Urządzanie wnętrz

Te kafelki to wnętrzarski hit! Układanie płytek bez fug krok po kroku

Rozwiązania umożliwiające otrzymanie gładkich powierzchni, bez żadnych spoin i „schodków” zyskują na popularności. Czy możliwe jest ułożenie płytek bez zastosowania fug?  

Te kafelki to wnętrzarski hit! Układanie płytek bez fug krok po kroku
Czy możliwe jest układanie płytek bez fug? Wyjaśniamy Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się: 

Po co jest fuga? Czy jest potrzebna?

Fuga to spoina między płytkami układanymi na podłodze czy ścianach. Odpowiada za stabilne przytwierdzanie ich do podłoża i zabezpiecza przed przenikaniem wilgoci. Łagodzi również efekty ewentualnych przesunięć materiałów (rozszerzania i zwężania powodowanych temperaturą) i ich nierówności. Kafelki, mimo że pochodzą z jednego kompletu, mogą różnić się wymiarami – nawet do paru milimetrów. Poza tym spojenie służy też zabezpieczaniu przed rozwojem grzyba, gromadzeniem brudu i bakterii.

Czy można położyć płytki bez fug?

Mimo pożytecznych funkcji, jakie niewątpliwie spełnia fuga, to również ten element, który najczęściej doprowadza nas białej gorączki, gdy przychodzi nam wysprzątać kuchnię lub łazienkę. Spoiny szybko brudzą się, pojawia się na nich pleśń, a niewielkie rozmiary i wgłębienia sprawiają, że ich czyszczenie jest trudne – nierzadko wymagają one pieczołowitego szorowania szczoteczką do zębów. A gdyby tak układać płytki bez konieczności spoinowania?

Płytki bez fugi do kuchni i do łazienki

Brak fug to również korzyści estetyczne – coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania gładkie, jednolite, minimalistyczne w formie. Rezygnacja z siatki spoin przecinających taflę ceramicznej okładziny wpływa również na optyczne powiększenie pomieszczenia.

łazienka z płytkami ceramicznymi Łazienka z efektem bez fug Fot. Deccoria.pl 

Jakie wybrać płytki do układania bez fugi

Jak się okazuje, istnieje sposób, by zaaplikować okładzinę z kafli bez konieczności fugowania. Montaż na styk jest możliwy jedynie w przypadku specjalnego rodzaju płytek –  płytek rektyfikowanych.

Płytki rektyfikowane — co to? 

Od zwykłych płytek rektyfikowane różnią się tym, że po procesie produkcji są one jeszcze poddawane dodatkowej obróbce mechanicznej. Pojedyncze egzemplarze są docinane, dzięki czemu różnice w rozmiarach między nimi są minimalizowane. Odchyły zdarzają się rzadko i wynoszą ± 0,2 mm. Kafle rektyfikowane mają przeważnie identyczne rozmiary i regularnie ścięte, proste brzegi. Cechy te sprawiają, że można zastosować między nimi spoinę o minimalnej szerokości, a nawet zrezygnować z niej całkowicie.

Dodatkowemu przycinaniu poddawane są zarówno płytki podłogowe, jak i naścienne. Zabieg ten daje szczególnie dobre efekty w przypadku płytek wielkoformatowych.

Płytki bez fugi — jak kłaść

Mimo pewnej możliwości ułożenia płytek rektyfikowanych bezspoinowo fachowcy zalecają, by mimo wszystko położyć między nimi minimalną ilość fugi, której grubość nie będzie przekraczać 1-2 mm. Nie będzie ona przesadnie rzucać się w oczy – uda się uzyskać efekt wizualnej, gładkiej tafli, a my zyskamy możliwość łatwej wymiany pojedynczego kafla w przyszłości.

Do płytek rektyfikowanych budowlańcy zalecają zastosowanie fugi o szerokości 1-2 mm Fot. 123RF/PICSEL

Układanie płytek bez fug krok po kroku

Zanim zaczniemy układać płytki, odpowiednio przygotujmy podłoże – dokładnie je oczyszczamy, używając odkurzacza, wody i roztworu alkalicznego, a następnie zabezpieczamy emulsją do gruntowania. Jeśli podłoga, na której będziemy układać płytki rektyfikowane, ma nierówności, zastosujmy na niej wylewkę samopoziomującą.

Zaprawa powinna być dopasowana zarówno do typu podłoża, na którym pracujemy, jak i specyfiki płytek rektyfikowanych. Zaleca się używanie preparatów o podwyższonej elastyczności oraz wodoszczelne.

