Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Czym przedłużyć trwałość drewna tarasowego? Oto najlepsze triki

Drewno to uniwersalny i klasyczny materiał, który świetnie sprawdza się na tarasie. Jednak trzeba mieć również na uwadze to, że ulega zmianom pod wpływem działania wilgoci czy niskich temperatur. Warto zastosować kilka trików, aby przedłużyć jego trwałość i przez lata cieszyć się atrakcyjnym wyglądem strefy relaksu.  

Czym przedłużyć trwałość drewna tarasowego? Oto najlepsze triki
Istnieje kila metod, które pozwalają przedłużyć trwałość drewna tarasowego. Fot. Pixabay

Spis treści:

Przedłużenie trwałości drewna tarasowego  

Zastosowanie drewna na tarasie ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to naturalny materiał, z którego przyjemnie się korzysta. Deski są ciepłe, więc można spokojnie spacerować po nich bosą stopą. Dodatkowo drzewo łatwo wkomponowuje się właściwie w każdy rodzaj wnętrza. Dobrze wygląda w tarasach starszych, jak i nowoczesnych domów. 

Za pomocą drewna można stworzyć dowolną kompozycję na tarasie. Istnieje także wiele różnych rodzajów materiału, z których można wykonać tarasy. Na drewno są wykorzystywane dęby, świerki, sosny, a nawet drzewa egzotyczne. Każdy materiał charakteryzuje się nieco innymi właściwościami i ubarwieniem, ale zasadniczo przyjemnie się z niego korzysta.  

Drewniane tarasy mają jednak jedną, poważną wadę: pod wpływem działania czynników atmosferycznych zmieniają kolor, kształt, ulegają odbarwieniom. Przez to wymagają regularnego konserwowania oraz impregnacji. Nieco trudniej utrzymać ich czystość niż w przypadku tarasów wykonanych z betonu. Nie oznacza to jednak, że drewno jest materiałem nietrwałym. Stosując się do kilku porad, możesz znacząco przedłużyć żywotność tarasu i przez wiele lat cieszyć się jego atrakcyjnym wyglądem, a przy tym przyjemnym korzystaniem ze strefy relaksu.  

Przeczytaj również: Remont tarasu: jak i za ile to zrobić?

Zobacz więcej zdjęć

Czym przedłużyć trwałość drewna tarasowego?  

Istnieje wiele chemicznych środków do przedłużenia trwałości drewna tarasowego. Warto jednak mieć na uwadze, że nie tylko one mają znaczenie dla kondycji desek. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, by stosować regularną konserwację i dbać na co dzień o stan tarasu.  

  • Regularne czyszczenie nawierzchni

Regularne czyszczenie drewnianego tarasu jest kluczem do przedłużenia jego trwałości. Nie chodzi o to, by każdego dnia zamiatać czy odkurzać powierzchnię. Kluczowe jest jednak to, żeby nie dopuścić do jej trwałego zabrudzenia. Nadmiar wilgoci czy resztki jedzenia wywierają negatywny wpływ na strukturę drewna.  

Przyczyniają się nie tylko do zmiany jego barwy czy odkształcania, ale mogą również spowodować rozwój pleśni. Aby go uniknąć, należy jak najszybciej usuwać zabrudzenia. Jeśli zauważysz, że na drewnie rozwinęły się mikroorganizmy (pleśń czy mech), postaraj się je usunąć mechanicznie, używając szczotki o delikatnym włosiu.  

Sięganie po chemiczne metody zwalczania wykwitów najprawdopodobniej wywrze wpływ na drewno: odbarwi je lub sprawi, że pojawią się na nim plamy. Pamiętaj również, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zapobieganie chorobom drewna, niż ich leczenie. W związku z tym warto stosować preparaty chroniące przed mikroorganizmami czy nadmierną wilgocią. Mając taras z drewna, warto także rozważyć jego zadaszenie.  

  • Olejowanie drewnianych nawierzchni 

Olejowanie jest doskonałym sposobem na to, aby uniknąć nadmiernego wysychania drewna i jego pękania. Obowiązkowo należy je wykonywać raz do roku, a w przypadku tarasów skierowanych na południe, które są przez większą część dnia narażone na działanie promieni słonecznych, nawet dwa razy do roku.  

Pod wpływem oleju barwa drewna zostanie wzmocniona, a decydując się na impregnaty wzbogacone o dodatkowe składniki, zabezpieczysz jego struktury przed szkodliwym działaniem grzybów. Co ważne, olejowanie sprawia, że woda spływa z desek, a nie wnika w ich głąb. Dzięki temu nie dochodzi do rozszerzania materiału, a następnie jego kurczenia, gdy woda odparuje.  

