Urządzanie wnętrz

Jak zaplanować remont kuchni?

Remont kuchni to nie tylko idealna okazja do zmiany jej wizerunku i estetyki, to także odpowiedni moment na poprawę jej ergonomii i funkcjonalności. To czas, gdy możemy zmienić w jej układzie coś, co od dawna nie pozwalało nam czuć się komfortowo w istniejącej przestrzeni, dodać brakujące dotychczas elementy, z czegoś zrezygnować. To po prostu czas na rewolucję. 

Jak zaplanować remont kuchni?
REKLAMA

Fot.123RF.com

Słowo "remont" u niektórych wywołuje wręcz uczucie strachu i wielką niechęć. Jest to zrozumiałe, bowiem nie jest tajemnicą, że remonty bywają dużo bardziej kłopotliwe niż budowanie od nowa. Nawet dla projektantów czy architektów. Jest on o tyle cięższą inwestycją, że nie zawsze udaje się w pełni zrealizować marzenia użytkowników przestrzeni. Czasami nawet największa rewolucja nie jest w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb, głównie ze względu na istniejące instalacje i parametry wnętrza. Domownicy zaś, jako pierwszy z powodów, który utrudnia im podjęcie decyzji o remoncie wymieniają brak wiedzy na temat planu działania. Nie zawsze bowiem mają do dyspozycji architekta, który przygotowując projekt i pełniąc nadzór autorski nad zleceniem poprowadzi sprawę od początku do końca. 

Od czego zacząć?

Wszystko zależy od tego, jak dużą rewolucję planujesz. Czy będzie to tylko wymiana mebli i sprzętów na nowe, czy może całkowita lub częściowa zmiana układu funkcjonalnego, a może remont generalny polegający na wymianie posadzek, materiałów wykończeniowych i instalacji?
 
Jeśli chcesz jedynie odświeżyć swoje stare meble, masz dwa wyjścia. Pierwsze (łatwiejsze) -  to zlecenie usługi stolarzowi, który po wysłuchaniu twoich potrzeb zaproponuje najbardziej dogodne rozwiązanie dotyczące metamorfozy. Drugie, to samodzielne wykonanie remontu mebli.

Zobacz więcej zdjęć

Warto przypomnieć sobie lub dowiedzieć się, z jakiego materiału wykonane są twoje meble. Jeśli materiałem tym jest drewno, wystarczy, że zeszlifujesz papierem ściernym stary lakier i farbę,  oczyścisz powierzchnię i pomalujesz ją na nowy kolor. Jeśli meble wykonane są z okleiny lub folii należy poszukać odpowiedniej do tego rodzaju materiału farby, aby idealnie pokryła powierzchnię. Takich frontów nie szlifujemy papierem ściernym, jedynie odtłuszczamy powierzchnię i malujemy na nowy, wymarzony kolor. W zależności od rodzaju metamorfozy możesz także zdecydować się na wymianę poszczególnych elementów mebli, np. samych frontów i uchwytów.

Zobacz więcej zdjęć

Jeśli planujesz większy remont, połączony ze zmianą układu funkcjonalnego i aranżacją przestrzeni na nowo, warto pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach.

O czym należy pamiętać przy projektowaniu kuchni?

- przemyślmy, jaka kuchnia nam się marzy i w jakim stylu. Zastanówmy się, jakie jest jej przeznaczenie, do czego będzie nam służyć, czy tylko do przygotowywania posiłków, czy może powinien znaleźć się w niej aneks jadalny, a może duży stół? Pamiętajmy, że powinna ona zgrywać się stylistycznie i estetycznie z pozostałą częścią domu czy mieszkania, szczególnie jeśli jest połączona z pokojem dziennym.  Kolejnym krokiem po określeniu jej charakteru, jest wyznaczenie sobie budżetu zamierzenia, to bardzo ułatwia etap projektowania, zarówno projektantowi jak i Inwestorowi i dość mocno warunkuje wygląd tego, co chcemy uzyskać i osiągnąć.

