Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Artykuł sponsorowany

Tapeta – modny dodatek czy przeżytek?

Jednym z trendów, które możemy obserwować w świecie aranżacji wnętrz jest wielki powrót tapet ściennych. Dlaczego znów stały się tak modne i coraz chętniej po nie sięgamy?

Tapeta – modny dodatek czy przeżytek?
Fot. AS Creation kolekcja KARL LAGERFELD

Tapety - powrót w wielkim stylu 

Nie każdy wie, że historia tapet w Europie sięga już XVI wieku, natomiast bardziej rozpowszechniono je w XVIII wieku. Te pierwsze były ręcznie malowane lub ściągane z Chin. Następnie dwa stulecia później wykorzystywano proces odbijania wzorów z klocków drzeworytowych, a już na przełomie XVIII i XIX wieku zaczęto stosować druk maszynowy. Na początku były towarem ekskluzywnym i niezwykle drogim. Zdobiły jedynie wnętrza najbardziej zamożnych. Pierwsze złote czasy tapet przypadły na drugą połowę XVIII wieku, kiedy to we Francji tworzył Jean Babtiste Reveillon. To w jego pracowni projektowano i wytwarzano najbardziej wytworne i luksusowe tapety. Ten trend sprawił, że przy pracach nad wzorami coraz chętniej pracowali znani artyści.

Najbardziej popularnym czasem dla tapet okazał się XX wiek. W Polsce najmocniej kojarzą się nam z okresem PRL-u. Wówczas mieliśmy do czynienia z papierowymi tapetami, których takie same lub zbliżone wzory znajdowaliśmy niemal wszędzie, od domu rodzinnego po domy dziadków, ciotek, sąsiadów. Wizualnie były monotonne, a materiałowo nie należały do najbardziej trwałych i odpornych na czynniki zewnętrzne. Tapetowano całe wnętrza - pokrywano wszystkie ściany, często w różnych pomieszczeniach różnymi wzorami, które razem nie tworzyły spójnego konceptu. 

Dlaczego tapety wyszły z mody i dlaczego wróciły? 

Jak już przez lata pokazała historia, tapety co jakiś czas znikały z mody, ale za każdym razem powracały w wielkim stylu. W latach 90. XX wieku w naszym kraju, w czasie odżegnywania się od estetyki PRL-u, popularność tapet znacznie zaczęła maleć, aż w końcu ciężko było znaleźć je w remontowanych i nowo urządzanych polskich domach czy mieszkaniach. Dlaczego zniknęły? Miała na to wpływ nie tylko zmienność i cykliczność trendów, ale również wspomniane wyżej względy praktyczne - papierowe tapety trudno się przyklejało, łatwo się brudziły, wybrzuszały się, a po jakimś czasie płowiały.

Od kilku lat tapety pojawiają się jednak w propozycjach aranżacyjnych i w niczym nie przypominają tych okładzin, które pamiętamy. Coraz lepsze, nowe formy druku sprawiły, że mamy niemal nieograniczony wybór w stylach, wzorach, fakturach (tapety 3D), a nawet grafikach i zdjęciach w fototapetach. W ich produkcji stosuje się nowoczesne materiały, które znacznie poprawiły ich wartości użytkowe. Przykładem mogą być tapety flizelinowe, w których spodnia warstwa wykonana jest z włókniny poliestrowej, a zewnętrzna z winylu. To sprawia, że bardzo łatwo się je czyści, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i bardzo długo zachowują swoje właściwości. Kolejnym przykładem są tapety winylowe, które stanowią nowocześniejszą i trwalszą wersją tapet papierowych, w których zewnętrzną warstwę papieru pokrywa się folią PCV, czyli winylem. Te również nie blakną, są proste w utrzymaniu i znacznie bardziej trwałe.

