Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Ten trend robi furorę! Kilka słów o grandmillennial

Ten styl na Zachodzie zrobił prawdziwą furorę, szczególnie wśród przedstawicieli pokolenia milenialsów. Trudno się temu dziwić. Grandmillennial w ciekawy sposób nawiązuje do tradycji, nostalgii za minionymi czasami, sielskim klimatem „jak u babci” – czymś, co kojarzy się z ciepłem i bezpieczeństwem.

Ten trend robi furorę! Kilka słów o grandmillennial

fot. 123RF/PICSELL

Wnętrza w stylu grandmillenial

Moda na grandmillennial zapoczątkowana została na Instagramie w 2019 roku. Jest ciekawą alternatywą dla minimalistycznych czy skandynawskich wnętrz. Do gustu przypadnie nostalgicznym maksymalistom, którzy w swoich domach lubią nie tylko gromadzić wiele przedmiotów, ale również wybierają bogate dekoracje, o fantazyjnych wzorach i formie. Ważne jednak, by wnętrza swoją aranżacją nawiązywały do tego co tradycyjne, modne kilka, jeśli nie kilkanaście, sezonów temu. Nie chodzi jednak o kopiowanie „dawnych” rozwiązań 1:1, a wplecenie ich i dopasowanie do współczesnych uwarunkowań.

Zobacz więcej zdjęć

Trend ten wywodzi się z pewnej tęsknoty za tradycyjnymi, znanymi przede wszystkim z dzieciństwa rozwiązaniami aranżacyjnymi. Jego dewiza to "mieszkać, jak u babci". Co ciekawe, wykracza daleko poza wnętrza mieszkań. Grandmillennial manifestowany jest nie tylko przez wystrój domu – nierzadko, na pierwszy rzut oka trącący myszką, wiele czerpiącym ze stylu klasycznego czy rustykalnego – ale też styl życia: samodzielne wytwarzanie przedmiotów (szydełkowanie, szycie, produkcja mydła i kosmetyków) czy pożywienia (uprawa warzyw, wypiek chleba, przygotowywanie serów). Pod tym względem ma wiele wspólnego z ruchem less waste.

Eklektycznie i retro

Styl grandmillennial jest bardzo eklektyczny w swej istocie – w ciekawy sposób łączy to co stare z tym co nowe. Odnajduje dawne, zapomniane wzory i dopasowuje je do nowoczesnych uwarunkowań i osobistych zainteresowań. To kolejna zasada wyróżniająca grandmillennial spośród innych stylów: wprawdzie  wiele czerpie on z przestarzałych trendów, ale nadal dąży do podkreślania indywidualności mieszkańców i ich upodobań. Nurt ten nierzadko stawia na przedmioty retro, takie, które są stylizowane na „staromodne”, wiekowe, ale wyprodukowano je z nowoczesnych materiałów. Powstały z inspiracji minioną modą, nie są oryginalne, dzięki czemu są bardziej przystępne cenowo.

Jak wyglądają wnętrza grandmillennial?

Styl grandmillennial odznacza się zaktualizowanym podejściem do tradycyjnego sposobu urządzania wnętrz. Nie jest kiczowaty, ale wygodny. W tego typu mieszkaniach stoły nakryte są obrusem, ściany pokryte kolorowymi, kwiatowymi tapetami, drewniane meble wykończone są na wysoki połysk lakierem lub bejcą.

Meble zazwyczaj imitują lub są wykonane z naturalnego, ciemnego drewna. Mają klasyczne i obfite formy; nierzadko wykonane z rattanu, wikliny czy bambusa. Sofy i fotele często są pikowane i przyozdobione wzorzystymi narzutami  oraz poduchami.

Grandmillennial uwielbia dodatki: lustra w zdobionych ramach, ścienne galerie, kolekcje, figurki, wazony, zdjęcia i obrazy fikuśnych ramkach, wystawy z porcelany. Ich łączenie wymaga umiejętności i rozwagi - zestawiając ze sobą eklektyczne formy, łatwo wnętrze zagracić lub sprawić, że będzie wyglądać kiczowato. 

Zobacz więcej zdjęć

Trend ten chętnie sięga po klasyczne wzory i nadruki, które pojawiają się na tekstyliach dekoracyjnych czy tapicerce, takich jak Toile de Jouty (romantyczne pejzaże, idylla, sielskie scenki rodzajowe, rośliny) lub krata. Do łask wracają marszczenia, hafty plisy i frędzle. Palety barw wnętrz grandmillennial tworzą kolory monochromatyczne lub analogiczne – przeczytaj, jak należy łączyć kolory.

Deccoria.pl

Reklama

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.