Zobacz więcej zdjęć

- pamiętajmy o zasadach ergonomii w kuchni i o tym, aby wygospodarować w jej przestrzeni 5 stref, ułożonych najlepiej w podanej kolejności: strefę zapasów, którą będą pełnić spiżarka lub lodówka, następnie strefę przechowywania (np. naczynia, sztućce, talerze), strefę zmywania (zlewozmywak, zmywarka), strefę przygotowywania posiłków (kawałek blatu roboczego) oraz strefę gotowania i pieczenia (kuchenka lub płyta, piekarnik). Warto również tak aranżować przestrzeń, aby w miarę możliwości, biorąc pod uwagę układ funkcjonalny pomieszczenia i lokalizację instalacji, utworzyć w rzucie trójkąt roboczy pomiędzy lodówką, kuchenką i zlewozmywakiem.

Zobacz więcej zdjęć

- biorąc pod uwagę kształt pomieszczenia oraz własne preferencje wybierzmy kształt zabudowy kuchennej.

Zobacz więcej zdjęć

Wyróżniamy 4 formy zabudowy

Jednoliniowa: jest to jeden ciąg meblowy, zawierający kuchenkę, lodówkę i zlewozmywak w jednej linii oddzielone blatem. Idealny do aneksów kuchennych i wąskich kuchni. W takiej zabudowie nie jest możliwe stworzenie trójkąta roboczego, a więc zwróćmy szczególną uwagę na zachowanie kolejności stref (przechowywanie, zmywanie, gotowanie).

Dwurzędowa: idealnie sprawdza się w wąskich kuchniach wymkniętych, gdzie okno znajduje się naprzeciw drzwi wejściowych do pomieszczenia. Taka zabudowa pozwala nam na zaaranżowanie trójkąta roboczego, odległośc między szafkami nie powinna przekraczać 125 cm.

W kształcie litery L: zabudowa obejmująca sąsiadujące ze sobą ściany. Dobrze odnajduje się w aranżacji prostokątnych i kwadratowych kuchni.

W kształcie litery U: ciągnąca się wzdłuż trzech kolejno sąsiadujących ze sobą ścian, bardzo wygodna, gdyż zazwyczaj istnieje możliwość takiego umiejscowienia sprzętów, aby każdy z nich znajdował się w zasięgu ręki użytkownika kuchni.

Warto zapoznać się z funkcjonalnymi odległościami stosowanymi w projektowaniu kuchni:

Aby kuchnia była funkcjonalna odległość lodówki od zlewozmywaka powinna wynosić od 120 do 210 cm, zlewozmywaka od płyty (kuchenki) od 90 do 210 cm, płyty grzewczej od lodówki od 120 do 270 cm. Pilnujmy, aby zlewozmywak nie znajdował się w odległości większej niż 3 m od odpływu kanalizacyjnego. Jeżeli w naszej kuchni planujemy kuchenkę lub płytę gazową projektujmy ją w odległości min 50 cm od okna.  Okap wieszamy na wysokości od 65 do 75 cm od poziomu płyty grzewczej. Aby korzystanie z szafek górnych nie sprawiało problemów montujmy je na wysokości ok. 55-65 cm ponad powierzchnią blatu. Nie umieszczajmy płyty grzewczej przy słupkach meblowych lub ścianie, najwygodniej będzie jeśli po jednej i drugiej stronie płyty zostawimy minimum 30 cm blatu roboczego.

Zobacz więcej zdjęć

Sprzęty kuchenne dobiera się w trakcie projektowania mebli kuchennych. Dobrze, gdy stolarz, zanim zacznie wykonywać meble w stolarni, będzie wiedział jakie wymiary mają użyte w projekcie sprzęty AGD.

