Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Kuchnia w stylu vintage, czyli wnętrza jak u Julii Child

Jak urządzić kuchnię w stylu vintage? Wbrew pozorom nie wystarczy sięgnąć po pastelowe kolory. Ważne są też odpowiednio dobrane meble i dodatki. Jeśli szukasz inspiracji, nie ma lepszej niż serce domu kulinarnej legendy – Julii Child. Sprawdź, jak wyglądało to wnętrze i co warto przemycić z niego do współczesnych kuchni w stylu vintage.

Kuchnia w stylu vintage, czyli wnętrza jak u Julii Child
Ciepła, przyjazna i przytulna kuchnia Julii Child była wnętrzarskim wzorem do naśladowania. Fot.123RF.com/en.wikipedia.org, Lynn Gilbert, CC BY-SA 4.0

Spis treści:

Na czym polega współczesny styl vintage?

Styl vintage obecny był dotychczas przede wszystkim w aranżacjach salonów czy sypialni. W 2024 roku architekci wnętrz i inwestorzy coraz chętniej sięgają jednak po jego kolorystykę czy rozwiązania również przy projektowaniu kuchni. Nic dziwnego. Stanowi on wnętrzarskie antidotum na chłód i bezduszność minimalistycznych białych czy szarych wnętrz.

Klasyczne i współczesne kuchnie vintage są ciepłe, przyjazne i przytulne, choć – jak z każdym trendem – nie wszystkim przypadną do gustu.

Najlepszy wzór stylu vintage? Kuchnia Julii Child

Julia Child była szefową kuchni i autorką książek kulinarnych, która w latach 90. XX wieku uczyła w amerykańskiej telewizji gotowania. Początkowo żartowano z jej nieco skrzekliwego głosu i wysokiego wzrostu. Szybko jednak udowodniła, że na kulinariach zna się jak nikt inny i stała się ikoną gotowania oraz postacią medialną nie tylko w Stanach. Została też bohaterką hollywoodzkiej produkcji „Julie i Julia” z Meryl Streep w roli głównej.

Wzorem do naśladowania dla wielu okazała się też jej charakterystyczna niebiesko-zielona kuchnia vintage. Jej styl, w czasie gdy emitowano jej programy w telewizji, nazywany był prowansalskim, wiejskim czy angielskim.

kuchnia Kuchnia Julii Child na wystawie w Narodowym Muzeum Historii Ameryki. Fot. en.wikipedia.org [RadioFan]

Jeszcze za życia Julii, bo w 2002 roku, kuchnia ta została przeniesiona z jej domu w Cambridge w Massachusetts do Narodowego Muzeum Historii Ameryki Smithsonian. Dziś jest jednym z chętniej oglądanych eksponatów i inspiracją dla wielbicieli stylu vintage. Czym się wyróżnia?

Barwy i wyposażenie kuchni Julii Child

Zastanawiasz się, jak urządzić kuchnię vintage w wersji Julii Child? Zacznij od wyboru odpowiednich mebli – najlepiej wykonanych z naturalnego drewna. Jakie kolory wybrać? Skorzystaj z podpowiedzi muzeum Smithsonian. Pracujący tam specjaliści wybrali aktualnie sprzedawane kolory najbardziej zbliżone do oryginalnych.

Pastelowy niebieski nawiązujący do barwy skorupki jaj rudzika, którym pomalowane są fronty, doskonale imitować będą np. odcienie „Covington Blue” marki Benjamin Moore. Zieleń pokrywająca listwy to natomiast odcienie „Sherwood Green” lub „Stem Green” tego samego producenta.

Na uwagę zasługują także elementy wyposażenia i sprzęty z kuchni Child. Najczęściej były to przedmioty zarówno użyteczne, jak i z duszą lub historią, np. przywieziona z Prowansji ceramiczna misa czy francuski piec żeliwny.