Co jeszcze się zmieniło? Sposób użycia tapet. W nowoczesnych aranżacjach bardzo często występują jako element ozdobny, który potrafi zupełnie odmienić charakter wnętrza. Umieszczamy je na wybranych ścianach, a nawet na jednej, gdzie tworzą uzupełnienie stylu lub wydzielenie określonego obszaru w pomieszczeniu. Pomysłów na ich wykorzystanie jest wiele, a mnogość wzorów sprawia, że ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Ważne jest również to, że wraz ze zmianą użytej technologii, podniesieniem jakości tapet i użyteczności, zmieniła się również gramatura. Do ich położenia potrzebujemy więc profesjonalnych klejów, które zagwarantują nam estetyczny i trwały efekt. Doskonale do tego zadania sprawdzą się kleje Wallfix®.

Fot. Erissmann kolekcja FASHION FOR WALLS 3

Czy tapety nadal są modne? Zdecydowanie tak!

Wystarczy przejrzeć projekty wnętrz prezentowane przez architektów oraz magazyny wnętrzarskie, by dostrzec, w jak wielu z nich występują właśnie tapety. Co ciekawe, coraz chętniej sięgają po nie młodzi ludzie, dostrzegając ich potencjał aranżacyjny oraz praktyczność. Dobrze sprawdzają się w wielu stylach i okazuje się, że w każdym mogą znaleźć swoje miejsce. W stylu skandynawskim często używa się ich do ocieplenia wnętrza lub uzupełnienia go nordyckim krajobrazem, w stylu glamour doskonale dodają bogatych wzorów, które najłatwiej jest umieścić właśnie na tapecie, w stylu romantycznym wprowadzają delikatną, zwiewną i kwiecistą kropkę nad „i” całości.

Dodatkowo wśród nowoczesnych tapet znajdziemy takie, które imitują inne materiały wykończeniowe takie jak cegły, beton, drewno, płytki ceramiczne. Wybieramy je więc, gdy nie mamy możliwości osiągnięcia zamierzonego efektu za pomocą naturalnych materiałów lub gdy nie planujemy dużego remontu, a tylko szybką zmianę stylu pomieszczenia. Inne tapety prezentują druk fotografii lub grafiki o bardzo wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu za ich pomocą możemy nadać naszemu salonowi lub sypialni zupełnie innego wymiaru.

Fot. Erissmann kolekcja IMITATIONS 2 (tapeta imitująca drewno)

Najmodniejsze wzory tapet

Jakie wzory tapet będą modne w nadchodzącym sezonie?

  • Motywy florystyczne

Tapety z motywami florystycznymi można wykorzystać w wielu stylach, od angielskiego, shabby chic, po styl nowoczesny. Modne są i nadal będą zarówno wzory z roślinami tropikalnymi, roślinami liściastymi, jak i kwiatami - zarówno tymi drobnymi tworzącymi symetryczne wzory, jak wielkoformatowe druki piwonii, róż i wielu innych odmian kwiatów.

  • Natura

Tapety przedstawiające kadry krajobrazów, zarówno druki fotografii, jak i grafiki lub obrazy przedstawiające faunę i florę dżungli, przestrzenie skandynawskie, motywy lasu, zarówno tropikalnego, jak i iglastego. Wzory florystyczne i nawiązujące do natury możemy znaleźć między innymi w kolekcji Tropical od Hohenberger oraz Flora od Parato (Cristiana Masi).

Fot. Hohenberger kolekcja TROPICAL (tapeta z motywem roślin tropikalnych)

  • Wzory nawiązujące do historycznych wnętrz

Równie modne będą symetryczne, ornamentalne wzory, które mocno nawiązują do bogatych, historycznych wnętrz. Co ciekawe, nie tylko dosłowne nawiązania, które możemy znaleźć w kolekcji Lusso od Parato (Cristiana Masi), ale również nowoczesne wariacje na ich temat na wzór kolekcji Verasce IV od AS Creation dostępne są na stronie kbm.com.pl. Taki wybór doskonale sprawdzi się w stylu glamour.

Fot. Parato kolekcja LUSSO (tapeta motywem nawiązująca do tapet historycznych)

 

materiały promocyjne

 

Artykuł sponsorowany

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.