Art. Spons.

Stylowa i wygodna - jaka powinna być dobra poduszka do spania?

Dobrze dobrana poduszka do spania jest podstawą do wyspania się. Okazuje się jednak, że wiele osób nadal nieco błędnie interpretuje to pojęcie. Poduszka oczywiście powinna być wygodna, ale przede wszystkim musi być ergonomiczna. Co to znaczy? Innymi słowy musi pozwalać głowie i kręgosłupowi na przybranie zdrowej, anatomicznej pozycji.

Stylowa i wygodna - jaka powinna być dobra poduszka do spania?
REKLAMA

Fot. Stylowa i wygodna, jaka powinna być dobra poduszka do spania? / materiały promocyjne 

Istnieje wiele innych czynników, które wpływają na jakość naszego snu. Niemniej jednak - dobranie odpowiedniej poduszki jest jednym z podstawowych sposobów na jej poprawę. Gdy już wybierzemy odpowiednią poduszkę, warto zastanowić się nad innymi elementami, które mogą pozytywnie wpłynąć na nasz sen. Co to za elementy? Przede wszystkim materac i warunki otoczenia podczas kładzenia się spać - ale nie tylko. Oprócz tego, gdzie powinniśmy szukać odpowiedniej poduszki i materaca, aby w końcu porządnie się wyspać?

Zdrowa i wygodna poduszka - czyli właściwie jaka?

Prawidłowa pozycja podczas snu przekłada się bezpośrednio na to jak zasypiamy, śpimy i się budzimy. Szczególnie istotny jest tutaj odcinek szyjny kręgosłupa. Powinien on pozostawać w naturalnym położeniu - stanowić proste przedłużenie odcinka piersiowego. Niestety, bardzo często nie posiadamy odpowiedniej podpory pod głowę. W wyniku tego odcinek szyjny wykrzywia się bardziej w dół lub w górę. Z tego powodu mięśnie szyjne pozostają w stałym napięciu, a regeneracja układu nerwowego podczas snu staje się znacznie utrudniona.

Rozwiązaniem tego problemu jest dobrze dobrana poduszka. Co to jednak właściwie znaczy? To proste - powinna być ergonomiczna. Czyli zapewniająca komfortowe warunki. Jej wysokość musi być ściśle dopasowana do wymiarów naszego ciała i pozycji w jakiej śpimy. Świetnie sprawdzają się tutaj poduszki elastyczne, które dopasowują się do kształtu i ciężaru głowy. Dzięki ich budowie nasza szyja pozostaje w położeniu anatomicznym bez względu na pozycję, w jakiej śpimy.

Fot. Prawidłowa pozycja podczas snu przekłada się bezpośrednio na to jak zasypiamy, śpimy i się budzimy / materiały promocyjne

Co jeszcze wpływa na jakość naszego snu?

Ustawienie odcinka szyjnego kręgosłupa jest jednym z najważniejszych czynników, które warunkują jakość snu - jednak nie jedynym. Istotna jest również twardość materaca. Powinna być przystosowana do proporcji naszego ciała oraz wagi. Odpowiednio twardy materac umożliwi całemu kręgosłupowi utrzymanie należytej pozycji. Dzięki temu nasze ciało będzie się regenerować znacznie lepiej - my zaś obudzimy się wypoczęci i prawdopodobnie pierwszy raz od dawna: bez dolegliwości bólowych.

W sytuacji, gdy borykamy się z problemami ze snem, warto zadbać o odpowiednie warunki otoczenia. Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na temperaturę (nie więcej niż 20 stopni Celsjusza - optymalnie ok. 16), a także natlenienie pomieszczenia. Około dwudziestu minut przed snem możemy otworzyć okno czy drzwi balkonowe i zamknąć je, kiedy już będziemy się kłaść.

Bardzo skutecznym sposobem na szybkie zasypianie i dobry sen jest ograniczenie ekspozycji na niebieskie światło co najmniej dwie godziny przed snem. Wynika to z faktu, iż ów światło pobudza nasze fale mózgowe, przez co w chwili gdy się kładziemy, umysł pracuje na pełnych obrotach, mimo że ciało jest zmęczone. Nie powinniśmy też stosować żadnych używek czy uprawiać aktywności fizycznej.

Jeśli zaś chodzi o samo zaśnięcie - możemy zaparzyć sobie filiżankę melisy, lawendy lub innej mieszanki ziołowej, która spowolni nasze krążenie i ułatwi szybkie zapadnięcie w sen. Niekiedy pomaga również kubek ciepłego mleka.

Sen a nowoczesna technologia - gdzie kupić materac i akcesoria do spania?

Gdy szukamy poduszki i materaca, który będzie dostosowany do naszych potrzeb - warto rozważyć takie produkty, do stworzenia których wykorzystywane są nowatorskie, zaawansowane technologie.

Świetnym tego przykładem jest chociażby firma SleepMed, która oferuje wyjątkowe materace z możliwości regulacji twardości. Materac jest złożony z warstw, których położenie możemy zmieniać, wskutek czego zmianie ulega również stopień twardości. Poza tym możemy dodatkowo zainwestować w matę kokosową.

To rozwiązanie jest szczególnie przystępne w dobie pandemii. Z racji tego, że sami regulujemy twardość materaca - możemy spokojnie kupić go przez internet i nie obawiać się, że nie spełni naszych oczekiwań.

Ergonomiczna i wygodna poduszka to podstawa dobrego snu. Oprócz tego warto jednak jeszcze zwrócić uwagę na twardość materaca czy warunki otoczenia - takie jak temperatura czy dostęp świeżego powietrza. Przed snem powinniśmy również zrezygnować z korzystania z urządzeń elektronicznych - światło niebieskie pobudza bowiem mózg, przez co później mamy problemy z zaśnięciem. Gdy chcemy kupić dobrą poduszkę i materac, warto poszukać u profesjonalnego producenta - jak chociażby marka SleepMed.

materiały promocyjne

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Komentowanie tej treści zostało wyłączone.

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Stylowa i wygodna - jaka powinna być dobra poduszka do spania?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.