Urządzanie wnętrz

Funkcjonalna kuchnia z miejscem do spożywania posiłków przy stole

Kuchnia nie bez powodu nazywana jest sercem domu. To tutaj toczy się nasze codzienne życie. W tym pomieszczeniu rozpoczynamy i kończymy dzień, przygotowujemy posiłki, spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Wcale niełatwo jest je urządzić! Idealna kuchnia jest nie tylko ładna, ale przede wszystkim wygodna i praktyczna. Jeśli nie przemyślimy rozmieszczenia stref funkcjonalnych, jej swobodne użytkowanie może być utrudnione. Podpowiadamy, jak zaprojektować wnętrze bez wad.

Funkcjonalna kuchnia z miejscem do spożywania posiłków przy stole
Fot. W trzecim odcinku "Design Dream. Pojedynek na wnętrza" architekci projektowali kuchnię dla wielopokoleniowej rodziny
REKLAMA

Kuchnia praktyczna i wygodna

W trzecim odcinku programu „Design Dream. Pojedynek na wnętrza” emitowanego na antenie Telewizji Polsat zdolni architekci zmierzyli się z nie lada wyzwaniem. Czwórka uczestników musiała wykazać się pomysłowością i poczuciem estetyki, projektując praktyczną i komfortową kuchnię dla wielopokoleniowej rodziny.  To zadanie niełatwe – dobrze wie o tym każdy, kto choć raz mierzył się z remontem tego pomieszczenia.

Ekipy remontowe, DD odc 3

Fot. W programie pozostało już czterech uczestników. Dla jednego z nich to był ostatni odcinek

Wyremontować kuchnię i nie zwariować

Kuchnia to często najtrudniejsze wnętrze do zaprojektowania. Musi spełniać szereg funkcji: ułatwiać codzienne czynności, być nie tylko komfortowe i wygodne w obsłudze, ale też estetyczne. Z tego pomieszczenia korzystają wszyscy domownicy, dlatego warto dostosować je do potrzeb każdego z nich, jednocześnie umożliwiając wspólne spożywanie posiłków. Nie trudno w nim też o wypadek, dlatego trzeba zadbać o zachowanie bezpieczeństwa. Zmiana stylu życia wielu Polaków na bardziej zrównoważony, sprawiła, że do kuchni poszukujemy rozwiązań oszczędnych, ale też bardziej przyjaznych środowisku. To bardzo wiele interesów do pogodzenia w jednej, często niedużej przestrzeni. O czym pamiętać, urządzając wnętrze do zadań specjalnych?

fot. Prace nad projektami. „Design Dream. Pojedynek na wnętrza”.

Ergonomia to podstawa

Pierwszym krokiem w planowaniu kuchni jest wybór jej układu: najczęściej w kształt liter „L” lub „U”, z zabudową meblową opierającą się na kilku ścianach. W mniejszych przestrzeniach strefę kuchenną organizuje się przy pojedynczym, liniowym blacie – to tzw. układ jednorzędowy. W dobrze zaprojektowanym pomieszczeniu pracuje się wygodniej i efektywniej, nie wykonuje się zbędnych czynności czy nadprogramowych kroków. Większość najpotrzebniejszych akcesoriów powinna być w zasięgu ręki. Rozmieszczenie ciągu kuchennego zazwyczaj zaczyna się od wyróżnienia stref funkcjonalnych, w których realizowane są poszczególne kuchenne czynności: przechowywanie i  gromadzenie zapasów, zmywanie, przygotowywanie półproduktów do potraw, gotowanie, spożywanie posiłków. Właściwe umiejscowienie tych stref zmniejsza dystans, jaki użytkownicy kuchni muszą codziennie pokonywać podczas kuchennych aktywności.

Ergonomia podpowiada, by wyposażając to pomieszczenie zachować tzw. trójkąt roboczy, który ustala kolejność działań typowo wykonywanych w kuchni i przypisuje im właściwe sprzęty: przechowywanie (lodówka) > mycie i przygotowanie (zlewozmywak, blat)  > gotowanie (kuchenka, piekarnik). Wymienione obszary funkcyjne powinny znajdować się w odległości ok. 120-270 cm od siebie, dzięki czemu potrzeba chodzenia w tę i z powrotem po pokoju jest zminimalizowana, a większość przedmiotów umieszczona jest w wygodnej i praktycznej odległości.

