Urządzanie wnętrz

Moskitiera ochroni cię przed muchami, komarami i innymi owadami. Jaką wybrać?

Wiosną i latem przyjemnie jest otworzyć w domu okna na oścież i cieszyć się słonecznym ciepłem… Do czasu, kiedy nie zacznie przeszkadzać ci bzyczenie much, a nocą – kąsanie komarów. Możesz jednak szybko poradzić sobie z tym problemem – na oknach zainstaluj moskitiery. Sprawdź, jak je wybierać i jak dbać o moskitierę, żeby długo służyła.

Moskitiera ochroni cię przed muchami, komarami i innymi owadami. Jaką wybrać?
Moskitiera to coraz popularniejszy element wyposażenia mieszkania. Fot.123RF.com

Spis treści:

Moskitiera do domu – jak ją wybrać?

Jaką moskitierę wybrać do domu, aby szczelnie ochronić się przed owadami, a jednocześnie zapewnić sobie komfort użytkowania? Zanim wybierzesz się do sklepu, odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań.

  • Jak chcesz zamontować moskitierę? Czy siatka ma pojawić się na oknie tylko na określony czas (np. kilka miesięcy w roku), czy też na stałe? Czy możliwe będzie wiercenie w okiennej wnęce albo framudze drzwi balkonowych, czy wolisz uniknąć takiej ingerencji?
  • Na jakiego typu oknie zainstalujesz konstrukcję? Czy często je otwierasz i korzystasz z niego?
  • Czy siatka może być grubsza? Czy zależy ci, aby była jak najmniej widoczna, bo moskitiera znajdzie się na oknie, przez które najczęściej wyglądasz?
  • Jakie dodatkowe funkcje powinna spełniać siatka? Na rynku dostępne są już siatki o gęstszym niż standardowo splocie, wzmocnionej strukturze oraz przeznaczone specjalnie dla alergików.

Rodzaje moskitier – sprawdź, na co warto postawić!

Wiesz już, czego oczekujesz? Łatwiej będzie ci podjąć decyzję, jaką moskitierę wybrać do domu. Czym dokładnie różnią się moskitiery? Rodzaje instalacji oraz sposoby montażu można podzielić na kilka kategorii.

  • Popularne moskitiery ramkowe

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem są moskitiery ramkowe. Ich montaż przebiega szybko i bezinwazyjnie – wystarczy do okiennej ramy przytwierdzić obrotowe uchwyty. Siatka w takiej moskitierze jest zwykle gładka, cienka i idealnie dopasowana do wnęki okiennej. Dzięki temu zyskujesz pewność, że żaden owad nie przedostanie się do twojego domu. Nadal też możesz wygodnie korzystać z okien, bo siatka nie przesłania krajobrazu.

  • Moskitiery rolowane do drzwi balkonowych

Drugi często wybierany typ osłon to moskitiery rolowane – poziome i pionowe. Są one przede wszystkim montowane na drzwiach tarasowych i balkonowych. W tym przypadku siatki znajdują się w kasecie podobnej do tej, w której możesz schować klasyczne rolety. Gdy chcesz ochronić się przed owadami, po prostu rozwijasz zrolowaną moskitierę. Takie rozwiązanie pozwala ci decydować o tym, kiedy zastosujesz ochronę przed owadami, a także swobodnie korzystać z dużych okien lub drzwi balkonowych. 

Poza moskitierami rolowanymi, które możesz zainstalować wewnątrz mieszkania, w sklepach dostępne są także rolety zewnętrzne z moskitierą, które działają na bardzo podobnej zasadzie.

  • Moskitiery otwierane i przesuwne – co je wyróżnia?

Do drzwi balkonowych i tarasowych (a także dużych okien) możesz również wybrać moskitiery otwierane i przesuwne. W tym przypadku ich ramy są montowane na stałe do fasady budynku lub futryny drzwiowej. Moskitiery przesuwne składają się z jednego lub dwóch skrzydeł umieszczonych na prowadnicy. Po wyjściu lub wejściu do domu po prostu zasuwasz moskitierę jak dodatkowe drzwi. Tego typu moskitiery mogą także być wyposażone w tzw. samozamykacze, czyli niewielkie dodatkowe elementy, które automatycznie domykają moskitierę. 

Moskitiera przesuwna może jednak nie sprawdzić się jako moskitiera dla posiadaczy zwierząt. Mniejsze psy i koty, kiedy chcą wrócić z ogrodu albo balkonu do domu, często opierają się o siatkę łapami albo ją drapią – i w ten sposób dziurawią osłonę.