Jeśli marzysz o kuchni, w której przebywanie kojarzyć Ci się będzie z przyjemnością i pragniesz, aby prace kuchenne należały do najprzyjemniejszych, przede wszystkim postaw na jakość. Polecam wizytę w profesjonalnym salonie meblowym, obejrzenie i dotknięcie poszczególnych rodzajów materiałów i stylów frontów meblowych, blatów, łączeń, a jeśli sam nie radzisz sobie z zaplanowaniem wymarzonej kuchni dla ciebie i twojej rodziny, skorzystaj z pomocy profesjonalisty, który pomoże Ci ogarnąć chaos i stworzyć dla ciebie przestrzeń idealną.

Zobacz więcej zdjęć

Mam idealny projekt kuchni – co dalej ?

Jeśli remont twojego wnętrza zakłada totalną demolkę, zanim zaczniesz realizować swoje marzenia, musisz uporządkować stan istniejący. Zacznij od  rozebrania starych mebli, wyrzucenia sprzętów, skucia płytek, rozebrania podłóg. Następnym etapem będzie ewentualna zmiana w instalacjach wewnętrznych i dostosowanie ich do nowego projektu, wyrównanie ubytków w ścianach, tynkowanie, wykonanie gładzi, położenie nowej posadzki, jeśli między szafkami kuchennymi będą płytki - to jest odpowiedni moment na ich położenie, potem następuje malowanie ścian, ewentualnie tapetowanie, etc. O kolejności robót remontowych zadecyduje ekipa wykończeniowa, więc spokojnie- nie wszystko musi być na twojej głowie.

Zobacz więcej zdjęć

Bardzo wskazane jest, aby po położeniu nowej posadzki i ewentualnym wyflizowaniu ścian, ponownie zaprosić stolarza na pomiar, by mógł dokładnie zmierzyć gotowe wnętrze. Zwyczajowo, od złożenia zamówienia na meble kuchenne w studiu meblowym, aż do czasu  ich realizacji mija parę tygodni, zatem jest duża szansa, że wszystkie inne etapy remontu uda się zgrać w międzyczasie.

Zobacz więcej zdjęć

Po złożeniu mebli kuchennych montujemy listwy podłogowe  (powinny dochodzić idealnie do cokołów mebli kuchennych), podłączamy sprzęty do instalacji oraz montujemy szkło lacobelowe lub hartowane , jeśli występuje ono w projekcie w przestrzeni rękawa międzyszafkowego. Na sam koniec nie pozostaje nam nic innego, jak osiągnąć pełnię szczęścia w związku z posiadaniem wymarzonej przez nas przestrzeni.

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (3)

MichalM76

Zdecydowanie najlepiej maluje się po prostu ściany, które są wygładzone. Wtedy efekt jest najlepszy. Dobrze jest nałożyć gładź Acryl Putz np. RV13 Renova, wtedy mamy pewność, że powierzchnia będzie równa, gładka, estetyczna, a farba równo pokryje. Potem możemy malować lub nanosić inne produkty dekoracyjne. Gładź ma właściwości antygrzybiczne, warto o tym wiedzieć

e_milia

Fajnym pomysłem na zapełnienie przestrzeni pomiędzy blatem a wiszącymi szafkami jest wykorzystanie płytek lustrzanych. Wyglądają ciekawie i bardzo oryginalnie, odbijają też światło dzięki czemu możemy rozświetlić i optycznie powiększyć wnętrze. Przydaje się gdy mamy małą kuchnię. Można je dostać w różnych kolorach, więc pasują do każdej aranżacji. Ja polecam płytki lustrzane od Luxum - eleganckie i trwałe. Nie ma też problemów z ich czyszczeniem.

REKLAMA
miczyslavoo

Jeżeli jest dobra wentylacja to można spokojnie zastosować do malowania Śnieżkę Plamoodporną. Piękna biel (i inne kolory też). Nadaje się zarówno do malowania ścian, jak i malowanie sufitu, więc to plus bo nie trzeba kupować dwóch farb tylko się maluje jedną bez przejmowania się, że kiepski efekt będzie

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak zaplanować remont kuchni?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.