Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Artykuł sponsorowany

Jak zastosować zasady feng shui w mieszkaniu?

W zabieganym życiu, w którym pełno stresu, a mało czasu i odpoczynku, bardzo ważne jest poszukiwanie harmonii – zarówno  we własnym wnętrzu, jak i otoczeniu.

Jak zastosować zasady feng shui w mieszkaniu?

Fot. Feng shui dosłownie oznacza wodę i wiatr, czyli symbole wskazujące na nieuchwytność i niewidzialność / materiały promocyjne

Jak sobie w tym pomóc?

Odpowiednie urządzenie mieszkania jest bardzo ważne. W mieszkaniu spędzamy dużo czasu i powinno być ono miejscem, w którym możemy odpocząć i naładować baterie na kolejny dzień. Ci, którzy dobrze czują się w aranżacjach wnętrz, mogą zdecydować się na indywidualne podejście do tematu i urządzenie mieszkania według własnych preferencji. Natomiast ci, którzy nie odnajdują się w kreatywnych zajęciach lub nie mają na nie czasu, mogą wybrać gotowe style aranżacyjne. Jednym z takich stylów jest właśnie feng shui, które stanowi dobry sposób na uporządkowanie swojego życia i mieszkania, tak by odnaleźć spokój i wytchnienie po całym dniu.

Feng shui – co to jest?

Feng shui dosłownie oznacza wodę i wiatr, czyli symbole wskazujące na nieuchwytność i niewidzialność. Jest to starożytna, chińska praktyka, polegająca na takim planowaniu przestrzeni, by była ona zgodna ze środowiskiem naturalnym. Najważniejsze jest tutaj – czy to w mieszkaniu, czy we własnym wnętrzu – kierowanie się przepływem pozytywnej energii, czyli tzw. chi. Ważnym elementem feng shui jest także yin i yang, czyli dwie przeciwstawne energie, które w ostateczności nawzajem się uzupełniają. 

Fot. Feng shui to także właściwa kolorystyka / materiały promocyjne

Stosowanie się do zasad feng shui pozwoli stworzyć harmonijną przestrzeń, która wpłynie na pozytywne samopoczucie, dobre zdrowie i pomyślne relacje z ludźmi. 

Podstawowe zasady 

Aby stworzyć wnętrze w zgodzie z feng shui należy stosować się do konkretnych zasad. Najważniejsza przy urządzaniu mieszkania jest siatka bagua, czyli diagram składający się z 9 części. Każda z tych części wiąże się z daną dziedziną życia: sławą i reputacją, bogactwem i pieniędzmi, karierą, wiedzą, pomocnymi ludźmi, zdrowiem, małżeństwem, rodziną, dziećmi. Siatka bagua pomoże w najlepszym rozlokowaniu pomieszczeń i właściwej aranżacji pokoi.

Przy feng shui istotna jest także zasada 5 żywiołów, które stanowią rozwinięcie yin i yang. Chodzi tutaj o takie żywioły, jak: ogień, ziemia, metal, woda i drewno. Każdy z nich jest inny, ale tak naprawdę wpływa na siebie wzajemnie. Drewno rozbudza ogień, natomiast ogień przyczynia się do tworzenia ziemi. Ziemia zawiera w sobie metal, zbierający wodę, która z kolei odżywia drewno. 

Fot. Mieszkanie urządzone w zgodzie feng shui powinno mieć odpowiedni układ / materiały promocyjne

Feng shui to także właściwa kolorystyka. Idealne będą tutaj naturalne kolory ziemi oraz złamana biel. Jeśli pragniemy nadać pomieszczeniu konkretne znaczenie zwracajmy uwagę na wybrany kolor, ponieważ każdy bierze pod uwagę inne potrzeby. Przykładowo czerwień oznacza pasję, sławę, siłę i moc, natomiast zieleń symbolizuje nadzieję, spokój, rozwój i nowe początki.

Mieszkanie w zgodzie z feng shui 

Podstawowe zasady w feng shui, to: przestrzeń i zrezygnowanie ze zbyt dużej ilości mebli, dużo naturalnego światła, zachowanie równowagi, konkretne przeznaczenie danego pomieszczenia (np. łazienka służy do mycia i pielęgnacji, a kuchnia do przygotowywania posiłków) i określenie najważniejszej funkcji w pokoju (np. w sypialni najważniejsze będzie łóżko przeznaczone do spania, a w kuchni strefa gotowania, którą może pełnić wyspa kuchenna). 

Mieszkanie urządzone w zgodzie feng shui powinno mieć odpowiedni układ, dobrze także jeśli jest przestronne i zapewnia duże możliwości aranżacyjne. Wiele ofert mieszkaniowych, o rozkładzie idealnym do zastosowania feng shui, można znaleźć na obido. Ważne, aby do mieszkania prowadziło przestronne wejście – przedpokój powinien zapewniać swobodę poruszania, nie może być tutaj ciemno i ciasno. Duża ilość światła słonecznego odgrywa tutaj istotną rolę  – najważniejsze jest dobre doświetlenie tych pomieszczeń, w których spędzamy najwięcej czasu (np. salon). Światło słoneczne zapewni dobrą energię i dobre samopoczucie – tak istotne w feng shui. 

materiały promocyjne

Artykuł sponsorowany

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.