Art. Spons.

Jak uzyskać oszczędności w łazience?

Wysokie ceny wody i świadomość kurczących się zapasów surowca powodują, że coraz częściej zwracamy uwagę na oszczędności. Od czego zacząć? Podpowiadamy, jak wyposażyć oszczędną i komfortową łazienkę.

Jak uzyskać oszczędności w łazience?
Oszczędne baterie umywalkowe występują w różnych rodzajach wykończenia, np. modnej czerni / fot. Hansgrohe / materiały promocyjne

Prysznic zamiast kąpieli

Codzienna pielęgnacja i higiena ciała stanowi ponad 30% całkowitego zużycia wody w gospodarstwie domowym, dlatego warto wymienić wannę na brodzik lub wyposażyć ją w parawan nawannowy. Zwróćmy uwagę na armaturę prysznicową wyposażoną w termostat i ceramiczne głowice, dzięki którym ograniczymy zużycie wody podczas kąpieli na stojąco. Jeśli nie wyobrażamy sobie dnia bez kąpieli — wystarczy napełnić wannę w 1/3 wysokości. Już taka ilość pozwoli zarówno na oszczędzanie wody, jak i na komfortowe umycie ciała w wannie.


Kąpiel pod prysznicem pozwala na znaczną oszczędność zużycia wody w łazience / fot. Domni.pl / materiały promocyjne

Masz wannę? Zakup parawan do łazienki

Jak inaczej możemy oszczędzić wodę w przypadku łazienki z wanną? Na rancie wanny można zamontować parawan wannowy. Zabezpieczy łazienkę przed zalaniem a wanna stanie się wielofunkcyjną kabiną kąpielową. Do wyboru mamy zarówno proste, jednoelementowe parawany, jak i złożone z dwóch i więcej segmentów. Możemy je przesuwać lub złożyć – wybierzmy model najlepiej pasujący do rozmiarów i układu funkcjonalnego łazienki. Do wanny z parawanem potrzebujemy również baterii ze słuchawką na dłuższym wężu. Drążek natynkowy z uchwytem umożliwi mocowanie słuchawki na ścianie. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z kąpieli w pozycji pionowej, oszczędzając codziennie znaczne ilości wody.


Do łazienek z wanną polecamy parawan - pozwala stworzyć strefę kąpielową 2w1 i korzystanie z prysznica w pozycji pionowej / fot. Azario / materiały promocyjne

Termostat również zapewni oszczędności

Ekonomiczne baterie do łazienki to modele jednouchwytowe mieszakowe – łatwiej i szybciej ustawimy pożądaną temperaturę wody. Ustawianie dwóch kurków do odpowiedniej temperatury, może prowadzić do marnowania wody. Wewnętrzny mechanizm w baterii jednouchwytowej miesza ciepłą i zimną wodę, dzięki czemu może zużywać ponad dwukrotnie mniej wody, niż bateria umywalkowa z osobnymi kurkami.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając ekonomiczne baterie? Najbardziej oszczędne są modele wyposażone w termostat. Baterie termostatyczne dają możliwość automatycznego ustawienia stałej temperatury wody wypływającej z wylewki. Co ważne, zapewniają nie tylko oszczędność wody, ale również bezpieczeństwo, minimalizując ryzyko oparzeń wodą o zbyt wysokiej temperaturze.


Termostat poprawia bezpieczeństwo korzystania z prysznica – stała temperatura zapobiega przypadkowym oparzeniom / fot. Deante / materiały promocyjne

Bezdotykowe produkty również pomogą

Warto postawić na baterie bezdotykowe. Strumień wody będzie płynął tylko wtedy, kiedy czujnik wykryje ruch w obrębie wylewki. To rozwiązania doskonałe dla rodzin z dziećmi lub osobami starszymi, z problemami z demencją i chorobą alzheimera w domu. Takie osoby mogą zapominać o wyłączeniu baterii po użyciu lub zrobić to niedokładnie. Baterie bezdotykowe zatrzymują strumień wody automatycznie. W ten sposób nie tylko zużyjemy znacznie mniej wody, ale również zapobiegniemy wypadkom i zalaniu łazienki.