Ekipy remontowe, DD odc 3
LÄTTAD
LÄTTAD
14,99 zł
KALLNA
KALLNA
19,99 zł
MAGASIN
MAGASIN
39,99 zł
Ukryj pinezkiPokaż pinezki (3)

Fot. Kuchnia zaprojektowana przez Weronikę. Umiejscowienie lodówki i strefy przechowywania to świetna decyzja – ułatwi wnoszenie i rozpakowywanie zakupów.

REKLAMA
REKLAMA

Aby ułatwić wnoszenie i wypakowanie zakupów meble i urządzenia do przechowywania warto umieścić najbliżej wejścia do kuchni; obok nich zorganizujemy miejsce na naczynia: talarze, sztućce, kubki, szklanki i garnki. W strefie zmywania coraz częściej poza zlewozmywakiem znajduje się poręczna zmywarka. Organizację przestrzeni zamyka płyta grzewcza oraz piekarnik, czyli stanowisko do gotowania i pieczenia. Między nim a obszarem przeznaczonym do przechowywania środków czystości dla zapewnienia bezpieczeństwa pozostawia się przestrzeń blatu roboczego, gdzie dokonywana jest obróbka żywności. Oczywiście kolejność tę można zmieniać, zachowując jednak zasadę trójkąta roboczego.

Planujemy w poziomie i pionie

Na komfort codziennego korzystania z kuchni wpływ ma nie tylko rozlokowanie stref w poziomie, ale również w pionie. Przedmioty i produkty, których używamy najczęściej dobrze trzymać blisko blatu roboczego – w zainstalowanych pod nim poręcznych szufladach lub w najniższych partiach szafek wiszących. Wyżej chować można rzadziej stosowane akcesoria. Projektując kuchnię, pamiętajmy o zaplanowaniu miejsca na wszystkie sprzęty i gadżety kuchenne, tak by nie zajmowały one cennego miejsca na blacie roboczym. Zapewni nam to ład i porządek. Otwarte półki, choć bardzo modne, pomieszczą mniej niż zabudowane szafki.

Metamorfoza kuchni z trzeciego odcinka "Design Dream. Pojedynek na wnętrza". Zobacz, jak się zmieniła!

Zobacz więcej zdjęć

Kuchnia, czyli serce domu

Dobrze rozplanowana kuchnia nie wyklucza żadnego domownika i sprzyja spędzaniu czasu z rodziną. Do wspólnego przyrządzania potraw warto zachęcać dzieci – można np. dostawić drabinkę do blatu, by najmłodsi swobodnie uczestniczyli w gotowaniu lub się mu przyglądali. W kuchni, bez względu na jej rozmiar, nie może zabraknąć stołu, przy którym spożywane będą posiłki. Do niewielkich wnętrz nadają się kompaktowe modele z prostokątnym, rozkładanym lub rozsuwanym blatem. Na co dzień nie zajmują dużo miejsca, ale okazjonalnie umożliwią również spotkania w większym gronie.

Ekipy remontowe, DD odc 3
HARRY
HARRY
169,00 zł
HEKTAR
HEKTAR
79,99 zł
OUMBÄRLIG
OUMBÄRLIG
39,99 zł
Ukryj pinezkiPokaż pinezki (3)

Fot. Kuchnia zaprojektowana przez Marcina. Ławki przy stole to wygodne i funkcjonalne siedziska, które w dodatku nie zabierają dużo miejsca – w razie potrzeby można wsunąć je pod blat roboczy.

W obszerniejszych pomieszczeniach dobrze sprawdzą się meble owalne, które mieszczą zwykle więcej osób i umożliwiają swobodną rozmowę przy stole. Dodatkowe miejsce zyskamy także, zastępując klasyczne krzesła meblami składanymi, sztaplowanymi lub taboretami, które będziemy wsuwać pod blat.

