Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Kabina walk-in. Łazienkowy kit czy hit?

Otwarte kabiny prysznicowe walk-in od lat cieszą się olbrzymią popularnością. Lubią je projektanci i inwestorzy, dla których kluczowe są estetyka i funkcjonalność łazienki. Co to jest kabina walk-in? Czy rozwiązanie sprawdzi się w małej łazience? Jakie są jego wady i zalety? Poznaj odpowiedzi na najczęściej stawiane pytania dotyczące kabin walk-in. 

Kabina walk-in. Łazienkowy kit czy hit?
W większości przypadków kabiny walk-in nie posiadają brodzików. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Co to jest kabina walk-in? 

Kabiny walk-in są rozwiązaniem, które z powodzeniem wypiera tradycyjne kabiny prysznicowe. Inaczej ten typ pryszniców nazywany bywa otwartą kabiną prysznicową lub prysznicem bez drzwi, ponieważ odznacza się otwartą konstrukcją. Do stworzenia kabiny walk-in wystarczy jedna ścianka ze szkła hartowanego. Montuje się ją bezpośrednio do ściany w jednym z rogów pomieszczenia. Dzięki temu zostaje stworzona przestrzeń prysznicowa z trzech stron ograniczona ścianami budynku, a z jednej przezroczystą taflą prysznicową. 

Zobacz więcej zdjęć

Niektórzy producenci jako kabiny walk-in oferują też modele z dwoma ściankami szklanymi. Umieszcza się je symetrycznie z prawej i lewej strony baterii prysznicowej czy deszczownicy. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w przestronnych łazienkach, w których prysznic ulokowany jest w centrum. Zastanawiasz się, czy w kabinie walk-in jest zimno? Dla zmarzluchów producenci stworzyli modele z wąską szklaną ścianką przednią. Ograniczają one dopływ chłodnego powietrza podczas korzystania z kabiny, ale jednocześnie nie mają zamykanych drzwi. 

Kabina walk-in z brodzikiem czy bez? 

W większości przypadków kabiny walk-in nie posiadają brodzików. Zamiast nich posadzka w prysznicu wyłożona jest płytkami podłogowymi. Są one albo takie same jak w całej łazience, albo odróżniają się kolorem, wzorem lub fakturą od płytek w pozostałej części pomieszczenia. Druga opcja pozwala wizualnie podkreślić wydzielenie strefy prysznicowej. Podoba ci się takie rozwiązanie? Podczas wykańczania czy remontu łazienki pamiętaj, aby w kabinie walk-in zamontować odpływ liniowy i wykonać delikatny spad posadzki w jego kierunku. 

Zobacz więcej zdjęć

Myślisz o kabinie walk-in z brodzikiem, ponieważ obawiasz się zalania sąsiada z dołu lub pomieszczeń na niższej kondygnacji własnego domu? Wielu producentów oferuje brodziki płaskie przeznaczone do kabin walk-in. Są one albo zupełnie pozbawione załamań powierzchni, albo ich nachylenie w kierunku odpływu jest bardzo delikatnie zaznaczone. Rozwiązaniem łączącym bezpieczeństwo z estetyką są brodziki podpłytkowe do kabin walk in. Chronią przed przeciekami, ale są ukryte pod warstwą wybranej przez ciebie glazury. 

Do jakiej łazienki kabina walk-in? 

Kabina walk-in kojarzy ci się wyłącznie z przestronnymi salonami kąpielowymi? Rzeczywiście najczęściej rozwiązanie to wybierane jest do dużych łazienek. Kabiny walk-in mają przeważnie zdecydowanie większe wymiary niż klasyczne kabiny zamykane drzwiami i z gotowym brodzikiem. Jak to możliwe?

Zobacz więcej zdjęć

Ściankę lub dwie ze szkła możesz zamontować w dowolnie wybranym miejscu na ścianie pomieszczenia. Jeśli zdecydujesz się na kabinę walk-in bez brodzika, możesz dowolnie ustalać wymiary powierzchni przestrzeni prysznicowej. Popularne w ostatnim czasie jest tworzenie podwójnych kabin walk-in – odpowiednio szerokich i z dwoma deszczownicami. Takie rozwiązanie pozwala brać prysznic dwóm osobom jednocześnie. 

