Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Czy sufit musi być biały? Nie! Poznaj ciekawsze alternatywy

W aranżacji wnętrz sufit potraktujmy jak piątą ścianę, kolejną płaszczyznę, której wygląd dobrze jest przemyśleć, biorąc pod uwagę cechy wnętrza, jego wielkość, nasłonecznienie. Nie zamykajmy się na pomysły inne niż sufit cały w bieli. Ciekawych i modnych rozwiązań mamy bez liku!

Czy sufit musi być biały? Nie!  Poznaj ciekawsze alternatywy

Sufit, tak jak i ściany, może przybierać różny wygląd – może być barwny, wzorzysty, zdobiony. Cały trik tkwi jednak w odpowiednim dopasowaniu go do wystroju i cech pomieszczenia. Sufit oraz podłoga domykają przestrzeń wizualnie, ich niewłaściwy wybór może doprowadzić do zaburzenia proporcji pokoju lub zaciemnienia go. W akcentowaniu aranżacji zwykle prym wiedzie podłoga, której wygląd nie rzadko jest bardziej odważny, charakterystyczny, zwracający uwagę, sufit natomiast jest jej podporządkowany i stanowi jej subtelne uzupełnienie. Decydując się na „niekonwencjonalny”, a więc inny niż utarty, biały sufit, warto postawić na stonowaną, gładką posadzkę.

Kolorowy sufit
Farba to pierwsza opcja, jaka przychodzi na myśl, kiedy zastawiamy się nad wyglądem sufitu. Pomalowanie go na dowolny kolor to najprostsze rozwiązanie, nie wybierajmy jednak banalnej bieli. Dzięki zastosowaniu innych barw uzyskać możemy różne, ale zawsze zachwycające, efekty. Pokój wydaje się zbyt mały? Zróbmy sufit w jasno pastelowym kolorze. Wrażenie „rozciągającej się” przestrzeni osiągniemy, malując sufit na kolor taki sam, jaki mają ściany.

W pomieszczeniach wysokich oraz tych, które urządzone są w stylu glamour, świetnie sprawdzą się ciemne, nasycone barwy – wykwinty granat, eleganckie bordo lub szalenie modna butelkowa zieleń. Ciemny pokój pięknie rozświetli sufit pomalowany emulsją o satynowym, połyskującym wykończeniu czy nawet… lakierem!

REKLAMA

Tapeta i fototapeta
W zależności od wzoru czy obrazu, które przedstawiają tapety i fototapety, je również wykorzystać można w celu poprawy proporcji niedoskonałych pomieszczeń. Ciągnący się krajobraz nada wnętrzu głębi. Przy czym tak nietypowo wykończony sufit wcale nie musi skradać całej uwagi – wybierając nieintensywny, delikatny print na pewno nie przytłoczymy wystroju całego pokoju.

Płyty betonowe
Beton świeci triumfy jako czołowy materiał eksploatowany w surowym stylach minimalistycznym i industrialnym. Przemysłowe i loftowe wnętrza uwielbiają go nie tylko na ścianach i podłogach — dobrze doświetlone odsłonięte betonowe panele potrafią prezentować się niezwykle elegancko na sufitach. Wykonać go można na dwa sposoby: wykładając strop panelami architektonicznymi z tego materiału lub po prostu rezygnując z tynkowania stropu.

fot. materiały prasowe

Drewno
Drewno również okazuje się świetną okładziną sufitową. Ogromną zaletą tego materiału jest jego wizualna elastyczność – z łatwością dopasujemy go do każdej stylistyki. Do wyboru mamy, poza klasyczną i mało urokliwą boazerią, fornirowe płyty o prostych kształtach, jak i bardziej „wyszukane” w formie listew, gładkie lub perforowane. Inną opcją zastosowania drewna na suficie są podwieszane belki.

REKLAMA

Lustro
Ciekawym rozwiązaniem jest montaż lustra na suficie. Wbrew pozorom sprawdzi się nie tylko w sypialni. Niskim i ciemnym wnętrzom nada wrażenia większych i jaśniejszych, niż są w rzeczywistości.

Rampa świetlna i sufit podwieszany
Sposobem na urozmaicenie białego sufitu (jeżeli taki już mamy) jest montaż wokół sufitu rampy świetlnej – specjalnej ramy, za którą umieszcza się liniową świetlówkę. Rozproszone światło rzuca delikatne refleksy na sufit. Podobny efekt oferują sufity podwieszane, wykonane z płyt kartonowo-gipsowych lub gipsowo-włóknowych. W zależności od osoby montażu strop obniża się wówczas o kilka centymetrów. Między sufitem właściwym a podwieszanym tworzy się wolna przestrzeń, w której również ukryć można delikatne oświetlenie.

Kasetony
Zdobne kasetony to klasyka klasyki. Nie wyglądają one już tak „kiczowato”, jak w czasach PRL-u. Zyskały nowej formy i nowych zastosowań. Architekci chętnie stosują je we wnętrzach nowoczesnych oraz tych, które nawiązują do stylu retro. Mają wiele zalet: są proste w montażu, izolują ciepło, a także poprawiają właściwości akustyczne pomieszczenia, w którym je zamontowano.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.