Urządzanie wnętrz

Meble ogrodowe. Jakie wybrać i jak o nie dbać?

Urządzeniu i pielęgnacji ogrodu skłonni jesteśmy dziś poświęcać tyle samo uwagi, ile poświęcamy zwykle urządzeniu domu czy mieszkania. Nic zresztą dziwnego: najprzyjemniej wypoczywa się przecież na świeżym powietrzu. Zobaczmy zatem, jakie meble mogą się najlepiej sprawdzić w naszym ogrodzie i sprawdźmy, jak powinniśmy o nie dbać, aby służyły nam jak najdłużej.

REKLAMA

Nowoczesne meble ogrodowe pozwolą zaaranżować przydomową przestrzeń na wiele sposobów /PICSEL

Meble drewniane

Za komplet mebli ogrodowych wykonanych z drewna trzeba zwykle zapłacić całkiem sporo. I to nawet jeśli złożony jest z zaledwie kilku elementów. Nie można jednak zapominać, że drewno to jeden z najdroższych surowców wykorzystywanych do produkcji sprzętu ogrodowego. Jego cena nie bierze się jednak z powietrza. Sosna, świerk, jesion, buk czy dąb, po które sięga się w branży najczęściej, wymagają przecież odpowiedniej obróbki – szlifowania, impregnacji, malowania… Wszystkie te czynności nadają drewnu wysokiej trwałości. Warto mieć jednak na uwadze, że meble ogrodowe z drewna będą nam służyły tak długo, jak długo będziemy o nie dbać. Ale na czym taka pielęgnacja powinna na dobrą sprawę polegać?

Kluczem do długowieczności drewnianych mebli ogrodowych jest ich odpowiednie przechowywanie. Po zakończonym sezonie powinny zostać dokładnie umyte, osuszone i schowane w ogrzewanym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu (przyjmuje się, że nie powinna w nim panować ujemna temperatura; optymalna będzie jednak z pewnością temperatura pokojowa). Można je wówczas okryć płócienną plandeką lub nawet folią malarską. Zyskają dzięki temu skuteczną ochronę przed kurzem i zanieczyszczeniami, które na przestrzeni kilku miesięcy mogłyby na nich osiąść.

Przed rozpoczęciem sezonu drewniane meble ogrodowe warto poddać dokładnej inspekcji, szukając niedoskonałości, które mogłyby wymagać szybkiej interwencji. Jeśli znajdziemy w nich jakiekolwiek ubytki czy pęknięcia, powinniśmy je niezwłocznie oszlifować, zaimpregnować i pomalować: drewno „odsłonięte”, rozwarstwione, z odstającymi włóknami (drzazgami) zacznie wysychać lub – w innych okolicznościach – chłonąć wilgoć. Odpowiednio staranna pielęgnacja mebli drewnianych, powtarzana tak często, jak to koniecznie (nie rzadziej jednak niż dwa-trzy razy w roku), zagwarantuje, że dobrą kondycję i piękny wygląd zachowają przez naprawdę długie lata.

Meble rattanowe

Sprzęt ogrodowy wykonany z rattanu (pozyskiwanego z włókien i pnączy palmy rotangowej) kusi zwykle bardzo atrakcyjną ceną i nie mniej interesującym wyglądem. Za rozbudowany, designerski komplet mebli rattanowych zapłacimy najczęściej dokładnie tyle, ile wynosi przeciętna cena podstawowego kompletu mebli drewnianych. Trzeba jednak zaznaczyć, że rattan – posiadając wiele trudnych do przecenienia zalet (jest tworzywem lekkim, całkowicie naturalnym i wyjątkowo łatwym w obróbce) – charakteryzuje się, niestety, ograniczoną trwałością. Zadbane i odpowiednio przechowywane meble rattanowe są bowiem w stanie przetrwać w dobrej kondycji od 5 do 10 lat.

Konserwacja mebli rattanowych nie powinna nastręczać nikomu trudności: wystarczy je bowiem od czasu do czasu przemywać roztworem wody i szarego mydła wolnego od domieszek zapachowych, spłukując w ten sposób z ich powierzchni osiadające na nich zanieczyszczenia. Gdy zaś z mebli wykonanych z rattanu nie korzystamy, powinniśmy je bezwzględnie przechowywać pod zadaszeniem, a najlepiej w ciemnym i suchym miejscu – nadmiar wody i promieni słonecznych po prostu im szkodzi. Po zakończonym sezonie dobrze będzie je natomiast przenieść do ciepłego, suchego pomieszczenia.

