Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak czyścić fugi domowymi sposobami
- Jak czyścić białe fugi
- Jak szybko wyczyścić fugi na podłodze
- Jak pozbyć się pleśni z fug
- Co zrobić, by pleśń nie pojawiała się na fugach
Fugi to spoiny między płytkami ceramicznymi wyłożonymi na ścianach lub podłogach. W glazurnictwie pełnią one bardzo istotne funkcje:
- łagodzą przesunięcia materiałów na skutek różnic temperatur,
- zapobiegają przesiąkaniu wody i wnikaniu brudu pod powierzchnię płytek,
- mocno przytwierdzają glazurę do podłoża.
Z racji tego, że kafle są stosowane przede wszystkim w pomieszczeniach typowo wilgotnych, w kuchni lub łazience, czasem na fugach pojawia się pleśń, której trudno się pozbyć. Zdarza się również, że chociaż grzyb nie porasta spoin, z winy upływającego czasu fugi żółkną lub ciemnieją od nagromadzonego kurzu i nieczystości.
Czym wyczyścić fugę, aby jej nie zniszczyć? Używaj szczotek o miękkim włosiu Fot. 123RF/PICSEL
Czyszczenie fug domowymi sposobami
Istnieje wiele skutecznych sposobów czyszczenia spoin między płytkami, które nie wymagają kupowania profesjonalnych detergentów. Wszystkie niezbędne składniki lub preparaty znajdziesz w domu. Czym czyścic fugę, żeby jej nie zniszczyć? Używaj szczotek o miękkim, elastycznym włosiu, które jej nie uszkodzą.
Czyszczenie fugi — soda oczyszczona i ocet
Jeśli chodzi o czyszczenie fug, domowa mikstura z sody oczyszczonej i octu nie ma sobie równych. Ciężko o zabrudzenie, któremu nie byłaby w stanie sprostać. Jak ją przygotować? W czystym naczyniu należy połączyć:
- 100 ml wody;
- 100 ml octu;
- 20 g sody oczyszczonej.
Roztwór rozprowadź po fugach i na powierzchni płytek. Po 20 minutach wyszoruj brudne miejsca szczoteczką do zębów lub szczotką typu żelazko, a na końcu całość opłukaj wodą. Mieszanka ta jest bezpieczna dla jasnych spoin — można jej używać do czyszczenia białych fug bez obaw o odbarwienia.
Fugi z brudu i pleśni doczyści proszek do pieczenia Fot. 123RF/PICSEL
Jak wyczyścić fugi? Proszek do pieczenia
To chyba najprostszy sposób na czyszczenie fug w kuchni lub łazience. Wystarczy zasypać przestrzenie między płytkami proszkiem do pieczenia i przetrzeć je zwilżoną gąbką po upływie 20 minut.
Czyszczenie fug fusami po kawie
Zdawałoby się, że fusy po kawie nałożone na spoiny mogą doszczętnie zrujnować ich wygląd. Nic bardziej mylnego! Warto wcierać je w kłopotliwe przestrzenie między płytkami wilgotną ściereczką. Resztki po zmielonych ziarnach doskonale ścierają brud, a także usuwają i zapobiegają nawrotom pleśni. Nie używaj fusów po kawie do czyszczenia białej fugi, ponieważ może się odbarwić.
Czyszczenie fugi — sok z cytryny
Sok z cytryny sprawdzi się, jeśli chcesz pozbyć się z fug śladów rdzy i osadu kamiennego. Skrop nim brudne obszary i wypucuj je przy użyciu szczoteczki do zębów. Po takim zabiegu miejsca między płytkami będą czyste jak nigdy.
Czyszczenie fugi — pasta do zębów
Chociaż nazwa wskazuje inaczej, pasta do zębów nie służy tylko do mycia zębów. Można wykorzystać ją też jako środek do czyszczenia białej fugi! Nałóż ją na niedużą szczoteczkę i wetrzyj ją wszędzie tam, gdzie nagromadził się brud. Po zmyciu pasty letnią wodą fugi będą lśnić.
Jak wyczyścić fugi pastą z proszku do prania?
Detergentem do prania również można wyczyścić fugi. Zmieszaj go z niewielką ilością wody tak, by powstała gęsta masa. Rozetrzyj ją na brudnych spoinach. Po upływie 2 godzin zmyj ją letnią wodą.
Do czyszczenia fug na podłodze użyj roztworu wody, nadtlenku wodoru, sody oczyszczonej i płynu do mycia naczyń Fot. 123RF/PICSEL
Czym wyczyścić fugi na podłodze?
Pasta z proszku do prania działa skutecznie, ale ma zasadniczą wadę — nie nadaje się do dużych powierzchni. Do wyczyszczenia całej posadzki trzeba by przygotować jej bardzo dużo. Zamiast niej zrób domowy płyn do mycia glazury. W dużej butelce ze spryskiwaczem zmieszaj:
- 1/2 szklanki sody oczyszczonej
- Kilkanaście kropel wody utlenionej
- 2 łyżki płynu do mycia naczyń
- Po wymieszaniu składników dopełnij butelkę letnią wodą;
Tak przygotowanym roztworem spryskaj zarówno płytki, jak i fugi i dokładnie je wyszoruj szczotką lub magiczną gąbką.
Jak wyczyścić fugi płynem do WC?
Aby pozbyć się brudu i pleśni z fug, warto sięgnąć po detergenty zawierające chlor, np. płyn do WC. Przed użyciem koniecznie rozcieńcz go z wodą w proporcji 1:1. Spoiny szoruj niepotrzebną szczoteczką do mycia zębów.
Aby pozbyć się pleśni z fug w łazience, użyj olejku z drzewa herbacianego fot. 123RF/PICSEL
Jak pozbyć się pleśni z fug?
Do zwalczania pleśni, która pojawiła się na fugach, wykorzystaj olejek z drzewa herbacianego lub czosnek, które mają właściwości bakterio- i grzybobójcze. Zmieszaj ½ szklanki octu z 2 łyżkami płynu do mycia naczyń i 4 zgniecionymi ząbkami czosnku lub 10 kroplami olejku eterycznego. Preparat nanieś na zabrudzone miejsca i odczekaj 2 godziny. Po upływie tego czasu dokładnie umyj spoiny tak, jak zwykle.
Zabezpieczanie fug przed nawracającymi zabrudzeniami i pleśnią?
Po umyciu płytek oraz fug przetrzyj zwyczajną świecą parafinową te miejsca, gdzie brud dotychczas pojawiał się najprędzej. Wosk nie dopuści do zawilgocenia powierzchni, na których go rozsmarowano, zapobiegając tym samym rozwojowi pleśni i przyleganiu zanieczyszczeń.
Redakcja Deccoria.pl
Jak pozbyć się pleśni z fug w łazience? na INTERIA.TV.