Zobacz więcej zdjęć

Czy kabina walk-in w małej łazience to dobry pomysł? Zdecydowanie tak! Wbrew pozorom taka opcja może sprawić, że łazienka będzie wydawała się większa. Wizualnie powiększysz pomieszczenie, jeśli zamiast brodzika płaskiego zdecydujesz się na wyłożenie podłogi kabiny takimi samymi płytkami, jakie znajdują się na posadzce w całym wnętrzu. Spójna podłoga oraz przezroczysta i szklana ścianka będą zgrabnie komponować się z resztą wyposażenia niewielkiej łazienki. Efekt powiększenia optycznego uzyskasz także, wykładając pozostałe ściany kabiny walk-in bezfugowo jasnymi płytkami. Obawiasz się, że masz za mało miejsca na prysznic typu walk-in? Niektórzy producenci oferują ścianki o szerokości zaledwie 70–80 cm. 

Kabina walk-in – zalety 

Zalety kabin walk-in to: 

  • łatwość utrzymania czystości; 
  • estetyka i podniesienie prestiżu pomieszczenia; 
  • trwałość; 
  • możliwość dopasowania do każdego wnętrza; 
  • wygoda użytkowania. 

Przede wszystkim tego typu prysznice są łatwiejsze w utrzymaniu czystości niż zamykane kabiny z drzwiami. Nie mają uszczelek i trudno dostępnych zakamarków, z których nieraz nie sposób wydostać brudu. Niewiele czasu zajmuje także opróżnienie z zanieczyszczeń odpływu liniowego. Plusem kabiny walk-in, docenianym zwłaszcza przez projektantów wnętrz i wymagających inwestorów, jest estetyka tego rozwiązania. Proste, minimalistyczne ścianki szklane w połączeniu z designerskimi brodzikiem lub płytkami, deszczownicą i baterią podtynkową naprawdę podnoszą prestiż wnętrza i sprawiają, że wydaje się ono bardziej eleganckie. 

Zobacz więcej zdjęć

Nie przekonuje cię kabina walk in? Zalety tego rozwiązania, o których warto wspomnieć, to również m.in. trwałość wynikająca z prostej konstrukcji. W takim prysznicu nie ma elementów jezdnych, uszczelek, uchwytów do drzwi itp. Nie ma więc co się zepsuć podczas codziennego użytkowania. Kabina walk-in jest także uniwersalna, ponieważ – dzięki swojej prostocie – pasuje do każdego stylu wnętrzarskiego.

Zobacz więcej zdjęć

Możesz zastosować ją w małej i dużej, monochromatycznej i wielokolorowej, klasycznej i nowoczesnej łazience. Docenią ją osoby stawiające na komfort w domu. Dzięki brakowi drzwi nic nie krępuje ruchów podczas mycia. Dodatkowo można samodzielnie określić wymiary brodzika i stworzyć podwójny prysznic. 

Kabina walk-in – wady 

Wady kabin walk-in to: 

  • potrzeba odpowiedniego przygotowania posadzki; 
  • subiektywne odczucie chłodu; 
  • konieczność zaplanowania wydajnego systemu wentylacji; 
  • konieczność zaplanowania skutecznego ogrzewania łazienki. 

Kabiny walk-in w łazience nie są pozbawione minusów. Wśród nich użytkownicy wymieniają najczęściej konieczność wcześniejszego zaplanowania kabiny walk-in i odpowiedniego przygotowania posadzki. To istotne, zwłaszcza gdy planujesz wykorzystanie brodzika płaskiego do kabiny walk-in. Jego wysokość wynosi średnio 3-4 cm. Tylko prawidłowo przygotowana wylewka pozwoli zrównać poziomy podłogi wyłożonej płytkami i brodzika. Kabina walk-in w małej łazience, szczególnie bez okna, może wymagać bardziej wydajnego systemu wentylacji niż w przypadku kabiny zamykanej. W pomieszczeniu z otwartym prysznicem zazwyczaj powstaje więcej pary wodnej. 

Zobacz więcej zdjęć

Dla niektórych osób problematyczny jest także brak drzwi. Czy w kabinie walk-in jest zimno? Nie, ale osoby, które uwielbiają myć się w zamkniętym prysznicu, mogą odczuwać dyskomfort. Nie wynika on jednak z zimna, ponieważ w kabinie walk-in pod strumieniem wody jest ciepło.

Zobacz więcej zdjęć

Powodem może być zbyt duża przestrzeń w porównaniu z niewielką kabiną zamkniętą drzwiami, np. półokrągłą. Ważne jest więc przygotowanie zawczasu w pomieszczeniu odpowiedniego systemu ogrzewania, np. łączącego ogrzewanie podłogowe z drabinką grzejnikową. Utrzymywanie wyższej temperatury w łazience skutecznie zniweluje problem odczuwania chłodu w kabinie walk-in. 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.