić ścianę.
Przeczytaj: Dlaczego warto wybrać sufit podwieszany?
Podłoże należy oczyścić, usunąć z niego pył oraz wyrównać wszelkie niedociągnięcia. Przy pomocy silikonu lub gipsu należy wypełnić szczeliny w taki sposób, aby powierzchnia była równa. Dopiero na taką powierzchnię można położyć grunt, a na niego tynk. Sposób kładzenia zależy od rodzaju używanego produktu: jedna warstwa wystarczy przy użyciu gipsowego, cementowo-wapienny wymaga położenia nawet trzech warstw. Warto pamiętać o zachowywaniu podanego przez producenta czasu potrzebnego na wyschnięcie kolejnych warstw. W innym przypadku będzie trzeba zaczynać pracę od nowa, gdyż tynk może nie trzymać się ścian.
Na tak przygotowane podłoże (po wyschnięciu ostatniej warstwy) należy położyć gładź gipsową, a po wyschnięciu wyszlifować całą powierzchnię. Dzięki temu pozbędziesz się wszelkich rys, pozostałości śladów po pacy do nakładania tynku i gładzi. Na tak przygotowanej powierzchni lepiej będzie trzymała się farba.
Sufit podwieszany
Nierówna powierzchnia spowodowana błędami konstrukcyjnymi lub chęć całkowitej metamorfozy pomieszczenia? Przy pomocy płyt gipsowo-kartonowych możesz wyczarować idealnie prostą powierzchnię lub kasetonowe wykończenie, ogranicza cię tylko wyobraźnia. Zanim jednak do tego przystąpisz, specjalista powinien ocenić nośność stropu oraz poradzić jakiego rodzaju płyty wybrać (inne będą potrzebne do pomieszczeń wilgotnych, inne do pomieszczeń drewnianych).
Budowa takiej konstrukcji, pomimo gotowych systemów do montażu, wymaga odpowiedniej wiedzy budowlanej. Budowę oraz montaż sufitu podwieszanego warto powierzyć specjalistom, którzy dobiorą odpowiednie materiały oraz prawidłowo umieszczą konstrukcję w twoim mieszkaniu.
Jaką farbę na sufit wybrać?
Po wszystkich zabiegach renowacyjnych ostatnim etapem jest położenie farby. Z uwagi na małą dostępność dla człowieka (niewielkie szanse na przypadkowe wybrudzenie) wystarczy zwykła farba akrylowa. Warto wybrać matową lub przeznaczoną specjalnie do malowania sufitów.
Przeczytaj: Czy sufit musi być biały? Nie! Poznaj ciekawsze alternatywy
Lepiej także zdecydować się na gęstą farbę. Nie będzie bowiem kapać, brudząc ściany oraz podłogę, nie spłynie z wałka, a na malowanie przeznaczysz mniej czasu. Aby sprawdzić gęstość farby, należy zwrócić uwagę na parametr lepkości lub postawić na farby tiksotropowe. Te w trakcie mieszania mają rzadszą konsystencję, a przy nakładaniu wracają do poprzedniej gęstości.
Redakcja Deccoria.pl