Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Sprawdź, jak dobrze zaplanować remont mieszkania. Unikniesz błędów i zaoszczędzisz

Wiercenie, malowanie, wybór rozwiązań technologicznych i stylistycznych… Remont w mieszkaniu to bardzo stresujący okres, w którym łatwo o pomyłki. Jednym z problemów, z którymi przyjdzie ci się zmierzyć, jest odpowiednie rozplanowanego całego procesu. Jak zaplanować remont mieszkania, żeby nie zwariować? 

Sprawdź, jak dobrze zaplanować remont mieszkania. Unikniesz błędów i zaoszczędzisz
Dokładne zaplanowanie remontu jest kluczem do sukcesu. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Dlaczego warto mieć plan na remont? 

Mało kto na co dzień zastanawia się nad tym, czy ściany malować trzeba przed, czy po montażu drzwi albo na jakim etapie prac wymienić włączniki światła na nowe. W trakcie planowania remontu taka wiedza i odpowiednie zaplanowanie kolejnych czynności jest jednak kluczowe. W sytuacji, kiedy pracę będą wykonywane bez odgórnego planu, łatwo o błędy, które będą kosztować cię wiele nerwów, czasu oraz pieniędzy. 

Nawet wtedy, kiedy decydujesz się na remont mieszkania z ekipą budowlaną, warto wiedzieć, jakie są kolejne etapy prac. Dzięki temu będziesz wiedział, czy prace przebiegają zgodnie z harmonogramem i czy firma nie popełnia błędów. 

Remont mieszkania — od czego zacząć? 

Jaki jest pierwszy krok podczas remontu mieszkania? Najważniejszym etapem jest określenie tego, jakie prace chcesz wykonać. Najlepszą metodą jest po prostu przejście się po całym mieszkaniu i spisanie pokój po pokoju, jakie rzeczy chcesz odświeżyć lub zmienić. Potrzebne będzie samo malowanie? A może w sypialni oprócz tego konieczne jest wyrównanie ścian? Zaglądając w każdy zakamarek, szybko dojdziesz do wniosku, że lista prac do wykonania jest naprawdę długa! 

Zanim przystąpisz do prac czy kupowania materiałów, wybierz styl, w którym chcesz utrzymać remontowane wnętrza. Aby całość prezentowała się spójnie, potrzebny jest kolor lub motyw poprzedni, który będzie spinał całe mieszkanie w jedność. 

Przed rozpoczęciem remontu należy sprawdzić, czy możesz sobie w ogóle pozwolić na jego przeprowadzenie. Wymaga to określenia posiadanego budżetu, przygotowania listy planowanych prac i ich kosztorysu. Warto do wyliczeń dołożyć 10–15% kwoty więcej na wypadek nieprzewidzianych wydatków lub podwyżki cen materiałów budowlanych. Zastanów się też, jakie narzędzia do remontu mieszkania mogą się przydać i czy lepiej je zakupić, czy może wynająć lub pożyczyć? 

Planowanie budżetu to ważny krok. Nikt nie chciałby, żeby w połowie prac okazało się, że brakuje na nie pieniędzy! 

Przeczytaj również: Poznaj 11 najczęstszych błędów remontowych. Oto jak ich unikniesz

Remont mieszkania – jak kupować materiały?  

Jeżeli decydujesz się na remont mieszkania samodzielny, wtedy obowiązek kupowania materiałów spada w całości na twoje barki. W sytuacji, kiedy podpisujesz umowę na wykonanie prac przez firmę, materiały nadal możesz kupować samodzielnie lub zlecić to fachowcom. Wiele osób ma jednak obawy o uczciwość pracowników firm remontowych i woli dokonać zakupu we własnym zakresie. 

Dobrym rozwiązaniem jest otwarty rachunek w wybranej hurtowni materiałów budowlanych. W ten sposób ekipa remontowa będzie można swobodnie kupować materiały bez zakładania za nie środków. Zlecający remont nie musi obawiać się o to, że jego pieniądze zostaną przeznaczone na inny cel. Pod koniec miesiąca wystarczy uregulować rachunek w hurtowni. Do tego nie musisz podczas remontu mieszkania zastanawiać się, jak i gdzie kupować materiały — ekipa budowlana sama wybierze potrzebne rzeczy i zamówi ich dostawę lub zorganizuje transport.  

Przeczytaj również: Wykończenie mieszkania w 2022. Ile kosztuje?

Zobacz więcej zdjęć

Remont mieszkania krok po kroku 

Od czego zacząć remont mieszkania – samodzielny lub z ekipą? Od wielkiego sprzątania, pakowania i wynoszenia! Z mieszkania warto usunąć wszystko, co nie jest niezbędne i może przeszkadzać. Najwygodniejszym rozwiązaniem na czas remontu jest wyprowadzka do hotelu, rodziny lub znajomych. Jeśli taka opcja nie jest możliwa, trzeba pogodzić się z myślą, że normalne użytkowanie pomieszczeń będzie po prostu utrudnione. 

