Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Poznaj 11 najczęstszych błędów remontowych. Oto jak ich unikniesz

Remont wiąże się ze sporym stresem. Liczba decyzji, które trzeba podjąć w krótkim czasie, może przyprawiać o ból głowy! Dobrze, aby były trafione. Niewłaściwy wybór teraz może rzutować na komfort mieszkańców przez kolejne lata. Jak się przed tym ustrzec? Uczyć się na cudzych potknięciach i wiedzieć, jakie są najczęściej popełniane błędy remontowe. 

Poznaj 11 najczęstszych błędów remontowych. Oto jak ich unikniesz
Słowo "remont" u niektórych wywołuje wręcz uczucie strachu i wielką niechęć. Fot. 123RF/PICSEL

Remont lub budowa domu to jedna z trzech najbardziej obciążających emocjonalnie sytuacji w życiu Polaków (dane GfK „Polacy a stres”). Wymieniane są one obok równie stresujących problemów finansowych i choroby członka rodziny. Sposobem na zmniejszenie poziomu napięcia podczas prac remontowych jest odpowiednie przygotowanie. Zapoznanie się z cudzymi potknięciami pozwoli ci zawczasu ustrzec się przed nimi podczas własnego remontu. Sprawdź, jakie są najczęściej popełniane błędy remontowe i ucz się na cudzych błędach! 

 • Brak planu 

Spontaniczność wskazana jest podczas wakacyjnego urlopu, ale niekoniecznie przy przeprowadzaniu remontu. Brak planu może wiązać się nie tylko z chaosem podczas wykonywania prac. Generuje on też stres, gdy okazuje się, że konkretne czynności nie zostają wykonane w odpowiedniej kolejności. Zanim wpuścisz do domu ekipę remontową lub weźmiesz się samodzielnie do pracy, rozpisz punkt po punkcie, co i kiedy powinno zostać zrobione. Skonsultuj ten plan z wykonawcą i pilnuj, aby obie strony się go trzymały. 

 • Brak kosztorysu 

Osoby remontujące w przeszłości dom lub mieszkanie za największy błąd uznają brak kosztorysu. Nieustalenie budżetu remontowego wiąże się przeważnie z dużo większymi niż zakładane wydatkami. Dlaczego? Działając pod wpływem chwili i bez wglądu w stan konta, wydajemy więcej. Aby tego uniknąć, zawczasu stwórz szczegółowy kosztorys. Na kartce lub w arkuszu kalkulacyjnym wypisz wszystkie planowane prace, niezbędne materiały i elementy wyposażenia, które trzeba kupić. Podaj ich aktualne i niezaniżone ceny. Do wyliczenia dodaj ok. 10% zapasu na nieprzewidziane wydatki. 

 • Brak projektu 

Rozpoczynanie remontu bez ustalonej finalnej wizji wnętrza to jeden z poważniejszych błędów remontowych. Brak projektu przyczynia się do trudności ze stworzeniem planu i kosztorysu remontu. Wykonawcy pracujący bez projektu, choćby szkicu, działają nieco na oślep. Może to prowadzić do przykrej niespodzianki na koniec. Jak stworzyć projekt? Poproś o pomoc architekta wnętrz lub wykonaj szkic samodzielnie w bezpłatnych aplikacjach i programach do projektowania. 

 • Zły dobór firmy remontującej 

Jeśli nie decydujesz się na samodzielne przeprowadzenie remontu, musisz sporo energii zużyć na znalezienie właściwego wykonawcy. Wybieraj tylko oficjalnie działające firmy polecane przez innych inwestorów. Podpisują one umowę i wystawiają fakturę za swoją pracę, a także – zgodnie z prawem – biorę odpowiedzialność za działania. Dlaczego jest to tak ważne? Zły dobór firmy remontującej może prowadzić do wielu poważnych kłopotów, np.: 

 • zbyt wysokich kosztów lub nawet straty pieniędzy; 
 • przeciągającego się w czasie remontu; 
 • nieestetycznego lub niezgodnego ze sztuką wykonania. 

Przeczytaj również: Jak zaplanować remont kuchni?

remont kuchni Remont kuchni to nie tylko idealna okazja do zmiany jej wizerunku i estetyki, to także odpowiedni moment na poprawę jej ergonomii i funkcjonalności. Fot. 123RF/PICSEL

 • Złe okna 

Budowa domu lub remont budynku z rynku wtórnego wiążą się z wyborem stolarki okiennej. Złe okna, a więc takie o niewłaściwych rozmiarach, wyglądzie czy właściwościach, mogą być zmorą mieszkańców przez kolejne lata. Przed rozpoczęciem remontu skonsultuj się ze specjalistami różnych firm produkujących okna. Poproś o wycenę przy zachowaniu konkretnych parametrów i rozmiarów. Możesz w ten sposób wiele zaoszczędzić! Zwróć uwagę też na kolor ram wewnątrz i na zewnątrz oraz na właściwy, tzw. ciepły montaż. 