W odpowiedzi na współczesne wyzwania

Kuchnia ma dwa oblicza – to miejsce, w którym przygotowujemy posiłki, ale również mała przetwórnia odpadów. Statystycznie co roku każdy z nas wyrzuca ok. 300 kg śmieci. W przypadku siedmioosobowej rodziny ta liczba wzrasta do ponad dwóch ton! Segregacja i recykling to zadanie, z którym mierzymy się na co dzień. W ograniczonych przestrzeniach kuchennych trudno wygospodarować miejsce na dodatkowe kosze na śmieci. Zamiast tradycyjnego, dużego kubła umieszczonego pod zlewem warto wybrać mniejsze pojemniki z przegródkami. Niektóre zestawy mebli do zabudowy kuchennej mają specjalne szuflady dostosowane do dużych obciążeń, w których zmieszczą się pojemniki na odpady. Ciekawym rozwiązaniem są również pojemniki wiszące, zamontowane po wewnętrznej stronie drzwi szafek kuchennych.

REKLAMA
REKLAMA

Rola oświetlenia w kuchni

Do kuchni przeważnie wybieramy tylko oświetlenie ogólne, które często okazuje się niewystarczające i może utrudniać przygotowywanie potraw przy blacie. Zadbajmy więc o dodatkowe punkty światła, np. w postaci np. listwy pod szafkami lub opraw LED, które rzucą więcej światła na miejsca, w których przygotowujemy posiłki.

Ekipy remontowe, DD odc 3
VARDAGEN
VARDAGEN
59,99 zł
FASCINERA
FASCINERA
29,99 zł
Ukryj pinezkiPokaż pinezki (2)

Fot. Kuchnia zaprojektowana przez Karola. Dodatkowe oświetlenie pod szafkowe rozświetla blat roboczy i strefę gotowania.

Kolejną ważną kwestią, o której nie można zapomnieć, projektując kuchnię, jest odpowiednie rozmieszczenie instalacji elektrycznej i włączników. Powinny być one w miarę możliwości niewidoczne oraz koniecznie umieszczone z dala od ujęć wody. Częstym błędem jest również zbyt mała liczba gniazd nad blatem roboczym, co utrudnia podłączanie potrzebnych sprzętów.

Ekologicznie w kuchni

Wzrost zainteresowania ekologicznym trybem życia sprawił, że wybierając urządzenia gospodarstwa domowego, staramy się podejmować świadome decyzje zakupowe. Coraz większą wagę przywiązujemy do rozwiązań, które w możliwie najmniejszym stopniu wpływają na środowisko. Lodówka, piekarnik, kuchenka elektryczna, zmywarka to urządzenia o największej energochłonności. Dobierając AGD do kuchni, szukajmy modeli o wysokiej klasie energetycznej, wyposażonych w dodatkowe funkcje umożliwiające ekonomiczne pobieranie prądu czy wody. Różnicę odczujemy w płaconych rachunkach.

Ekipy remontowe, DD odc 3
TONSÄTTA
TONSÄTTA
79,99 zł
SINNERLIG
SINNERLIG
249,00 zł
GLADELIG
GLADELIG
9,99 zł
Ukryj pinezkiPokaż pinezki (3)

Fot. Najlepszy projekt odcinka przygotowała Monika. Wiklinowe i drewniane dodatki pięknie podkreślają charakter jasnej kuchni z popielatą zabudową meblową.

Kuchenna moda

Kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna, ale ważne jest również, żebyśmy dobrze się w niej czuli. Aby uniknąć efektu monotonności, w pomieszczeniu tym warto postawić na śmiałe połączenia czy to kolorystyczne, czy też różnych deseni i faktur materiałów wykończeniowych. W kuchni można bawić się stylami, np. przełamywać skandynawską stylistykę dodatkami retro lub łączyć nowoczesne elementy z rustykalnym rysunkiem drewna. Biała kuchnia to klasyczny, nieśmiertelny trend, pasujący do każdego pomieszczenia. Podkręcimy go nieco i uczynimy ciekawszym, jeśli zastosujemy w nim wyposażenie o intensywnym, mocnym kolorze, który podkreśli całą aranżację. Jednolite wnętrza warto urozmaicić także niecodziennymi dodatkami o wyróżniającej się formie, które przyciągną wzrok i nadadzą kuchni nietuzinkowego charakteru.

Kolejny odcinek „Design Dream. Pojedynek na wnętrza” - już 28 marca. Program emitowany jest w każdą niedzielę o godz. 17:40.

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Funkcjonalna kuchnia z miejscem do spożywania posiłków przy stole"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.