Z reguły remont mieszkania krok po kroku składa się z kilku etapów. 

  • Prace konstrukcyjne i instalacyjne. 
  • Wymiana lub naprawa stolarki okiennej.
  • Prace mokre.
  • Wykończenie.
  • Prace montażowe. 

Prace konstrukcyjne i instalacyjne 

Zdecydowałeś się na remont mieszkania. Od czego zacząć? Od największych, najbrudniejszych i najtrudniejszych czynności, czyli prac konstrukcyjnych. Obejmują one burzenie ścianek, budowanie nowych, podnoszenie sufitów i zmianę rur ogrzewania centralnego. 

Na tym etapie wykonywane są też różne prace instalacyjne takie jak wymiana instalacji elektrycznej czy przeprojektowanie instalacji gazowej. 

Wymiana lub naprawa stolarki okiennej 

Jeżeli w trakcie remontu mieszkania z ekipą budowlaną planowana jest wymiana lub naprawa okien, to moment na ten krok przychodzi po pracach konstrukcyjnych. Część zadań może się ze sobą pokryć – np. jeśli okaże się, że pod okno należy powiększyć otwór lub go zmniejszyć.  

Jeśli chodzi o parapety wewnętrzne, istnieją dwie szkoły. Według jednej montuje się je przed tynkowaniem, druga z kolei zaleca montaż po tynkowaniu. W pierwszym przypadku nie jest konieczne dodatkowe kucie i wykończenia, w drugim natomiast zmniejsza się ryzyko zabrudzenia parapetów. Które rozwiązanie wybrać? Lepiej poczekać z montażem do rozpoczęcia prac mokrych. W wielu przypadkach usunięcie zabrudzeń z parapetu może być niemożliwe lub pozostawi po sobie mało estetyczne plamy. 

Zobacz więcej zdjęć

Prace mokre 

Po kuciu, wierceniu i budowaniu czas na prace mokre. Ten etap obejmuje tynkowanie, szpachlowanie i gipsowanie. W trakcie prac mokrych wilgoć powietrza w pomieszczeniu jest podwyższona. Z tego powodu nie jest zalecane jednocześnie montowanie drewnianych elementów, czyli podłóg i drzwi, lub płyt gipsowo-kartonowych. Z nimi należy poczekać do całkowitego wyschnięcia tynków! 

Jeśli konieczne jest wyrównanie podłóg, etap ten wykonuje się po tynkowaniu. Wylewki to jeden z etapów zajmujących więcej czasu. Chociaż podłoga jest wstępnie sucha i można na nią wejść już po 12 godzinach, to pełne schnięcie trwa aż 3–4 tygodnie. Dopiero wtedy można zacząć układać podłogę. Warto mieć to na uwadze! 

Przeczytaj również: Jak zaplanować remont kuchni?

Wykończenie 

Po całkowitym wyschnięciu podłóg i tynków możesz przystąpić do prac wykończeniowych. Na tym etapie nie ma już ryzyka, że płyty czy drewno napęcznieją pod wpływem wilgoci. Zacznij prace w zakresie sufitów podwieszanych, kładzenia paneli oraz płytek na podłogi i ściany.  

Podczas wykończania przeprowadza się szpachlowanie i szlifowanie oraz finalnie malowanie ścian. Teraz pomieszczenia przybierają swoją finalną formę. 

Przeczytaj również: Jak odnowić panele? Zanim zadzwonisz po specjalistę – spróbuj zrobić to sam!

Zobacz więcej zdjęć

Prace montażowe  

Na sam koniec zostaw prace montażowe. Ten etap obejmuje czynności takie jak założenie gniazdek, kontaktów, oświetlenia, a także składanie i wnoszenie mebli. W ostatnim etapie montowane są drzwi. Dlaczego dopiero wtedy? Wcześniej mogłyby zostać przypadkowo uszkodzone lub zachlapane tynkiem albo farbą. Jeśli zostaną zamontowane na samym końcu, nie będą zawadzać podczas wnoszenia mebli. 

Odpowiednie zaplanowanie wszystkich prac remontowych w mieszkaniu pozwala na zachowanie porządku i rozsądne rozplanowanie budżetu. Tego kroku nie powinieneś pomijać. Nie ma tu znaczenia, czy remont mieszkania przeprowadzasz samodzielnie, czy we współpracy z firmą budowlaną! Jeśli masz do dyspozycji fachowców, omów z nimi planowane prace. 

Planowanie remontu mieszkania może początkowo wydawać się zadaniem ponad siły – zwłaszcza kiedy robisz to pierwszy raz, a niezbędnych zmian jest dużo. Skrupulatne rozpisanie kolejnych czynności sprawi jednak, że całość stanie się bardziej zrozumiała. Skorzystaj z naszego poradnika i dowiedz się, jak przeprowadzić skuteczny i dokładny remont! 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.