Spis treści:
- Dlaczego złoto ciemnieje?
- Ciemnienie złota a jego próba
- Domowe sposoby na czyszczenie złota
- Jak czyścić złoto, żeby go nie uszkodzić?
- