Wyznacz strefy
Zanim kupisz meble i dekoracje do dziecięcego pokoju, dokładnie przemyśl ustawienie mebli. Warto wydzielić w pokoju strefy, tak aby później uniknąć przestawiania mebli, które dla bezpieczeństwa często są przykręcane do ściany. Jak powinny wyglądać poszczególne części? Strefę odpoczynku oddziel regałem lub zasłonką od strefy zabawy, pamiętaj także o wydzieleniu miejsca do nauki. Przestrzeń, w której karmisz niemowlę, powinna być wyciszona i zaciemniona, w przyszłości spisze się więc jako strefa wypoczynku dla starszego dziecka. Miejsce do zabawy może być wyznaczone za pomocą dywanu (jeżeli będzie w neutralnych kolorach, posłuży przez wiele lat) oraz skrzynek z zabawkami.
Jakie meble dla dziecka wybrać?
Łóżko i biurko rosnące wraz z dzieckiem to wykończeniowy standard znany wielu rodzicom. Łóżko dla dziecka powinno mieć opcję wyjęcia szczebelków oraz wydłużania przynajmniej do 150 centymetrów. Najlepsze biurko to takie, które posiada teleskopowe nogi i możliwość dostosowania wysokości do rosnącego malucha.
A co z resztą mebli? Urządzając pokój niemowlaka nie kupuj przewijaka, zamiast niego wybierz komodę z szerokim blatem. Na nim możesz rozłożyć materac, a do szuflad schować pieluchy i śpioszki. Kiedy dziecko podrośnie, wystarczy schować materac, a do komody schować ubrania. Decydując się na szafę wybierz tę, która posiada możliwość regulacji wysokości drążków na ubrania.
W dziecięcym pokoju przyda się także regał ażurowy, na którym ustawisz pudła lub kosze z najpotrzebniejszymi rzeczami. Przedszkolak będzie tam mógł przechowywać swoje ubrania i mieć do nich łatwy dostęp, nastolatek z radością ukryje tam przynajmniej część swojego bałaganu.
Warto także wybrać meble ze zmiennymi frontami. Wraz z dorastaniem pociechy nie trzeba kupować nowego kompletu, wystarczy tylko wspólnie wybrać odpowiedni wzór pasujący dziecku. Zadbaj także o obecność puf z miejscem do przechowywania.