Meble z technorattanu

Tworzywa na bazie polietylenu znakomicie nadają się do produkcji mebli trwałych, wytrzymałych i lekkich, a jednocześnie skutecznie naśladujących wygląd mebli z surowców naturalnych. Tego, że przyrodę można nie tylko z dobrym skutkiem imitować, ale nawet z sukcesem poprawiać, dowodzą właśnie sprzęty ogrodowe z technorattanu, materiału wyjątkowo odpornego na działanie warunków atmosferycznych. Z tego powodu nie trzeba ich szczególnie chronić przed wpływem czynników zewnętrznych: nie są im bowiem straszne ani woda, ani nawet promienie słoneczne czy gwałtowne zmiany temperatury. 

W przypadku mebli z technorattanu czynności pielęgnacyjne są właściwie ograniczone do niezbędnego minimum (czyści się je zasadniczo tylko z przyczyn praktyczno-estetycznych). Żadnych problemów nie będzie również z ich przechowywaniem, bo mogą stać w ogrodzie przez okrągły rok. Po zakończonym sezonie, a także na czas ulewnych deszczy i nocnych przymrozków, nie trzeba ich nawet chować pod zadaszeniem.

Niezwykle istotny jest również fakt, że meble ogrodowe z technorattanu – których żywotność ocenia się na 10-15 lat – mogą być łatwo i szybko poddane niemal bezstratnemu recyclingowi. Jest to zatem surowiec niezwykle przyjazny dla środowiska i w pełni zgodny z założeniami prężnie się dziś rozwijającej gospodarki cyrkularnej.

Meble z technorattanu i tradycyjnego rattanu są nie tylko praktyczne, ale też dobrze wyglądają /PICSEL

Meble żeliwne, stalowe i aluminiowe

Meble ogrodowe z metalu – żeliwa, stali lub aluminium – posłużą nam długie lata, o ile tylko będziemy je pielęgnować w odpowiedni sposób. Trzeba bowiem pamiętać, że większość metali jest niestety podatna na korozję (czasami wystarczy nawet niewielki odprysk farby, aby materiał zaczął się utleniać), wobec czego trzeba je poddawać regularnym i dokładnym czynnościom konserwacyjnym (żeliwo wyczyścimy np. drucianą szczotką).

Choć meble ogrodowe wyprodukowane z aluminium można bez obaw przechowywać w ogrodzie przez okrągły rok (są niezwykle odporne na korozję), to meble ze stali czy żeliwa warto jednak po zakończeniu sezonu przenieść do miejsca, w którym nie będą miały kontaktu z wodą. W ten sposób zachowają dobry wygląd i trwałość.

Jakie meble wybrać?

Meblując ogród powinniśmy się kierować nie tylko swoimi możliwościami finansowymi, zmysłem estetyki czy upodobaniami. Ważne jest przecież nie tylko to, jak wybrane sprzęty ogrodowe się prezentują, ale również to, jak częstych i skomplikowanych prac konserwacyjnych wymagają (należy się przy tej okazji również zastanowić, czy po zakończeniu sezonu znajdziemy miejsce na ich przechowywanie).

W kwestii wyglądu i wzornictwa mebli jedynym ograniczeniem jest właściwie tylko nasza wyobraźnia. Meble drewniane pozwolą stworzyć w ogrodzie rustykalny klimat nawiązujący choćby do toskańskiej estetyki; meble z rattanu i technorattanu – dzięki swej interesującej formie i nietuzinkowej bryle – pozwolą zaaranżować przestrzeń w sposób nowoczesny i fantazyjny.  Kute, żeliwne meble – często bogato rzeźbione – stworzą tymczasem w ogrodzie klimat charakterystyczny dla słynących z niepowtarzalnej atmosfery barokowych ogrodów francuskich.

Nie ma zatem na co czekać: ponieważ sezon jest już w pełni, warto wreszcie zadbać o swój ogród i umeblować go w taki sposób, aby można w nim było spędzać przyjemnie czas z rodziną i znajomymi. Nigdzie przecież nie wypoczywa się tak dobrze, jak na świeżym powietrzu!

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Dominik9812

Przy aranżacji ogrodu może pomóc nam snycerz. Przygotowując nam np. rzeźby ogrodowe z drewna :) Polecam sprawdzić tego snycerza: https://grzegorz-michalek.pl/

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Meble ogrodowe. Jakie wybrać i jak o nie dbać?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.