Urządzanie wnętrz

Sypialnia jak ze snu: jak rozpoznać, że pora wymienić materac?

Ból głowy i pleców, ciągłe zmęczenie czy problemy z koncentracją to tylko niektóre z efektów niewyspania. Przyczyną problemów może być również wyeksploatowany materac. Jak każdy zużyty sprzęt, traci on swoje właściwości, tym samym przestając zapewniać oczekiwany komfort czy walory higieniczne. Po czym poznać, że już czas na zakup nowego? Podpowiadamy!

Sypialnia jak ze snu: jak rozpoznać, że pora wymienić materac?

Fot.Materac wysokiej jakości powinien przyczyniać się do polepszenia jakości snu/123rf/picsel           

Konsekwencje niewyspania mają wpływ nie tylko na codzienne życie, ale i zdrowie. Rozkojarzenie i zmęczenie utrudniają pracę czy życie rodzinne. Niska jakość snu może przyczyniać się do wahań wagi, otyłości czy chorób układu sercowo-naczyniowego, a jego niedobór – do przyspieszenia procesów starzenia. Z kolei sypianie na nieodpowiednim podłożu znacznie zwiększa prawdopodobieństwo nabawienia się schorzeń kręgosłupa czy chronicznego bólu pleców, karku i szyi. Głównym kryterium wyboru materaca powinna być jego jakość. Jednak nawet najlepsza gwarancja nie będzie dożywotnia. Jak radzą eksperci marki Hilding, cenionego producenta materacy, optymalny okres używania to około sześciu do dziesięciu lat, warto jednak regularnie konserwować oraz na bieżąco sprawdzać jego stan. Warto pamiętać, że liczy się nie tylko wizualne zużycie, ale i zabrudzenia oraz wnikające drobnoustroje. Po czym rozpoznać, że przyszedł czas na wymianę?

Kiedy wymienić materac?

Wiek to nie jedyne kryterium, którym powinniśmy się kierować decydując o wymianie posłania. Wystające sprężyny, wyczuwalne wgniecenia, zapadający się środek czy bok to tylko kilka wizualnych sygnałów, że czas najwyższy na wymianę materaca. Takie uszkodzenia świadczą o tym, że posłanie nie zapewni takiej jakości wypoczynku jak wcześniej. Co więcej, może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia. Zapadający się materac powoduje nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa podczas snu, a wystające elementy mogą uszkodzić naskórek. Zaalarmować powinno nas także skrzypienie, które może świadczyć o nadwyrężonych sprężynach. Wcześniej warto jednak sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzenia samej konstrukcji łóżka.

Wymiana materaca: higiena

Fot.Wygodny materac zapewnia wypoczynek całej rodzinie/materiały prasowe

Śniadanie do łóżka, poranna kawa czy spanie z ukochanym czworonogiem to najczęstsze przyczyny zabrudzeń. Przy wyborze materaca warto więc sprawdzić nie tylko certyfikaty trwałości oraz wygody, ale także zadbać o łatwość konserwacji. Warto zwrócić uwagę na materace marki Hilding, wśród których znajdziemy modele wyposażone w antyalergiczny pokrowiec, który można prać nawet w 60 stopniach. Dodatkowo współpraca z niezależnym Szwajcarskim Instytutem AEH pozwoliła na rygorystyczną analizę i uzyskanie certyfikatu w Laboratorium Sleep-Lab.

Zagrożeniem dla higieny są nie tylko standardowe zabrudzenia. Warto także pamiętać o roztoczach, kurzu czy drobinkach naskórka i śliny wnikających w materac. Kiedy zatem czas na wymianę? Na nowe zakupy najwyższy czas, kiedy większości plam nie da się dobrać i usunąć z pokrowca. Do poszukiwań powinien skłonić także utrzymujący się mimo wietrzenia i czyszczenia nieprzyjemny zapach, np. kurzu.

Stan zdrowia a wymiana materaca

Przesłanką do wymiany materaca powinien być także ogólny stan zdrowia. Ból mięśni czy kręgosłupa pojawiające się o poranku, pogłębiające się problemy z poruszaniem mogą oznaczać, że materac nie sprawuje swojej funkcji wsparcia dla układu ruchu jak wcześniej. Warto skonsultować swoje obawy z fizjoterapeutą czy lekarzem.

Wskazaniem do wymiany materaca powinna być także znacząca zmiana wagi. Podłoże do spania warto dobierać pod tym kątem, aby zapewnić swojemu ciału jak największy komfort podczas odpoczynku.

Artykuł z ekspozycją partnera

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.