Drzwi ukryte – co to?
Drzwi ukryte to nic innego, jak drzwi wewnętrzne, które są schowane w ścianie. Tworzą minimalistyczny design, ponieważ ościeżnica jest niewidoczna i schowana w ścianie, przez co uzyskuje się maksymalny efekt jej ciągłości. Natomiast skrzydło drzwiowe jest prawie niezauważalne – tylko klamka wystaje. Często aranżowane jest tak, aby stanowiło jedną całość ze ścianą. To, co jest prawdziwym fenomenem tego rozwiązania, to możliwość dopasowania niemalże do każdego wnętrza. Sprawdzają się w stylach nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Można z nich stworzyć wyjątkowe aranżacje.
Rama do drzwi ukrytych
Do drzwi ukrytych wykonuje się standardową ramę z aluminium. Jest ona tak zaprawiana, aby nie ulegała korozji. Nanosi się na nią farbę podkładową, a na ostatnią warstwę akrylową w dowolnym kolorze – najczęściej takim jak ściana. Taka rama musi spełniać wszelkie standardy wytrzymałościowe poprzez odpowiednią konstrukcję, która powinna być solidna i stabilna. W ten sposób będzie odporna na pęknięcia czy załamania jej struktury. Odpowiednio zaprojektowana posłuży przez lata. Do ramy dostosowane są specjalne zaślepki na zawiasy, które je zabezpieczają. W dodatku wyglądają bardzo estetycznie. Same zawiasy można tak regulować, aby drzwi licowane ze ścianą były komfortowe w codziennym użytkowaniu.
Pamiętaj, że jeśli jesteś w trakcie remontu, warto montaż takich drzwi zaplanować przed wykonaniem prac mokrych. To pozwoli w końcowym etapie na otynkowanie i wykończenie gładzią zamontowaną ramę. W ten sposób zostanie idealnie licowana ze ścianą.
Fot. Materiały partnera
Gdzie się stosuje?
Tego typu drzwi wewnętrzne stosuje się we wnętrzach prywatnych, jak i publicznych. Są idealne w nowoczesnych mieszkaniach i domach, ale także w biurach czy budynkach użyteczności publicznej. Zaleca się ich montowanie w niskim wnętrzach. Przez brak ościeżnic, a w efekcie widocznych elementów eksponujących pionowe i poziome ograniczające linie w efektywny sposób optycznie podwyższają pomieszczenie. To także powoduje, że sprawdzą się w małych pomieszczeniach.
Drzwi ukryte to uniwersalne rozwiązanie, które można montować niemal w każdym budynku. Możliwe jest to w ścianie nośnej murowanej oraz działowej wykonanej z płyt g-k lub OSB. Co najważniejsze można je kupić we wszystkich standardowych szerokościach, a także w wersji otwieranej do wewnątrz, lub na zewnątrz.
Drzwi wewnętrzne ukryte najczęściej stosowane są w garderobie i spiżarni. Tam chowane są rzeczy, których nie pokazuje się gościom. W dodatku warto wiedzieć, że ze względu na swoją konstrukcję takie rozwiązanie charakteryzuje się większą niż standardową grubością skrzydła oraz opadającą szczotką-uszczelką znajdującą się pod skrzydłem. To wpływa na dobrą izolacyjność akustyczną, na poziomie 35 db. Dla porównania standardowe drzwi wewnętrzne mają wskaźnik wynoszący ok. 25 db.
Jak wykończyć drzwi ukryte?
Skrzydła drzwi ukrytych można wykończyć na kilka sposobów – malowanie, tapetowanie, oklejenie laminatem czy przyklejenie lustra akrylowego lub fototapety z powłoką akrylową. Ale zastanawiając się nad stosownym rozwiązaniem, powinieneś wziąć pod uwagę fakt, że będą one tak samo eksploatowane, jak każde inne drzwi, dlatego warto wybrać takie rozwiązanie, które będzie łatwe w utrzymaniu czystości, czyli pokryte powierzchnią dobrze zmywalną. Idealnie się sprawdzi polakierowanie ich akrylowym lakierem bezbarwnym lub wybranie do malowania matowej emalii akrylowej.
Warto również wiedzieć, że takie skrzydło można kupić już w wersji wykończonej poliuretanem — gotowej do malowania, tapetowania lub polakierowane lakierem czy fornirowane.
Fot. Materiały partnera
Zanim kupisz drzwi ukryte
Zakup drzwi ukrytych powinien być dokładnie przemyślany już na etapie budowy domu czy przed samym rozpoczęciem remontu, ponieważ konstrukcja specjalnej ościeżnicy wymaga przygotowania dedykowanego otworu. Najczęściej montuje się je w czasie stawiania ścianek działowych. Na etapie projektowania zastanów się także nad tym, czy chcesz takie drzwi rzeczywiście ukryć, czy może je wyeksponować, tak aby nadać charakterystycznych elementów stonowanej aranżacji. To idealne rozwiązanie do wnętrz nowoczesnych, awangardowych czy minimalistycznych. Nadaje wysublimowanego charakteru i sznytu. W dodatku zwiększa wrażenie przestronności, estetycznej sterylności oraz surowości i monotonii. Rzadziej sprawdza się we wnętrzach klasycznych i tradycyjnych oraz stylizowanych na retro, ponieważ w nich liczą się bardziej dodatki i ornamenty dekoracyjne, a nie te ukryte.
Spodobał Ci się artykuł? Sprawdź ofertę pod hasłem „deweloper Słupsk”. Zobacz, w jakim wnętrzu możesz zaprojektować drzwi ukryte.