Oszczędności na wodzie z perlatorem

Przeglądając oszczędne baterie łazienkowe, warto dokładnie przyjrzeć się parametrom technicznym produktów. Obecnie większość baterii dostępnych na rynku jest wyposażona w perlator. To rodzaj niewielkiego urządzenia — sitka o małych oczkach, montowanego na końcu wylewki kranu. Perlator służy do napowietrzania strumienia wody, dzięki czemu zwiększa on swoją objętość. Zyskujemy lepszą wydajność strumienia wody przy optymalnym zużyciu surowca, co przekłada się na wysokość naszych rachunków za wodę i odprowadzenie ścieków. Wysokiej jakości perlator na kran pozwolą uzyskać oszczędności sięgające nawet 60% mniejszego zużycia wody w porównaniu do baterii pozbawionych tego rozwiązania. Mniejsze zużycie wody do podgrzania będzie skutkowało również niższym kosztem zużycia energii podczas użytkowania piecyka gazowego lub elektrycznego.


Wysokiej jakości baterie umywalkowe są szczelne – przeciekające krany mogą powodować znaczne straty wody / fot. FDesign / materiały promocyjne

Oszczędna w wodę toaleta – podwójna spłuczka

Toaleta jest kolejnym urządzeniem sanitarnym z wysokim poborem i zużyciem wody. Z WC korzystamy bardzo często w ciągu dnia. Ilość spłukań nieczystości zwiększa się proporcjonalnie do ilości domowników. Codzienne zużycie wody w łazience sięga nawet kilkuset litrów. Szukajmy misek WC, które można spłukiwać niewielką ilością wody – nie każda toaleta jest dostosowana do oszczędnych systemów. Warto zwrócić uwagę na produkty bezrantowe – kształt misy ustępowej pozwala na lepszą dystrybucję wody po powierzchni ceramiki, dlatego łatwiej spłuczemy toaletę mniejszą ilością wody.

Innym sposobem na oszczędzanie zużycia wody jest odpowiedni wybór spłuczki zbiornika WC. Warto wybrać taką wyposażoną w przycisk: STOP — 1 przyciśnięcie wody uruchamia spłukiwanie, natomiast 2 przyciśnięcie zatrzymuje strumień wody. Innym dobrym rozwiązaniem są spłuczki 2/4 l., czy 3/6 l. Dzięki temu łatwo możemy dozować ilość litrów wody potrzebnej do usunięcia nieczystości.


Przed zakupem toalety sprawdźmy, do jakiej pojemności spłuczki jest dostosowana. Nowoczesne toalety bezrantowe świetnie współpracują ze spłuczkami 3/6 l. / fot. Excellent / materiały promocyjne

Jak jeszcze można oszczędzać wodę w łazience - komentarz eksperta.

To oczywiście nie wszystkie sposoby na oszczędności w domu. "Na zużycie wody wpływ ma również nasza codzienna rutyna, dlatego warto wyrobić sobie dobre nawyki" - wyjaśnia ekspert portalu Domni.pl Sylwia Sobotko.

"Aby zaoszczędzić, wybierzmy szybki prysznic zamiast długiej kąpieli w wannie. Pamiętajmy o zakręcaniu wody podczas mycia zębów i golenia. Wypróbujmy pranie odzieży w niższej temperaturze — wiele środków do prania jest równie skutecznych w 30 stopniach. Dodatkowo wodę po praniu ręcznym możemy wykorzystać do spłukania nieczystości w toalecie. Napełniając wannę na kąpiel, od razu zamknijmy korek — wtedy zimna woda zmiesza się z gorącą i szybko zyskamy optymalną temperaturę".

Autor: Sylwia Sobotko, ekspert portalu Domni.pl

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.