Spis treści:
- Uniwersalne zastosowanie
- Rodzaje szkła
- Najpopularniejsze szkło lakierowane
- Gdzie używać?
- Utrzymanie w czystości
Uniwersalne zastosowanie
Kolorowe szło jest idealne do przeróżnych aranżacji. Sprawdza się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach. Można je używać na wiele sposobów, jak np. szklana ściana w kuchni czy wydzielenie stref w salonie. Sprawdzi się także w łazience, biurze, przy schodach a nawet na podłodze. Szczególnie elegancko prezentuje się skomponowane z surowym wystrojem i betonowymi elementami aranżacji.
Rodzaje szkła
Zanim zdecydujesz się na użycie szkła w aranżacji wnętrza warto poznać jego rodzaje. Ten ciekawy materiał stanowi niejako synonim luksusu i elegancji. Oprócz szyb, luster czy wyposażenia kuchni można go używać w innych formach. Wyróżniamy następujące rodzaje:
- Szkło kolorowe, które jest barwione w masie. Określony kolor uzyskuje się dzięki dodaniu wybranych związków metali przy produkcji lub stosując laminat z barwioną folią.
- Szkło lodowe powstaje kiedy zalaminowane zostają trzy tafle, z czego środkowa warstwa jest zbijana.
- Szkło satynowe, może być nazywane paskowanym czy mlecznym. Produkuje się przez trawienie szkła kwasem lub piaskowanie.
- Szkło fusingowe, które tworzy się poprzez stopienie ze sobą fragmentów szkła o różnej grubości, fakturze oraz rozmiarze.
- Szkło z nadrukiem - druk 3D daje efekt trójwymiarowości. Dzięki temu powstają pięknie prezentujące się dekoracje, które możesz zastosować na panelach kuchennych, ściance działowej czy drzwiach. Takie dekoracje z drukiem 3D nadają wnętrzu nieskazitelny i nowoczesny wygląd.
Dzięki swojej różnorodności szkło jest na tyle uniwersalne, że można je spokojnie dostosować do wybranego wnętrza.
Najpopularniejsze szkło lakierowane
Największą popularnością cieszy się szkło lakierowane. Jest ono lekkie i dzięki refleksom optycznie powiększa małe pomieszczenia, a dużym nadaje luksusowego charakteru. Przeobraża zwykłe pomieszczenie w reprezentatywne, niepowtarzalne i efektowne. Jest przede wszystkim wytrzymałe i odporne na wysokie temperatury oraz wilgoć. W dodatku szeroki wachlarz jego barw pozwala na dopasowanie odpowiedniego koloru do wybranego wnętrza - zarówno klasycznego, jak i nowoczesnego.
Dziś szkło pełni funkcję nie tylko frontów meblowych, podświetlanych półek, drzwi przesuwnych czy szklanych blatów, używane jest np. jako dekoracja ścian w kuchni czy w łazience. Zastosowanie szklanych tafli jest idealne np. w sypialniach czy garderobach.
Gdzie używać?
Stylowym rozwiązaniem stosowanym we wnętrzach są szklane drzwi. Pełnią rolę nie tylko dekoracyjną, ale mogą skutecznie oddzielać od siebie poszczególne pomieszczenia oraz urozmaicać przestrzeń, jako oryginalne drzwiczki do szafy w garderobie, czy szafek kuchennych. W takiej aranżacji kolorowe szkło może występować, jako element dominujący. Sprawdzi się również w roli dodatku do drewnianej czy stalowej konstrukcji mebli.
Barwione szkło sprawdza się też w formie dekoracji. Niezwykle elegancko prezentuje się w łazience, np. w postaci kolorowej tafli szklanych umywalek. Są one bardzo lekkie i subtelne, przez co zwiększają efekt przestronności, a wtedy nawet małe pomieszczenie staje się nie tylko większe, ale również bogatsze. Małe, szklane detale nadają natomiast elegancji i pasują do każdego wystroju. Nowoczesnym dodatkiem są grzejniki wykonane z barwionego szkła. Idealnie dopełniają wystrój wnętrz w stylu glamour, zwłaszcza w towarzystwie przeszklonych ścian np. prysznicowych. Innym, ciekawym rozwiązaniem mogą być szklane kinkiety, które warto zamontować przy lustrze.
W kuchni szkło można wykorzystać praktycznie wszędzie. Pięknie prezentują się blaty wykonane z kolorowego, hartowanego szkła z połyskiem, czy okap ze szklanymi elementami. Uzupełnieniem może być szklany zlew, deski do krojenia czy wazony.
W salonie natomiast postaw np. na stolik z przeszklonym blatem lub szklany stół. To nie tylko nada elegancji, ale i czystości. Pomieszczenie wydaje się wtedy też bardziej wszechstronne. Ciekawym elementem dekoracyjnym będą też lampy z barwionego szkła. Są one nie tylko funkcjonalne, ale także ponadczasowe. Kolorowa lampa zawieszona nad stołem sprawi, że wnętrze będzie bardziej wyraziste i wyjątkowe.
Utrzymanie w czystości
Mówi się, że szkło jest trudne w utrzymaniu czystości, dlatego nie zaleca się jego stosowania w pomieszczeniach często użytkowanych czy łatwo brudzących się - jak kuchnia czy łazienka. Ale szkło lakierowane jest wygodne w użytkowaniu i często do jego czyszczenia wystarczy użyć płynu do szyb lub po prostu wody z octem. Szkło płaskie i lustra wyciera się ręcznikiem papierowym, satynowe i piaskowane można czyścić teflonem w sprayu przy użyciu delikatnej szmatki. Przy powierzchniach narażonych na wilgoć powinno się stosować specjalne płyny, które niwelują przyleganie wody i osadzanie się kamienia.
Szkło jest natomiast idealne do pomieszczeń, w których przebywają osoby z alergiami, ponieważ jest ono odporne na grzyby i roztocza oraz bakterie, przez co zdecydowanie zwiększa się poziom higieny. W dodatku wymaga częstszego czyszczenia, wiec w domu panuje większy porządek.