  • Wyjątkowe moskitiery plisowane

Moskitiery plisowane są wybierane zazwyczaj jako dodatkowa ochrona okien dekoracyjnych albo elewacji. Takie moskitiery wyróżniają się wyglądem i prezentują bardzo elegancko. Co więcej, zwijana siatka jest chowana w niewielkiej kasecie przytwierdzonej do okna. Zajmuje więc mało miejsca, a po rozwinięciu świetnie chroni wnętrze domu przed nieproszonymi gośćmi.

Ile to kosztuje, czyli cena skutecznej ochrony przed owadami

Ile kosztuje moskitiera? Cena zależy od rodzaju rozwiązania, na które się zdecydujesz, oraz jakości materiałów użytych do jego stworzenia. Najniższe ceny mają moskitiery ramkowe dostępne w dużych marketach i sieciowych sklepach budowlanych. Zwykle jednak siatka tego typu po jednym sezonie użytkowania nadaje się już do wymiany. Takie moskitiery nie są także przygotowywane pod wymiar – nie sprawdzą się więc przy oknach o niestandardowych rozmiarach.

Za moskitiery (plisowane, rolowane czy ramkowe) przygotowywane na wymiar trzeba już zapłacić więcej. Jeśli jednak zdecydujesz się na nie, zyskasz pewność, że żaden owad nie prześliźnie się do twojego mieszkania. Co więcej, siatki w takich moskitierach są wykonywane z trwałych tworzyw – możesz stosować je nawet przez kilka lat! 

Wystarczy, że w zimie moskitiery rolowane i plisowane po prostu zwiniesz. Z kolei moskitiery ramkowe możesz pozostawić na oknach albo zdjąć i przechować do wiosny w suchym pomieszczeniu (np. garażu lub piwnicy). Zdemontowanie moskitiery ramkowej, choć zajmie ci więcej czasu, sprawi, że posłuży ci ona dłużej. Może też stać się okazją do gruntownego wyczyszczenia siatki – wówczas wiosną poczujesz się, jakby na oknach był montowany zupełnie nowych produkt!

Jak dbać o moskitierę?

Wiele osób dokładnie rozważa jedynie kwestię, jaką moskitierę wybrać do domu. Kiedy jednak siatka znajdzie się już w ich oknie, nie dbają o nią i w zasadzie nigdy jej nie czyszczą. A to może skrócić żywotność moskitiery. W lecie na siatce osadzają się przecież drobiny kurzu, pyłki, a być może nawet martwe owady. Po pewnym czasie utrudniają one wyglądanie przez okno i cieszenie się widokiem. Pyłki i kurz zebrane na moskitierze mogą też zaostrzać objawy alergii.

Jak pozbyć się zanieczyszczeń z siatki? Jak dbać o moskitierę? Na szczęście nie jest to trudne zadanie! W sezonie letnim wystarczy co jakiś czas (np. raz w miesiącu) przetrzeć siatkę i ramę moskitiery miękką ściereczką z odrobiną delikatnego detergentu. Może to być płyn do naczyń albo mydło.

Dokładniejszemu oczyszczaniu poddawaj za to moskitierę pod koniec sezonu. Moskitiery ramkowe, które można zdjąć, warto porządnie wyczyścić już po wyjęciu ich z okien. Jak to zrobić? Niewielką moskitierę po prostu włóż do wanny z wodą i pozostaw na ok. 10–15 min. Po tym czasie przetrzyj siatkę miękką ściereczką, która nie naruszy włókien. W ten sposób usuniesz kurz, pyłki oraz pozostałe zabrudzenia.

Jeśli moskitiera jest zbyt duża, aby umieścić ją w wannie, ułóż siatkę na zabezpieczonej szmatkami lub starymi ręcznikami podłodze i dokładnie wyczyść ściereczką.

A jak dbać o moskitierę zamontowaną na stałe? Podobnie jak w przypadku modelu ramkowego – miękką ściereczką z detergentem delikatnie i dokładnie przetrzyj całą powierzchnię siatki oraz ramki. Następnie szczotką lub odkurzaczem usuń zanieczyszczenia z prowadnicy albo bardziej ukrytych elementów konstrukcji.

Moskitiera to coraz popularniejszy element wyposażenia mieszkania. Coraz więcej osób latem nie wyobraża sobie funkcjonowania bez dodatkowej ochrony okien. Aby jednak była ona skuteczna, przed zakupem siatki warto dobrze przemyśleć, jaką moskitierę wybrać do domu. Od jej rodzaju zależą przecież poziom i jakość ochrony!

Przeczytaj również: Naturalni pogromcy kleszczy. Te rośliny trzymają kleszcze z daleka od ogrodu

rośliny na kleszcze Kleszcze zaczynają żerować juz w kwietniu. Fot. 123RF/PICSEL

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.