Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Tapeta na ścianie w salonie: top aranżacje

Poznaj obowiązujące trendy w tapetowaniu salonu. Dowiedz się, jak za pomocą tapet możesz ożywić swoje wnętrze i jaka tapeta będzie pasowała do danego stylu pomieszczenia.

Tapeta na ścianie w salonie: top aranżacje

Fot. W małych pomieszczeniach dobrze postawić na delikatniejsze i drobniejsze kolory oraz wzory, które nie przytłoczą salonu /materiały promocyjne

Tapety w salonie – aktualne trendy

Obecnie tapety wracają do łask, choć mają inną funkcję. Są stosowane bardziej jako akcent i ozdobnik w aranżacji, np. na pojedynczej ścianie czy we wnękach oraz w połączeniu z farbą, boazerią lub panelami.

Tapety w salonie mogą odgrywać rolę akcentową, a więc podkreślać jakąś przestrzeń kontrastowym kolorem, jak również modelować proporcje wnętrza – optycznie je powiększać lub pomniejszać. W tym celu często stosuje się pionowe i poziome wzory. Te pierwsze wizualnie podwyższają sufit, drugie z kolei wydłużają lub poszerzają pokój.

Takie wzory niekoniecznie muszą być tylko pasami. Chodzi wyłącznie o układ desenia lub motywu. Będą to choćby horyzontalne i wertykalne motywy kwiatowe, klasyczne ornamenty, a nawet wypukłe faktury.

Tapeta w salonie może pełnić również funkcję wydzielającą jakąś przestrzeń, np. wizualnie oddzielającą strefę wypoczynkową od jadalni lub aneksu kuchennego w pokoju wielofunkcyjnym. Pozwala to optycznie uporządkować przestrzeń i zharmonizować ją.

Tapeta z motywem roślinnym w salonie

 

Fot. Dobranie więc modnego wzoru do estetyki pomieszczenia wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać /materiały promocyjne

Motywy roślinne to jeden z większych trendów panujących obecnie w designie. Przyjmują postać wzorów kwiatowych, motywów dżungli, a także imitacji liści i pnączy. Takie wzornictwo tapet wprowadza element organiczny do salonu, dzięki czemu przełamuje monotonię sterylnej i chłodnej przestrzeni w stylach nowoczesnych.

Motywy roślinne dobrze wkomponowują się np. w:

  • styl skandynawski – przełamują w nim zimną i jednostajną kolorystykę, wprowadzają element organiczny, który sprawia, że wnętrze jest bardziej przyjazne i przytulne;
  • styl japoński – wówczas ładnie podkreślają stosowane w tym designie naturalne drewno, ocieplają surowe wnętrze;
  • styl rustykalny – podkreślają i ładnie wkomponowują się w naturalne wykończenia wykorzystywane w stylu wiejskim np. plecionki, drewno, makramy, wikliny;
  • w styl boho – dobrze komponują się z etnicznymi i naturalnymi elementami stylu oraz podkreślają związki z naturą.

Warto pamiętać, że motywy roślinne mogą być zarazem bardzo botaniczne i naturalne, jak i graficzne i schematyczne. Dobranie więc modnego wzoru do estetyki pomieszczenia wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać.

Tapeta 3D w salonie

Fot. Umiejętnie wprowadzone wzory pozwalają znacznie wyeksponować atuty pomieszczenia /materiały promocyjne

Tapeta trójwymiarowa wyróżnia się ciekawą fakturą. Często stosowana jest w pomieszczeniach monochromatycznych oraz stylach nowoczesnych np. w:

  • stylu loftowym – pozwala nawiązać do industrializmu, imitując różne przemysłowe powierzchnie np. cegłę, marmur, beton ozdobny. Dzięki temu dodaje salonowi charakteru;
  • stylu minimalistycznym – w przestrzeni zaaranżowanej pod kątem funkcjonalności i prostoty, taka tapeta wprowadza element nowej struktury i dodaje wnętrzu wielowymiarowości. Jednocześnie nie zakłóca dotychczasowego nastroju i designu;
  • stylu skandynawskim – można zastosować jasne np. białe tapety 3D, które nie tylko wprowadzą ciekawą fakturę, ale również pozwolą optycznie skorygować proporcje wnętrza (np. wydłużyć je lub poszerzyć). 

