Porady domowe

Praktyczny poradnik: Jak uzupełniać i wymieniać fugi?

Fugi mają za zadanie ochronę powierzchni ściany lub podłogi przed wilgocią, zabrudzeniami a w konsekwencji rozwojem grzybów i pleśni. Z tego powodu często ulegają one zabrudzeniom, czasem także uszkodzeniom. Dziś podpowiemy, jak uzupełniać i wymieniać uszkodzone spoiwa.

Z wymiana starych fug z łatwościa poradzisz sobie sam. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Rodzaje fug

Fugi to niezwykle istotny element każdej łazienki i kuchni, które zdecydowano się wykończyć płytkami. Są one odpowiedzialne za stabilne przytwierdzenie okładziny do danej powierzchni, złagodzenie przesunięć materiałów, wynikających z różnic temperatur, a także zapobieganie przesiąkaniu wody do głębiej umieszczonych struktur. Ograniczają one też gromadzenie się brudu, bakterii i grzybów w tych miejscach.

Rodzaj fugi będzie zależał od jej przeznaczenia. Czym fugować? Do wyboru mamy:

 • Zwykłe zaprawy cementowe – występują w wielu kolorach. Stosowane są do fugowania niedużych płytek ceramicznych i kamiennych (wszystkich, poza marmurowymi), kładzionych wewnątrz budynków, na nieodkształcalnych płaszczyznach — zwykle ścianach. Nie nadają się do pomieszczeń, w których byłyby wystawione na intensywne oddziaływanie wody i preparatów chemicznych, ponieważ pod ich wpływem zaczynają wypłukiwać się i pokrywać czarnym wykwitem.

 • Zaprawy cementowe uelastycznione – to rodzaj zapraw cementowych wzbogaconych o dodatek polimerowych substancji, które zwiększają jej elastyczność i zmniejszają porowatość. Są uniwersalne w zastosowaniu, szybkowiążące i łatwe w utrzymaniu w czystości. Wykazują się mrozo- i wodoodpornością, nie są jednak wodoszczelne.

 • Fugi cementowo-epoksydowe – nadają się do użycia w miejscach stale wilgotnych i narażonych na oddziaływanie detergentów. Są odporne na ścieranie. Można użyć ich bezpośrednio w kabinach prysznicowych i przy ogrzewaniu podłogowym.

 • Fugi epoksydowe – odznaczają się właściwościami plastycznymi, są wytrzymałe na działanie czynników mechanicznych, niskich temperatur i wody. Po zastygnięciu przypominają plastik.

 • Uszczelniacze elastyczne – czyli wszelkiego rodzaju masy silikonowe, akrylowe i poliuretanowe. Używa się ich do spoinowania ścian i podłóg, jak również do wypełniania szczelin narożnych, na stykach ścian z podłogą i przy urządzeniach sanitarnych. Nie przepuszczają wody i są odporne na działanie chemikaliów.

W wyborze fugi ważne jest również dobranie jej do rodzaju kleju, którego użyto do przytwierdzania kafelek – obie substancje powinny wykazywać podobne właściwości. Jeśli „połączymy” fugę cementową, która jest nieelastyczna, z klejem trwale elastycznym, narażamy się na szybie spękanie podłoża. 

Przyczyny zabrudzenia fug

Zdarza się czasem, że fugi z racji wieku lub nieodpowiedniej konserwacji zaczynają kruszyć się i pękać albo po prostu ich kolor nam się nudzi i chcielibyśmy zmienić je na coś innego. Całkowita wymiana i uzupełnianie ubytków to niezbyt trudne i czasochłonne zajęcia. Spokojnie można sprostać im samodzielnie, bez odpłatnej pomocy złotych rączek i ekip remontowych. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.

Jakie narzędzia będą potrzebne do wymiany fug?

 • Fuga – w nowym kolorze lub w „starym”, jeśli uzupełniamy ukruszenia.
 • Gąbka.
 • Nożyk, skrobak do fug, pilnik dwuostrzowy lub automatyczną mikroszlifierkę z odpowiednią końcówką frezującą.
 • Szpachelka i paca gumowa.
 • Wodoodporny impregnat do fug.
 • Gumowe rękawice i plastikowe okulary

Uzupełnienie i wymiana fug krok po kroku

 • Usuwanie starej fugi. Zaczynamy od wyskrobania spoiny, robimy to z użyciem nożyka, skrobaka lub jakiegokolwiek innego ostrego narzędzia, które dobrze sprawdzi się w tej roli. Pracę wykonujmy starannie, tak aby nie naruszyć kafelek – zależy nam tylko na tym, by pozbyć się resztek fugi. Na ten czas dobrze zabezpieczyć twarz i oczy okularami ochronnymi – wypychane do góry, pękające spoiwo może je dotkliwie zranić. Zdrapujemy wszystkie fugi lub tylko te, które chcemy zreperować. Mniejsze ubytki lub te, w których zbyt nisko rozprowadzono masę spajającą, można uzupełnić bez całościowego skuwania.

 • Miejsca wymagające poprawy należy zwilżyć, a następnie dołożyć brakującą warstwę fugi w taki sam sposób, jak opisano to poniżej.

 • Kiedy skończymy usuwać spoinę, z pomocą sztywnej szczotki dokładnie oczyszczamy ją z resztek skruszonej zaprawy, a następnie dokładnie odkurzamy. Pozostałości, których się nie pozbędziemy, utrudnią nakładanie nowej warstwy; nie będzie ona również równomiernie przylegać do podłoża, co w niedługim czasie poskutkuje koniecznością ponownej wymiany fug, co zupełnie mija się z celem.

 • Następnie masę spajającą rozrabiamy z wodą, zgodnie z proporcjami i wskazówkami umieszczonymi na opakowaniu. W wolne przestrzenie między płytkami wygodnie wypełnisz specjalną pacą lub szpachelką. Nadmiar produktu również zbierz z użyciem tego narzędzia, ewentualne pozostałości zmyj z płytek mokrą gąbką. Aby połączyć nową warstwę, ze starszą, sąsiadującą fugą rozprowadzamy palcem.

 • Po nałożeniu nowej warstwy spoina musi wyschnąć. W zależności od producenta czas wysychania wynosi od kilku do 48 godzin. Kiedy mamy pewność, że spoina całkiem zaschła, należy zabezpieczyć ją wodoodpornym impregnatem, który sprawi, że nie będzie ona się przebarwiać i nie pokryje się pleśnią.

Jak dbać o fugi?

Brudne fugi to problem w wielu mieszkaniach. Zamiast uatrakcyjniać wygląd płytek, tylko je oszpecają. Przedstawiamy najlepsze sposoby na wyczyszczenie fug. Bez użycia chemicznych środków, bez nadmiernego szorowania, szybko i co najważniejsze – skutecznie. Przeczytaj: Czyszczenie fug domowymi sposobami. Szybko i bez wysiłku usuniesz brud

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Praktyczny poradnik: Jak uzupełniać i wymieniać fugi?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.