Porady domowe

Pielęgnacja mebli drewnianych i tapicerowanych

Meble drewniane to uniwersalna ozdoba, jedna z najpiękniejszych w naszym domu. To, czy będzie jedną z najtrwalszych, zależy od ich producenta oraz od tego, jak my będziemy o nie dbać. Co pomaga, a co szkodzi drewnianym krzesłom i ławom?

Pielęgnacja mebli drewnianych i tapicerowanych

Fot.123RF.com

Meble z drewna, zwłaszcza litego, często mają wiele rys oraz sęków, jednak stanowią one o ich wyjątkowości. Dodatkowo charakteryzują się różnym stopniem twardości. Jednak są bardzo solidne, a gdy odpowiednio o nie zadbamy, przez długie lata będą wyglądały jak nowe. Na rynku dostępnych jest wiele środków czystości. O tym, jakie wybrać, a czego nigdy nie używać, piszemy poniżej.

Meble drewniane - czego nie robić?

Meble drewniane są niezwykle trwałe, jednak potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, żeby mogły długo służyć. Przede wszystkim należy pamiętać, że takie sprzęty nie lubią wody. Dlatego nie wolno używać mokrych ścierek, szorstkich szmatek albo tych, które posiadają długie włókna. Nadmierna wilgoć może wniknąć w strukturę drewna. Natomiast szorstka faktura ściereczek oraz długie nitki mogą zostawić ślady na powierzchni mebla lub nawet ją porysować. Szkodzi również nagła zmiana temperatury. Nie powinniśmy aranżować pomieszczeń tak, żeby drewniane meble stały obok pieca albo kominka. Nie wolno również kłaść na nich gorących naczyń, gdyż zostawiają trudne do usunięcia ślady.

Zobacz więcej zdjęć

Meble drewniane - na co zwracać uwagę?

Do pielęgnacji drewna warto stosować specjalne środki. Nie wolno go czyścić na przykład detergentami kuchennymi, ponieważ mogą spowodować odbarwienia i w efekcie zniszczyć meble. Większość preparatów przeznaczonych do konserwacji tego surowca zawiera woski oraz oleje, które tworzą warstwę chroniącą powierzchnię. Aby dobrze je zabezpieczać, trzeba też dopasować pielęgnację do tego, czy materiał jest lakierowany, woskowany, olejowany lub bejcowany. Najłatwiej jest utrzymać w czystości sprzęt lakierowany.

Powierzchnia takich mebli jest wodoodporna i gładka, więc do ich pielęgnacji nadaje się wiele dostępnych na rynku produktów. 

Zobacz więcej zdjęć

Drewno jest surowcem solidnym, pięknym, przyjemnym w dotyku. Dodatkowo świetnie komponuje się z innymi materiałami, pasuje do wielu aranżacji. Dlatego, jeśli chcemy, by było dekoracją naszych mieszkań, starajmy się o nie dbać tak, jak na to zasługuje.

Zobacz więcej zdjęć

Meble tapicerowane - podstawowa ochrona

Meble tapicerowane, potrzebują systematycznej pielęgnacji, aby mogły przez lata służyć domownikom. Co robić, żeby przez długi czas były dekoracją? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że zbyt duża ilość promieni słonecznych prowadzi do blaknięcia mebli. Warto wziąć to pod uwagę, planując rozmieszczenie wyposażenia pokoju. Nie najlepiej działa też wysoka temperatura, dlatego nie ustawiajmy krzeseł i foteli blisko kominka lub kaloryfera. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odkurzanie powierzchni mebli. Warto pamiętać też, aby prać materiał tapicerki od czasu do czasu. Takie pranie najlepiej robić za pomocą miękkiej gąbki i szamponu do obić. Jednak nie należy przesadzać z użyciem wody. Gdy wsiąknie ona zbyt głęboko, wysuszenie mebla będzie problemem. Jeśli na tapicerce powstaną drobne plamy, czyścimy je od brzegów, nigdy od środka. W ten sposób zapobiegniemy powiększaniu się zabrudzeń.

Zobacz więcej zdjęć

Meble tapicerowane - większe zabrudzenia

Aby jasna tapicerka służyła długie lata, trzeba ją chronić przed zabrudzeniami. Istnieją „domowe” metody na różnego rodzaju plamy. Pamiętajmy jednak, że przed użyciem któregokolwiek ze sposobów, warto sprawdzić go na niewidocznym fragmencie materiału mebla. Wszelkie plamy z tłuszczu usuwamy za pomocą rozpuszczalnika do tłuszczów. Potem przemywamy zabrudzony materiał płynem do czyszczenia tapicerki.

Zobacz więcej zdjęć

Jeśli wylejemy na nasze krzesło kawę, zapobiegniemy trwałym śladom przemywając mebel roztworem kwasku cytrynowego i wody. Gdy przebarwienie powstanie od herbaty – również używamy kwasku cytrynowego, ale potem czyścimy jeszcze tapicerkę proszkiem do prania rozpuszczonym w wodzie. Częstym zabrudzeniem są plamy od flamastra i plamy atramentowe. Te pierwsze należy usuwać gliceryną i przecierać wilgotną szmatką. Gdyby to nie przyniosło efektu, można spróbować usunąć ślad wacikiem nasączonym alkoholem. Jeśli chodzi o plamy atramentowe – najlepiej zlikwidować je mlekiem albo kwaskiem cytrynowym.

Zobacz więcej zdjęć

Ostatnie z powszechnych zanieczyszczeń spowodowane są wylanym czerwonym winem. Powinien sobie z nim poradzić roztwór kwasku cytrynowego i wody. Istnieje też drugi sposób – należy polać plamę białym winem wytrawnym, a potem wodą. Na końcu przecieramy czyszczony fragment szmatką i suszymy suszarką.

Zobacz więcej zdjęć

Dziękujemy, że przeczytałeś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z tematami związanymi z domem i ogrodem, zapraszamy do naszego serwisu ponownie.

Deccoria.pl 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.