Taras pozostaje swoistym łącznikiem domu z ogrodem i może on w znacznym stopniu wpłynąć na wygląd zarówno naszych czterech kątów, jak i podwórka. Dlatego tak ważny jest wcześniej przygotowany plan oraz wybór materiałów i kolorystyki.
Dopracuj plan – to klucz do sukcesu
Projektowanie tarasu warto zacząć od wyboru jego umiejscowienia. To odpowiedź na proste pytanie: w jakich porach dnia będziemy spędzać na nim najwięcej czasu?
Jeśli planujemy przebywać na nim głównie w godzinach porannych i jadać śniadania, a po pracy szukamy schronienia przed słońcem – warto usytuować go od wschodu. Jeżeli celujemy raczej w wieczorne spotkania z przyjaciółmi bądź romantyczne kolacje – lepszym pomysłem okaże się zachód. Pamiętajmy ponadto, iż na najlepsze nasłonecznienie możemy liczyć na tarasie położonym od południa – to idealne rozwiązanie dla fanów letniej opalenizny.
Jeśli chodzi o barwy, kluczową kwestią pozostaje konsekwencja: dobrym pomysłem będzie poruszanie się w obrębie dwóch, maksymalnie trzech kolorów. Jeden z nich powinien być dominujący, pozostałe – subtelnymi dopełnieniami. Naszym celem jest zbudowanie harmonijnego nastroju, a w tym zakresie najlepiej sprawdzają się biele, grafity czy szarości, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by sięgnąć po dowolny kolor, który najbardziej odpowiada naszemu gustowi.
Wybierz odpowiednie materiały
Gwarancją uzyskania harmonii są nie tylko kolory, ale również betonowe kostki i płyty. Dlaczego? Ponieważ to materiały trwałe, uniwersalne i eleganckie. Nad ich wyborem trzeba się jednak dokładnie zastanowić, zwłaszcza wówczas, gdy dysponujemy stosunkowo niewielką przestrzenią.
Warto wiedzieć, iż na rynku regularnie pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania, które mają sprostać temu wyzwaniu. Ostatnią nowością, którą znajdziemy w ofercie Polbruk, są betonowe płyty Bosso Trapez – dostępne w wymiarze 40 x 60 x 20 cm, bardzo oryginalnym kształcie trapezu, dwóch grubościach oraz trzech stonowanych kolorach: nerino, grafitowym i stalowym.
Betonowe kostki oraz płyty z jednej strony cechują się reprezentacyjnym wyglądem, z drugiej – łatwo wkomponowują się w najróżniejsze stylistyki domów. Można je zaaranżować na wiele sposobów, co docenimy zwłaszcza podczas projektowania własnego tarasu.
Materiały te cieszą się także opinią solidnych i odpornych na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Nie tylko słońca, ale również deszczu czy śniegu. Co więcej, wyróżniają się także sporą wytrzymałością na obciążenie punktowe. W praktyce oznacza to, iż problemem nie będzie ustawianie na nich ciężkich sprzętów ogrodowych.
Dużą popularnością cieszy się także drewno. Zaletą drewnianej tarasowej podłogi pozostaje fakt, iż prezentuje się ona efektownie i nie nagrzewa się szybko w słoneczne dni. Jednak decydując się na to rozwiązanie, musimy mieć świadomość, że materiał wymaga odpowiedniej konserwacji. Innymi słowy, konieczne będzie dokładne czyszczenie i impregnacja – przynajmniej raz w roku. Jeśli tego zaniechamy, drewno szybko straci swoje walory estetyczne i ulegnie zniszczeniu.
Zadbaj o prywatność
Jeśli taras ma być naszą oazą spokoju, musi to być miejsce ciche i gwarantujące prywatność. Najważniejsze pozostaje więc to, by nie sąsiadował on bezpośrednio z ulicą. Od zewnętrznego świata możemy dodatkowo odciąć się na inne sposoby, choćby budując wokół tarasu „ścianę” zieleni z pomocą donic Tigela, które można ustawiać jedna na drugiej (maksymalnie do wysokości 1 m).
Dodatkowo z ich pomocą łatwo stworzymy kwietniki czy punktowo wyeksponujemy konkretne rośliny. Budowane z nich konstrukcje mogą być bardzo zróżnicowane – zarówno jeśli chodzi o długość, jak i wysokość (maksymalnie do wysokości 1 m).
Wybierz dodatki i subtelne akcenty – dzięki nim zbudujesz niepowtarzalny klimat
Intymność i swoboda zagwarantowane – możemy więc iść dalej i pomyśleć o dodatkach, które zbudują nam wyjątkowy nastrój. Lampiony ze szkła, huśtawki i fotele wiszące, dzwonki wietrzne i łapacze snów, kreatywnie ułożone donice, miękkie poduszki i koce na chłodniejsze wieczory, parasol słoneczny, własny barek lub kącik grillowy – ogranicza nas jedynie wyobraźnia.
Wnętrzarskie magazyny oraz branżowe internetowe strony zachwycają zdjęciami tarasów, które sprawiają wrażenie niemal nierzeczywistych. Mimo że zawsze warto pozostawiać na bieżąco z panującymi obecnie modami i trendami, lepiej traktować je jako inspirację, a nie ślepo za nimi podążać. Tym bardziej że zwykle lepszym pomysłem okazuje się to, co ponadczasowe i funkcjonalne – zwłaszcza jeśli taras ma być oazą spokoju.
Pamiętajmy, że przy projektowaniu tarasu obowiązuje tylko jedna zasada: nie ma żadnych zasad. Ważne jest to, byśmy czuli się komfortowo w stworzonej według własnego gustu i oczekiwań przestrzeni.