Dzięki tapecie fakturowanej można zachować jednolitą paletę barw (zastosować ten sam kolor na tapecie akcentowej co na reszcie ścian), jednocześnie uatrakcyjniając pokój. Wzory są przy tym subtelniejsze, a więc sprzyjają koncentracji i dodają świeżości. Umiejętnie wprowadzone, pozwalają znacznie wyeksponować atuty pomieszczenia.

Tapeta ze wzorem retro w salonie

Fot. Tapeta w retro wzór /materiały promocyjne

Wzory retro, które znamy z domów naszych babć, również mają swoje miejsce w obecnych trendach. Stosuje się je nie tylko we wnętrzach nawiązujących do estetyki lat PRL, ale również w pomieszczeniach o romantycznym i klasycznym charakterze np. w:

  • stylu glamour – mocne wzory i ornamenty dobrze wpisują się w przepych estetyki glamour. Pozwalają wprowadzić nowe detale;
  • stylu angielskim – zwykle łączone z panelami ściennymi lub listwami dekoracyjnymi, by uzyskać zrównoważony i delikatny efekt;
  • stylu prowansalskim – szczególnie lubiane są drobne wzory kwiatowe i wyblakłe kolory. Nadają romantycznego klimatu i wrażenia naturalnie postarzanego wnętrza;
  • stylu boho – podkreślają eteryczność i eklektyczność wnętrza. Komponują się z plecionkami, drewnem i motywami roślinnymi, które wykorzystuje ta estetyka.

Fototapeta w salonie

Fot. Kiedyś synonim kiczu, dziś ceniona jest za powiększanie wnętrza /materiały promocyjne

Fototapeta kiedyś była synonimem kiczu, dziś jednak umiejętnie zastosowana i dobrana do wnętrza pozwala optycznie je powiększyć. Dzięki fototapecie salon może otwierać się na ocean, spokojne niebo lub piaszczystą plażę czy sielski krajobraz. Daje to możliwość personalizacji pokoju (np. poprzez wybranie zdjęcia z wyjątkowej podróży, czy miejsca, które inspiruje domowników).

Tapeta we wzory geometryczne w salonie

Fot. Wzory geometryczne sprawdzają się w różnych stylach dekorowania wnętrz /materiały promocyjne

Wzory geometryczne pozwalają dobrze wydzielić różne przestrzenie i strefy w pomieszczeniu, np. oddzielić salon od jadalni i aneksu. Można za ich pomocą optycznie podwyższyć ściany, poszerzyć pokój czy zrównoważyć jego proporcje. W zależności od kolorystyki i masywności wzoru, takie tapety są stosowane zarówno w stylach nowoczesnych, jak i klasycznych. Sprawdzą się między innymi w:

  • stylu angielskim – zazwyczaj stosuje się pastelowe i delikatne kolory oraz pasy w podobnych odcieniach;
  • stylu pop art – tu można postawić na bardzo wyraziste i kontrastowe wzory, które rzucają się w oczy;
  • stylu skandynawskim – zazwyczaj wybierane są tu pasy czarno-białe lub szaro-białe, które przełamują monotonną estetykę.

Jaką tapetę wybrać do małego salonu?

W małych pomieszczeniach dobrze postawić na delikatniejsze i drobniejsze kolory oraz wzory, które nie przytłoczą salonu. Sprawdzi się także tapeta 3D w kolorze pozostałych ścian, która wprowadzi efekt optycznej głębi. Inną opcją jest zastosowanie poziomych pasów lub motywów horyzontalnych, wizualnie poszerzających przestrzeń.

materiały promocyjne partnera

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.