Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Płyta gazowa bez płomieni. Ekonomiczna alternatywa dla płyt elektrycznych i indukcyjnych?

Płyta gazowa bez płomieni to ciekawe, choć wciąż dość mało popularne rozwiązanie. Warto zwrócić na nie uwagę, ponieważ wykorzystuje najtańsze obecnie źródło zasilania. Jak działa płyta gazowa bez płomieni? Czy jest bezpieczna i ekonomiczna? Wyjaśniamy.

Płyta gazowa bez płomieni. Ekonomiczna alternatywa dla płyt elektrycznych i indukcyjnych?
Płyta gazowa bez płomieni jest wygodna i prosta w obsłudze, a przy tym pozwala zaoszczędzić nawet o połowę więcej gazu. Fot.123RF.com

Spis treści:

Wysoka inflacja oraz podwyżka cen energii sprawiły, że wiele osób postanowiło wymienić sprzęty domowe na energooszczędne. Czy można znaleźć tańszą alternatywę dla kuchenek elektrycznych i płyt indukcyjnych, a jednocześnie zapewnić sobie komfort użytkowania? Rozwiązanie może stanowić płyta gazowa bez płomieni.

Jak działa płyta gazowa bez płomieni?

Płyta gazowa bez płomieni wyglądem przypomina popularne obecnie płyty indukcyjne. Nie posiada charakterystycznych dla tradycyjnych kuchenek zewnętrznych palników, ponieważ zawory gazu zostały ukryte pod gładką, szklaną powierzchnią, która po uruchomieniu podgrzewa się do wybranej temperatury.  Na zewnątrz znajdują się płaskie pola (ich liczna uzależniona jest od wybranego modelu, jednak zazwyczaj są cztery), na których umieszcza się garnki lub inne naczynia do gotowania.

Proces spalania gazu odbywa się pod szklanym blatem, a urządzenie dodatkowo zabezpieczone jest przeciw wystąpieniu wycieków. Są to mechaniczne elektrozawory oraz elektroniczne detektory gazu. Wiele modeli posiada także alarm, informujący o zalaniu lub przypaleniu płyty. Sprawia to, że urządzenie jest znacznie bezpieczniejsze, niż tradycyjne kuchenki gazowe.

Mimo że opisywane płyty zasilane są gazem, do ich użytkowania niezbędny jest także dostęp do sieci elektrycznej. Panel sterowania i automatyczna zapalarka zasilane są prądem (zazwyczaj 230 V).

Płyta gazowa bez płomieni – zalety

Płyty gazowe bez płomieni często wybierane są przez osoby, które szukają oszczędności, a jednocześnie zależy im na nowoczesnym designie i komforcie użytkowania. Gaz jest obecnie najtańszym źródłem energii, a zasilane nim kuchenki są bardziej ekonomiczne niż kuchnie elektryczne czy wyjątkowo energochłonne płyty indukcyjne.

Co więcej, szklana powierzchnia, w którą wyposażone są płyty gazowe bez płomieni, bardzo długo utrzymuje wysoką temperaturę. Dzięki temu płyta, mimo że nie pobiera gazu, wciąż podgrzewa znajdujący się na niej garnek czy czajnik. Nowoczesne modele wyposażone są w specjalne czujniki na bieżąco mierzące temperaturę płyty i wyłączające zasilanie, gdy nie jest ono potrzebne. Szacuje się, że dzięki temu użytkownicy płyt gazowych bez płomieni są  w stanie zaoszczędzić od 30 do nawet 50 proc. gazu zużywanego w przypadku tradycyjnych kuchenek.

Kolejną zaletą płyty gazowej jest jej estetyczny, nowoczesny wygląd oraz wygoda czyszczenia. Rozkręcanie i szorowanie palników tradycyjnej kuchenki jest mozolne i czasochłonne, a w przypadku tego urządzenia wystarczy przetarcie wilgotną ściereczką. Usuwanie przypalonych potraw lub rozlanych płynów z gładkiej, szklanej powierzchni jest proste i szybkie. Nie występuje również ryzyko zalania palników i ulatniania się gazu.

Płyta gazowa bez płomieni – wady

Mimo licznych zalet sprzęt ten posiada również niedoskonałości. Jedną z nich z pewnością jest czas nagrzewania, który jest znacznie dłuższy, niż w przypadku płyt indukcyjnych. Rekompensować to może długie utrzymywanie ciepła przez szklaną powierzchnię.

Kolejną wadą płyt gazowych bez płomieni jest konieczność podpięcia do aż dwóch źródeł zasilania – gazowego oraz elektrycznego.

Przeczytaj również: Płyta ceramiczna a indukcyjna: co bardziej się opłaca? Koszt używania płyty ceramicznej

Płyta gazowa bez płomieni – jakie garnki?

Wiele osób zastanawia się, jakie garnki pasują do płyty gazowej bez płomieni? Czy decydując się na zakup, trzeba wymieniać posiadany dotychczas sprzęt kuchenny? W przeciwieństwie do płyt indukcyjnych, płyty gazowe nie potrzebują specjalnych naczyń. Można na nich gotować w tradycyjnych garnkach z dnem bez ferromagnetycznych właściwości.

Płyta gazowa bez płomieni – ceny

Zakup płyty gazowej bez płomieni do zabudowy to koszt od 2000 zł do nawet 4000 zł. Jest on uzależniony od wybranego modelu oraz jego funkcjonalności. Jest to więc większy koszt niż w przypadku płyty indukcyjnej.

Kto powinien zdecydować się na płytę gazową bez płomieni?

Ten rodzaj urządzenia polecany jest osobom, które posiadają instalację gazową i szukają tańszej, a jednocześnie bardziej nowoczesnej alternatywy dla tradycyjnej kuchenki.

Płyta gazowa bez płomieni jest wygodna i prosta w obsłudze, a przy tym pozwala zaoszczędzić nawet o połowę więcej gazu. Ze względu na wysokie ceny prądu jest znacznie tańsza niż kuchenki elektryczne i płyty indukcyjne. Na jej zakup raczej nie zdecydują się jednak osoby, które nie są gotowe na dość duży jednorazowy wydatek.

Przeczytaj również: Błyskawiczne czyszczenie palników gazowych. Zapomnij o oblepionych tłuszczem i zatkanych dyszach

czyszczenie kuchenki gazowej Podczas gotowania każdemu zdarza się zabrudzić kuchenkę. Osadzające się na palnikach resztki jedzenia i tłuszcz nie są łatwe do usunięcia. Na szczęście istnieją domowe sposoby, które skutecznie poradzą sobie z tego typu zabrudzeniami. Sprawdź, jak wyczyścić palniki gazowe bez użycia chemii.  Fot.123RF.com 

"Wydarzenia": Problemy z dystrybucją węgla na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.