 • Złe rozmieszczenie gniazdek 

Przed rozpoczęciem remontu poświęć czas na ustalenie miejsc, w których znajdą się kontakty i włączniki światła. Weź do ręki projekt wnętrz, o ile go masz, i sprawdź, w których miejscach planowane są sprzęty elektroniczne. Przejdź się po remontowanych pokojach i zastanów się, gdzie powinny znaleźć się włączniki, a gdzie gniazdka. Oznacz je nawet na schematycznym rysunku, który przekażesz instalatorowi. Złe rozmieszczenie gniazdek i za mała ich liczba to błędy, których nie naprawisz po zrobieniu tynków, gładzi i ułożeniu płytek. 

 • Niewłaściwe umeblowanie 

Czujności remontowej nie należy tracić również na etapie urządzania wnętrz. Dlaczego? Niewłaściwe umeblowanie ma istotny wpływ na komfort codziennego życia mieszkańców. Nieodpowiedni blat kuchenny, a więc zbyt krótki, za wąski czy umieszczony zbyt nisko lub za wysoko od podłogi będzie zmorą każdego miłośnika gotowania w domu. Zbyt mała liczba szafek doprowadzi do problemów z przechowywaniem, za duża – do wrażenia chaosu. Pomocy w meblowaniu warto szukać m.in. u projektantów (np. firm meblowych). 

 • Zły dobór oświetlenia 

Niewłaściwe oświetlenie wnętrz nie tylko jest irytujące. Wpływa ono także negatywnie na samopoczucie i wzrok osób w nich przebywających. Zły dobór oświetlenia to nie tylko, jak się powszechnie sądzi, kwestia zastosowania niewłaściwych lamp. To przede wszystkim zbyt mała liczna punktów świetlnych, rozmieszczenie ich na jednym zamiast różnych poziomach pomieszczeń (przy podłodze, schodach, na ścianach i pod sufitem). To także zastosowanie żarówek o nieodpowiedniej mocy i barwie światła w pomieszczeniach mieszkalnych. Zwróć uwagę na przebieg instalacji elektrycznej oraz zakup właściwych lamp i żarówek. 

 • Oszczędzanie na materiałach 

Oczywiście warto porównywać ceny i decydować się na produkty, których ceny są dla ciebie akceptowalne. Pamiętaj jednak, aby były one wysokiej jakości, zgodne z normami i posiadały odpowiednie certyfikaty. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku instalacji – elektrycznej, wentylacyjnej i wodno-kanalizacyjnej. Od nich zależy bezpieczeństwo domowników. Dodatkowo trudno wymieniać zepsute elementy, gdy nad nimi znajdują się kolejne warstwy, np. tynk, deska czy płytki. Pamiętaj, że oszczędzanie na materiałach wiąże się też z krótszą żywotnością powierzchni (np. paneli, płytek) i większymi problemami z ich ułożeniem (np. wady fabryczne, II gatunek). 

 •  Zły dobór kolorów 

Mniej poważne konsekwencje niż oszczędzanie na materiałach rodzi podczas remontu zły dobór kolorów ścian, podłóg, sufitów czy mebli. Niewłaściwie wybrane i zastosowane kolory mogą sprawiać, że wnętrza będą wydawały się mniejsze niż w rzeczywistości. Kolorami można również – niekoniecznie dobrze – zmieniać proporcje pomieszczeń. Pamiętaj też, że barwy wpływają na samopoczucie. Zanim więc wybierzesz kolory do mieszkania czy domu, poszukaj inspiracji wśród projektów architektów wnętrz i poczytaj o zasadach doboru barw do mieszkania o wielkości i zagospodarowaniu podobnym do Twojego. 

 •  Zły dobór podłóg 

Podłogi w remontowanych wnętrzach powinny być nie tylko estetyczne, ale też trwałe. To one będą najbardziej narażone na zniszczenie przez kolejne lata po zakończeniu prac remontowych. Zły dobór podłóg może prowadzić do: 

 • optycznego zmniejszenia pomieszczenia (np. za ciemna podłoga); 
 • konieczności częstego czyszczenia (np. jasne posadzki); 
 • szybkiego niszczenia i potrzeby wymiany (np. materiały zbyt niskiej jakości); 
 • „ochłodzenia” klimatu wnętrza (np. płytki w sypialni). 

Jak ustrzec się przed tymi problemami? Skrupulatnie przygotuj się do remontu – wykonaj plan lub złóż to w ręce fachowców z firmy remontowej. Wtedy odświeżanie pomieszczeń będzie nie tylko łatwiejsze, ale nawet może stać się przyjemnością. 

Przeczytaj również: Jak odnowić panele? Zanim zadzwonisz po specjalistę – spróbuj zrobić to sam!

mycie paneli Naprawa paneli – czy potrzebny jest specjalista? Fot. 123RF/PICSEL

"Czym chata bogata": Luka Rosi sam wyremontował łazienkę. Jak sobie poradził? na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.