Urządzanie wnętrz

Sposób na tanią metamorfozę podłogi

Podłoga to jeden z najrzadziej remontowanych elementów wyposażenia. Zerwanie starej i położenie nowej posadzki wiąże się nie tylko z kosztami, ale i czasochłonnymi pracami. W jaki sposób tanio i szybko odmienić podłogę?

Sposób na tanią metamorfozę podłogi

Remont podłogi to skomplikowana, długa i kosztowna operacja, często wymagająca zatrudnienia majstra. A gdyby można uniknąć całego tego zamieszania? Oto kilka prostych sposobów, dzięki którym odmienimy podłogę mniejszym nakładem kosztów i pracy.

Jak odnowić podłogę?

Odświeżając mieszkania, niewiele uwagi poświęcamy podłogom. O wiele łatwiej jest odnowić ściany, czy kupić nowe meble. To zupełnie zrozumiałe – urządzając wnętrza, liczymy się z koniecznością wymiany wyposażenia. Posadzkę bierzemy raczej za pewnik – oczekujemy, że będzie trwała, niezawodna, najlepiej, jeśli jest jeszcze do tego łatwa w utrzymaniu, bezproblemowa. Z tych powodów jej wyborowi poświęcamy wiele uwagi. Niezależnie od parametrów posadzki, na którą się zdecydowaliśmy, nie można oczekiwać, że przy intensywnej eksploatacji, przetrwa ona długie lata w nienaruszonym stanie. W końcu przychodzi czas, gdy trzeba zaplanować i jej odnowę. Drewniane powierzchnie do dawnego stanu świetności przywróci cyklinowanie lub inne metody odnowy, o których można przeczytać w tym artykule.

Malowanie to chyba najprostszy sposób na odmienienie starej podłogi. Warstwa farby sprawi, że podłoga nabierze nowego charakteru. W ofertach sklepów budowlanych znajdują się emulsje nadające się do powierzchni zarówno drewnianych, betonowych, jak i ceramicznych czy z laminowanych paneli.

REKLAMA

Jak pomalować podłogę?

Co ważne, każdy rodzaj posadzki przed malowaniem należy odpowiednio przygotować. W przypadku większości podłóg konieczne jest zeszlifowanie starej powłoki impregnującej, a następnie uzupełnienie braków i dokładne oczyszczenie oraz osuszenie podłoża.

Malowanie podłogi 

Malowanie zaczynamy od położenia gruntu, dopiero później farby. Oba preparaty powinny być dopasowane do materiału, z którego wykonane jest podłoże. Przeczytaj więcej: szczegółowy poradnik na temat malowania podłóg.

Podłoga z linoleum

Kolejną możliwością szybkiego i łatwego odnowienia podłogi jest położenie na niej warstwy elastycznego linoleum. Ta „naturalna” okładzina jest tania, niezbyt trudna w układaniu a przy tym niesamowicie wytrzymała. Dobre jakościowo produkty mogą wytrzymać nawet 30-40 lat!

Materiał kupujemy w rolkach (dostępne są w różnych szerokościach, które można łatwo dostosować do wymiarów pomieszczenia), później wystarczy rozwinąć je na warstwie kleju. Co ciekawe, linoleum występuje w licznych wariantach kolorystycznych – w bogatej ofercie rynkowej znajdziemy m.in. materiały imitujące drewno lub kamień.

REKLAMA

Podłoga z korka

W formie okładziny użyć możemy również popularnego korka. Materiał ten jest solidny i tani, całkiem łatwy w utrzymaniu i przede wszystkim niezbyt skomplikowany w ułożeniu. Odznacza się niezłą izolacją termiczną i odpornością na wilgoć. Doskonale nadaje się do pomieszczeń typowo wypoczynkowych, sypialni, salonu, pokoju dziecka – czyli tam, gdzie najczęściej chodzimy boso.

Podłogę z ułożyć można w dwóch wariantach – z płytek lub paneli. Te drugie są tańsze i nie wymagają podklejania tak jak „kafelki”. Panele z korka układamy na suchym, stabilnym, twardym i dobrze oczyszczonym podłożu.

Podłoga z paneli winylowych

Na podłogach wykonanych z płytek ceramicznych, PCW, podklejanego laminatu oraz przymocowanego do podłoża parkietu drewnianego można ułożyć również panele winylowe montowane w systemie pływającym. Na podłożach z klejonego linoleum oraz klejonego parkietu olejowanego konieczne jest zastosowanie podkładu z folii polietylenowej, zapobiegającej ewentualnym przesunięciom.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.