Przy układaniu kafli bez fug, pamiętajmy, by nakładać klej z dwóch stron: na powierzchni, na której umieszczamy okleinę, oraz bezpośrednio na płytkach, dzięki czemu będą one trwale przytwierdzone do podłoża. Budowlańcy zalecają, by w przypadku płytek rektyfikowanych położyć fugę o szerokości minimum 1-2 mm – jest ona niemal niewidoczna.. Zachowanie odpowiednich odstępów ułatwią krzyżyki dystansowe.

Przy układaniu płytek zwracajmy uwagę, by nie powstawały uskoki i schodki. Można to osiągnąć, najpierw układając po kilka płytek obok siebie i późniejszym ich dociśnięciu do podłoża. Pamiętajmy o zachowaniu szczelin dylatacyjnych między ścianami i podłogami.

Płytki bez fugi na ogrzewanie podłogowe?

Co istotne, bezfugowo nie ułożymy płytek na ogrzewaniu podłogowym. Kafelki pod wpływem ciepła pracują — rozszerzają się i zwężają, w takiej sytuacji fuga zapewnia im odpowiednią dylatację. 

Płytki bez fug na zewnątrz

Czy płytki bez fug nadają się na zewnątrz? Z tego samego powodu — zróżnicowanej temperatury — nie zaleca się pomijać spoin, układając kafle na tarasach czy balkonach.

Co zamiast fugi do płytek?

Za alternatywę dla tradycyjnych fug, które często pękają już po kilku latach użytkowania, uważa się bardziej elastyczne fugi silikonowe.  To jednak nie do końca poprawne przekonanie. Silikon z reguły stosuje się w miejscach, gdzie mamy do czynienia z największymi naprężeniami oraz w miejscu łączenia urządzeń sanitarnych. Fugi cementowe mogą pękać, jeśli są niskiej jakości, zostały nieprawidłowo przygotowane lub położone.

Jak pozbyć się pleśni z fug w łazience? na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (5)

Decoryja

Dla płytek rektyfikowanych jako niezbędne minimum rekomendujemy szerokość 2 mm wewnątrz (przy ogrzewaniu podłogowym – 3 mm) oraz 5 mm na zewnątrz. https://cerrad.com/wp-content/uploads/cerrad_vademecum.pdf

GosposiA

Z kolejnym miesiącem załoga cleanmed.com.pl nie zwalnia tempa . W miesiącu lutym możecie się spodziewać kolejnej porcji doskonałych nowości. Zaczynamy od rewelacyjnych (i w przyzwoitej cenie) ściereczek wykonanych z mikro włókna. #VERMOP #softtronic. Na pewno przydadzą się nie tylko w każdym Szpitalu, Biurze, Domu Złotej Starości, Przedszkolu czy Szkole a nawet w Twoim Domu. Kupując ściereczki marki #VERMOP możecie być pewni, że wystarczą one wam na bardzoooooooooooo długooooooooo. A ponieważ można je prać w wysokich temperaturach to przy okazji będziecie niszczyli brud czystymi ściereczkami. To nie są kolejne jednorazówki w "rewelacyjnej cenie", To są ściereczki długodystansowe i długoterminowe Po więcej informacji zapraszamy na: https://cleanmed.com.pl/.../searc.../progressive/1/phot/5...

REKLAMA
Decoryja

Dla płytek rektyfikowanych należy zastosować odpowiedni rozmiar fug, a zalecana szerokość spoiny to minimum 1,5 mm. Większość płytek rektyfikowanych produkowanych przez Ceramikę Paradyż wymaga zastosowania fugi o szerokości minimum 2 mm. Przy tak wąskich fugach należy pamiętać o zastosowaniu większych dylatacji przyściennych. https://www.paradyz.com/pytania-i-odpowiedzi

Decoryja

Układanie płytek bez fug to duży błąd w sztuce budowlanej, który zawsze niesie za sobą konsekwencje w postaci uszkodzenia okładziny. (...) Żaden wykonawca nie powinien zgodzić się na układanie płytek bez fugi, podobnie jak żaden projektant nie powinien takiego układu zaprojektować. https://www.tubadzin.pl/blog/dylatacje-maty-kompensacyjne-fugi

Decoryja

Płytki rektyfikowane to płytki do "bezfugowego" układania. Suski dostał nagrodę za klimatyczną bzdurę roku 2021, a powyższym artykułem Deccoria zapewniła sobie "pudło" na budowlaną bzdurę roku 2022 - i obawiam się, że to będzie złoto.

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Te kafelki to wnętrzarski hit! Układanie płytek bez fug krok po kroku"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.