Fot.123RF.com
Przestrzeń i wygoda
Urządzając przedpokój, pamiętajmy o tym, aby go przesadnie nie umeblować, wręcz nie zagracić. Zwłaszcza mała przestzreń powinna być zaaranżowana tak, aby można było swobodnie z niej korzystać. To funkcjonalność jest tutaj priorytetowa. Minimalna szerokość przedpokoju w świetle ścian lub pomiędzy stałym wyposażeniem powinna wynosić minimum 120 cm, przejście możemy zawęzić do szerokości 90 cm. Jeśli nie mieści się nam gotowy element meblowy, warto dopasować go pod wymiar idealnie do naszego wnętrza.
Lepiej urządzić płytszą szafę czy półki, jednocześnie pozostawiając więcej oddechu w przestrzeni przedpokoju. Do żadnego wnętrza nie warto niczego wciskać na siłę, a tym bardziej do holu, którego powierzchnia bywa ograniczona.
Wyposażenie
Dokładnie rozplanujmy wszystkie konieczne elementy wyposażenia przedpokoju. Zasadniczo powinna się w nim znaleźć: szafa garderobiana, wieszak, szafka na buty, lustro. Dobrze, jeśli znajdziemy miejsce na ławeczkę do siedzenia – pomocnik przy codziennym ubieraniu obuwia, a także podręczne miejsce na drobiazgi jak klucze, rękawiczki czy parasol.
Często w holu nie możemy swobodnie szafować przestrzenią, bardzo ciekawym rozwiązaniem będą meble o podwójnej funkcji jak np. siedzisko – pufa ze schowkiem, drewniana skrzynia spełniająca jednocześnie funkcję ławki, otwierane lustro, za którym schowamy klucze, czy smycz naszego psa, szafa na wymiar z jednoczesnym miejscem na okrycia wierzchnie i buty, konsola z miejscem do przechowywania butów itp. Ten ostatni element – designerska konsola plus oryginalne lustro, to topowy zestaw w nowocześnie urządzonym przedpokoju. Przewodni trend w aranżacji holu to elegancki minimalizm, stawiający na zabudowy meblowe pod wymiar, wnękowe szafy i ukryte szafki – jednym słowem prostota i czystość kompozycji.
Elegancja i praktyczność
Przedpokój zdecydowanie powinniśmy urządzić tak, aby był piękny, ale również praktyczny. Do wiatrołapu wybierajmy najlepszej jakości materiały wykończeniowe: farby o wysokiej klasie odporności na wilgoć i szorowanie, wodoodporną posadzkę łatwą do zmywania – doskonale sprawdzą się płytki gresowe.
Do holu wybieraj jasne, świetliste kolory. Jeśli jesteś fanem ciemnej posadzki i mebli, zrównoważ ciemne elementy jasnymi płaszczyznami ścian i sufitu. Nigdy nie rezygnuj z lustra! Nie będzie ono tylko miejscem do codziennego przeglądania się, każda płaszczyzna lustrzana pięknie rozświetli i niesamowicie powiększy nam przestrzeń.
Przedpokój powinien być bardzo dobrze oświetlony. Przeważnie pozbawiony jest dostępu do światła dziennego, dlatego należy szczególnie zadbać o odpowiednio zaprojektowane oświetlenie światłem sztucznym.
Wybierz kilka źródeł światła – do ogólnego oświetlenia, do oświetlenia lustra, a także wnętrza szafy. Do większego przedpokoju, przez który prowadzi kilka ścieżek do różnych pomieszczeń, warto pomyśleć o tzw. oświetleniu akcentującym tuż nad posadzką. Będzie oświetlało nam drogę, kiedy przechodzimy przez pomieszczenie po zmroku.
Podobnie, jak wszystkie pomieszczenia w naszym domu, tak i przedpokój warto ozdobić małymi elementami dekoracyjnymi – jak obrazki, naklejki, typografię z ciekawym mottem, które będą towarzyszyć nam każdego poranka, zegar, kolorowy wieszak w ciekawym kształcie. Dobrze jest już od wejścia skierować wzrok na coś ładnego.
Deccoria.pl