Urządzanie wnętrz

Inteligentny dom, czyli KNX. Wszystko co warto o nim wiedzieć

Systemy inteligentnych domów to mnóstwo możliwości zdalnego zarządzania. Najpopularniejszym z nich jest standard KNX, do którego można podłączyć niemal każde urządzenie. W ten sposób pozwala na łatwy przepływ informacji między elementami składowymi instalacji, przez co daje szerokie możliwości działania. Może łączyć kluczowe funkcje, jak sterowanie oświetleniem, wentylacją czy ogrzewaniem. Dzięki temu można mieszkać bezpiecznie i ekologicznie. W artykule podpowiadamy, jak działa system KNX i z jakimi urządzeniami współpracuje.

Inteligentny dom, czyli KNX. Wszystko co warto o nim wiedzieć
System KNX to otwarty, europejski standard w dziedzinie inteligentnych domów i budynków. Fot.materiał partnera
REKLAMA

Czym jest KNX?

System KNX to otwarty, europejski standard w dziedzinie inteligentnych domów i budynków. Co ciekawe stworzony był w 1987 roku. Służył na samym początku, jako system, który umożliwiał oszczędzanie w okablowaniu dużych obiektów. Dziś jest używany do pełnej automatyzacji domów, budynków wielorodzinnych i wielkich biurowców. Jest bardzo popularny, o czym świadczy fakt, że został wprowadzony do kilkuset tysięcy projektów i ponad 300 firm produkujących urządzenia, jak np. SIEMENS. Swój sukces zawdzięcza temu, że został stworzony po to, by łączyć urządzenia różnych producentów, bez znaczenia kto je wyprodukował.

KNX składa się więc z programowalnych modułów, które dostarczane są przez różnych producentów. Połączone są wspólną magistralą, przez co mogą się ze sobą swobodnie komunikować. Odbywa się to przez przesyłanie cyfrowych telegramów, właśnie przez magistralę. Każdy układ projektowany jest przez dobór odpowiednich i wybranych modułów oraz programowym ustaleniu powiązań pomiędzy nimi. Oczywiście fizycznie są powiązane kablem, dlatego też najłatwiej zaplanować ich instalację na etapie projektowania budynku. Każdy z modułów jest niezależnym układem mikroprocesorowym, czyli zarządza się nim przez tzw. programy aplikacyjne. Wybór jego oznacza dobór odpowiednich parametrów. Dlatego też odpowiednie zainstalowanie takiego systemu wymaga profesjonalnej firmy.

KNX składa się z programowalnych modułów, które dostarczane są przez różnych producentów. Fot. materiał partnera

Ideą systemu jest połączenie elementów tak, aby działanie każdego modułu było spójne. To stwarza system o ogromnych możliwościach dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Integracja niemal z każdym urządzeniem

Mnogość producentów, których można podłączyć w standardzie KNX powoduje, że nie ma praktycznie urządzenia nie dającego się zintegrować z systemem. Możesz do niego podłączyć pompy ciepła, piece i klimatyzatory, które nierzadko muszą działać niezależnie, a wtedy zwiększają koszty eksploatacji obiektu. KNX zapewnia pełną integrację, co przyczynia się do realnego zmniejszenia kosztów na energię i domowych rachunków. To prawdziwe oszczędności.

W dodatku podłączyć oprócz automatyki domowej możesz multiroom audio, wideo czy systemy bezpieczeństwa. Z kolei zastosowanie bramek komunikacyjnych daje możliwość zintegrowania się z automatyką sterowaną przez zupełnie inny system.

Szczególnie w domach jednorodzinnych zainstalowanie odpowiednich czujników zewnętrznych sprawi np. że ogródek sam się podleje, gdy gleba będzie zbyt sucha. Natomiast, jak wyjdziesz wieczorem na taras czujniki ruchu same wykryją obecność domownika i odpalą światła czy inne urządzenia na podwórku, jak np., nastrojową muzykę czy kolorową fontannę. Czyż to rozwiązanie nie jest odprężające i zapewniające ogromny komfort?

Jest to jeszcze łatwiejsze przy zainstalowaniu standardu KNX, ponieważ tworzy spójny system działający automatycznie. Możesz razem z domownikami kontrolować go za pomocą wizualizacji na dowolnym urządzeniu - smartfonie, telewizorze czy tablecie. Oznacza to, że nie ma miejsca, gdzie nie mógłbyś połączyć się ze swoim domem i sprawdzić, co trzeba. 

Rola przycisków

Cechą charakterystyczną systemu KNX są wielofunkcyjne przyciski. Duża ilość producentów spowodowała, że klienci mają do wyboru ogromne możliwości tego, co im się podoba. Można postawić na szklane, drewniane, złote i wiele innych. Mogą być dotykowe, dźwigniowe czy wciskane. Wszystko zależy od preferencji użytkownika. Ma to znaczenie, ponieważ przyciski nie tylko określają sposób kontrolowania systemu, ale też dzięki wbudowanemu termostatowi możesz z ich pomocą kontrolować lokalnie temperaturę, jaka panuje w danym pomieszczeniu. W niektórych modelach znajdziesz także czujniki zbliżeniowe, które będą się automatycznie podświetlać, kiedy się do nich zbliżysz, sygnalizując, które funkcje właśnie pracują.

Dlaczego warto?

Inteligentny dom to już niemal podstawa, a dzięki wykorzystaniu odpowiednich czujników i detektorów takie budynki niemal same dostosowują się nie tylko do domowników, ale także do czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Są nimi choćby nasłonecznienie, temperatura czy wilgotność powietrza. Takie systemy znacząco poprawiają komfort życia i codzienne korzystanie z wielu domowych sprzętów. Centralny system zarządzania umożliwia sterowanie niemal z każdego miejsca, każdym podłączonym urządzeniem. A to jeszcze nie koniec, ponieważ inteligentne rozwiązania wciąż się rozwijają, dostarczając użytkownikom coraz więcej możliwości.

Sam system KNX to natomiast narzędzie multimedialne, energooszczędne i podnoszące funkcjonalność obiektów. A łatwość jego obsługi sprawia, że niemal każdy właściciel inteligentnego domu będzie miał możliwość łatwego wprowadzenia optymalnych dla jego mieszkańców ustawień. To sprawia np., że ogrzewanie domu jednorodzinnego staje się efektywniejsze i komfortowe, a inteligentne oświetlenie znacznie poprawia komfort mieszkania.

Spodobał Ci się artykuł? Sprawdź ofertę „mieszkania Praga Południe”. Może znajdziesz tam wymarzoną przestrzeń dla siebie, a inteligentny dom okaże się idealnym rozwiązaniem.

Autor: Aneta Filipczak, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Inteligentny dom, czyli KNX. Wszystko co warto o nim wiedzieć"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.