Pamiętaj o tym, aby odpowiednio przygotować drewno do wykonania zabiegu. Najpierw należy je oczyścić przy pomocy papieru ściernego. Najlepiej zacząć od tego o niskiej gradacji, a z czasem sięgać po ten o wyższej, aby jedynie oczyścić deski i je wyrównać, a nie dodatkowo zmniejszać ich powierzchnię.  

Jeśli zauważysz wycieki żywicy, pozbądź się ich za pomocą benzyny ekstrakcyjnej. Następnie usuń pył, ponieważ jego obecność znacznie utrudni samo olejowanie i sprawi, że mniej produktu wniknie w głąb nawierzchni. Zdaniem ekspertów najlepiej nacierać olejem drzewo, którego wilgotność wynosi około 20%.  

  • Impregnacja nawierzchni 

Bardzo ważnym zabiegiem w dbaniu o taras jest impregnacja drewnianych elementów. Aby przedłużyć ich trwałość, należy sięgać po wysokiej jakości środki ochrony materiałów drewnianych. Mogą być zarówno bezbarwne, jak i nadawać kolor strukturom. Jeśli zależy ci na zachowaniu naturalnego koloru drewna, sięgnij po te pierwsze. Jeśli jednak chcesz wydobyć z niego głębię dowolnego koloru, skorzystaj z produktów barwiących.  

Zaletami impregnacji są:  

  • zabezpieczenie drewna przed grzybami oraz glonami, 
  • ochrona nawierzchni przed inwazją insektów,  
  • zabezpieczenie struktury drewna przed działaniem promieni słonecznych,   
  • ograniczenie poziomu wchłanialności wilgoci z otoczenia,  
  • niewytwarzanie sztucznej powłoki na deskach.  

Impregnacja to bardzo istotny zabieg, dlatego należy wykonywać ją regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta konkretnego preparatu. Szacuje się, że nie powinno się jej wykonywać rzadziej niż raz do roku, a w przypadku tarasów narażonych na intensywne działanie promieni słonecznych czy wilgoci, dwa razy w roku 

Co ważne, po impregnacji taras powinien co najmniej przez dobę wysychać, dlatego warto zaplanować operację na ciepłe i słoneczne dni. Przed nałożeniem impregnatu należy wyrównać i oczyścić nawierzchnię, aby substancje mogły swobodnie wniknąć w jej głąb. 

Zobacz więcej zdjęć
  • Lakierowanie drewna 

Lakierowanie to kolejny zabieg przedłużający trwałość drewna tarasowego. Jego głównym zadaniem jest ochrona nawierzchni przed uszkodzeniami mechanicznymi, do których dochodzi na skutek przesuwania ciężkich przedmiotów, uderzenia czymś w nawierzchnię, ale również wtedy, gdy taras jest eksploatowany przez dzieci czy zwierzęta.  

Do lakierowania można wybrać różne rodzaje produktów: część z nich jest bezbarwna, a część może nadać deskom dowolnie wybrany kolor. Dla nowych tarasów zaleca się stosowanie bezbarwnych produktów, ponieważ te pomagają uwydatnić słoje i podbijają naturalne walory estetyczne drewna.  

Z kolei drugie rozwiązanie sprawdzi się u wszystkich, którzy mają już nieco wysłużone tarasy, których nawierzchnia wymaga ujednolicenia i wzmocnienia barwy. Dzięki ochronnemu działaniu lakieru, w trakcie eksploatacji będzie dochodziło do ścierania jego warstwy, a nie samego drewna.  

Dzięki lakierom drewno staje się gładsze i jeszcze przyjemniejsze w dotyku. Można z powodzeniem łączyć tego rodzaju produkty z impregnatami. Oba w żaden sposób nie wpływają na obniżenie swojego działania, a wręcz je wzmacniają. Na rynku dostępne są lakiery zarówno matowe, jak i z połyskiem, dlatego każdy można znaleźć rozwiązanie, które będzie odpowiadało mu zarówno pod względem praktycznym, jak i estetycznym.  

Istnieje kilka sposobów na przedłużenie trwałości drewna tarasowego. Najlepsze wyniki osiągniesz, jeśli będziesz stosować je łącznie lub naprzemiennie. Dzięki temu przez lata będziesz cieszyć się estetycznym, zadbanym i funkcjonalnym tarasem.  

Jak często podlewać rośliny na balkonie i na tarasie we wrześniu?


Jakie kwiaty posadzić do doniczki na taras? Sprawdź, które sprawdzą się u ciebie

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.