Prysznic lub wanna, umywalka, pralka, szafki na kosmetyki, toaleta, lustro, kosz na brudne ubrania – łazienka musi pomieścić sporo przedmiotów i urządzeń, co już samo w sobie stanowi niełatwe zadanie. Staje się ono jeszcze trudniejsze, gdy chcemy uzyskać ciekawą i funkcjonalną aranżację, aby chwile spędzane w łazience nie były dla nas męczące. Istnieją jednak proste sposoby, dzięki którym możliwe staje się osiągnięcie większej przestrzeni nawet w małych pomieszczeniach.
Porzuć schematy
Podczas aranżacji łazienki o niewielkich rozmiarach warto myśleć i planować niestandardowo – liczy się kreatywne wykorzystanie każdego metra kwadratowego. Na typowe rozwiązania, jak sporych rozmiarów wanna czy ogromne szafki, po prostu nie ma miejsca. O sukcesie z jednej strony decydują kształty urządzeń (często im bardziej nietypowe, tym lepiej), z drugiej – umieszczanie największych z ich w narożnikach.
Zastosować można ponadto kilka prostych sztuczek, o których zwykle nie myślimy. Dobrym pomysłem będzie rezygnacja z podwieszanego sufitu oraz dużej liczby otwartych półek. Łatwiej także znaleźć i wygospodarować miejsce na kilka mniejszych szafek niż jedną dużą. Sporo przestrzeni zaoszczędzimy również, montując stelaż do misek WC pozwalający na regulację głębokości oraz zawieszenie nad nim półki lub szafki i krótką miskę WC, która zajmuje dużo mniej przestrzeni niż standardowa. Do tego warto zdecydować się na zakup pralki ładowanej od góry (lub przenieść ją do kuchni).
Postaw na prysznic z brodzikiem zrównanym z podłogą
Najwięcej miejsca w łazience zajmuje wanna. Z tego powodu większość posiadaczy niewielkich łazienek decyduje się na wybór prysznica. Mimo że to spora oszczędność przestrzeni już sama w sobie, możliwe jest wygospodarowanie dodatkowej – wybierając brodziki zrównane z podłogą.
Rezygnacja z klasycznego brodziku to jednak nie tylko zysk w postaci bonusowego miejsca. Brodziki zrównane z podłogą Pyros od Roca, wiodącego na rynku producenta wyposażenia łazienkowego, z jednej strony posiadają właściwości antybakteryjne i pozostają łatwe w czyszczeniu, z drugiej – mają ukryty odpływ i cechują się kompaktowymi rozmiarami. Mają zaledwie 38 mm wysokości, co oznacza, że można je zlicować do wysokości podłogi. A brak progu daje większe bezpieczeństwo oraz po prostu lepiej wygląda.
Mała, a wizualnie przestronna
W przypadku małych łazienek lepiej zrezygnować z agresywnych i wyrazistych kolorów, różnego rodzaju graficznych ozdobników oraz trójwymiarowych kafelków. Wszystko to wizualnie zmniejsza dostępną przestrzeń i może powodować uczucie klaustrofobii.
Postawić warto na stonowane i jednolite barwy. Bardziej harmonijne wnętrze sprawia bowiem wrażenie większego, niż jest w rzeczywistości. Dobrym wyborem będą więc jasne kolory: biały, szary bądź jasnoniebieski. Nieco energii i pozytywnych emocji nadadzą pomieszczeniu z kolei żółć bądź beż. Najważniejsze jest jednak to, by pozostawały one spójne.
Wielofunkcyjność kluczem do sukcesu
Sporo miejsca zaoszczędzimy, decydując się na umywalkę połączoną z szafką /materiały promocyjne
Podczas aranżacji małej łazienki warto stawiać na wielofunkcyjne urządzenia. Sprawa jest prosta: zamiast dwóch sprzętów, miejsce zajmie jeden, który pełni dwie lub więcej funkcji, np. zestaw Mini, w którym znajdziemy szafkę z lustrem nad umywalką.
Kolejnym przykładem jest zestaw łazienkowy typu Unik z serii Ella od Roca, na który składa się umywalka oraz szafka. Niewielkie rozmiary, zredukowana głębokość (najmniejsza szafka ma zaledwie 250 mm), montaż baterii na umywalce oraz możliwość przymocowania całości do ściany sprawiają, że nie stracimy zbyt wiele cennego miejsca. Zyskamy natomiast kilka różnych funkcjonalności w jednym zestawie.
Proste triki
W niewielkich pomieszczeniach należy wykorzystywać każdą dostępną powierzchnię, w tym również... drzwi. Jak? Montując na nich wieszak na ręczniki, szlafrok oraz ubrania. Co ważne, montaż takiego sprzętu pozostaje nieinwazyjny – drzwi dalej będą bez przeszkód pełnić swoją rolę. W ten sposób zyskamy więcej wolnego miejsca na ścianach, które można wykorzystać choćby na umieszczenie na nich dozowników na mydło czy szampon.
Przyklejane lub przykręcane haczyki zamontować można zresztą nie tylko na drzwiach, ale w dowolnym innym miejscu i zastąpić szafki. Te dodatkowo warto zamienić na wiszące, materiałowe kieszenie, które idealnie nadają się do trzymania w nich kosmetyków czy innych drobnych przyborów.
Typowa łazienka to najczęściej pomieszczenie najmniejsze z całego mieszkania, wąskie i nieposiadające okna. Proste triki i znalezienie funkcjonalnego wyposażenia pozwala jednak na zamienienie jej w przestrzeń nie tylko wizualnie większą, ale i sprzyjającą wyciszeniu i relaksowi. Wbrew pozorom mała łazienka może dużo pomieścić.