Drobne, ale stale używane elementy, np. miedziane garnki, durszlaki czy tasaki, Julia chętnie eksponowała na ścianach, wieszając je np. na relingach. Zajmowały one nie tylko całą przestrzeń nad blatami, ale też osobną ścianę. Na otwartych półkach i blatach stały m.in. puszki z herbatą czy moździerz.

kuchnia vintage W kuchni w stylu vintage powinny znaleźć się miedziane garnki. Fot.CanvaPro

Sercem kuchni był duży, drewniany stół – najczęściej nakryty żółtym obrusem, ciekawie kontrastującym z błękitem mebli. Na ścianach zawieszone były obrazy przedstawiające m.in. szparagi i karczochy.

Przeczytaj również: Styl vintage we wnętrzach. Czym się charakteryzuje?

Nowoczesna kuchnia w stylu vintage – meble

Podoba ci się nowoczesna kuchnia w stylu vintage? Meble, które wybierzesz, powinny być ozdobne, ale w wyważony sposób. Co to konkretnie oznacza? Dobrym wyborem będą górne, wiszące szafki zwieńczone listwami dekoracyjnymi pod sufitem, a także modele z frezowanymi drzwiczkami.

Lekkości dodadzą projektowi otwarte półki, częściowe przeszklenia frontów, a także okrągłe gałki ceramiczne lub w kolorze mebli albo metalowe podchwyty w kolorze mosiądzu. Nie zapomnij też o ścianach z relingami, np. nad blatem roboczym. To wiszące tam dodatki kuchenne są znakami rozpoznawczymi kuchni w dawnym stylu.

chunia vintage Otwarte półki to charakterystyczny element kuchni vintage to Fot.CanvaPro

Współczesna kuchnia vintage powinna być wyposażona także albo w drewniany wolnostojący duży stół, albo dużą wyspę kuchenną. Ich powierzchnia będzie służyć nie tylko do serwowania posiłków domownikom, ale przede wszystkim przygotowywania składników dań.

W 2024 roku szczególną uwagę zwróć na modele stołów o okrągłym lub owalnym blacie – to największe hity tego sezonu. Jaki zlew wybrać do współczesnej kuchni vintage? Klasycznym i ponadczasowym wyborem będzie zlew ceramiczny, choć niekoniecznie musi być on biały.

Współczesna kuchnia vintage – kolory i dodatki 

Chcesz stworzyć współczesną kuchnię vintage? Kolory i dodatki właściwe dla tego stylu to m.in. rozmaite odcienie błękitu czy mosiężne garnki jak u Julii Child. Ale nie tylko! Obecnie projektanci przy tworzeniu kuchni vintage sięgają po szeroką paletę kolorów.

kuchnia vintage Kuchnia w stylu vintage jest pełna koloru. Fot.CanvaPro

Najpopularniejsze dotąd były barwy inspirowane kolorami skorupek jaj ptaków, tj. pastelowymi odcieniami żółtego, niebieskiego, zielonego. W 2024 roku widać zwrot ku kolorom ziemi, a więc jasnym, stonowanym i przydymionym odcieniom beżu, terakotowego pomarańczowego czy brzoskwiniowego różu.

Jakie dodatki wybrać do kuchni vintage? Z naturalnych materiałów – szkła, ceramiki, drewna, kamienia, metalu, lnu, a nie z tworzyw sztucznych. Kupując cokolwiek do kuchni, zastanów się, czy mogłyby z tego korzystać twoja babcia czy prababcia.

W kuchni w stylu vintage powinny znaleźć się więc pasiaste czy kraciaste ściereczki, falbaniaste fartuszki, metalowe durszlaki, błyszczące miedziane garnki czy terakotowe miski. Dodatkiem na czasie będą też żywe rośliny – nie tylko zioła w doniczkach.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Kuchnia w stylu art deco. Jak ją urządzić?

Trendy kolorystyczne w kuchni w 2024 roku. Jaki kolor kuchni będzie modny?

Najczęściej popełniane błędy podczas urządzania kuchni. Niby drobiazg, a potem robi różnicę

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
Przejdź na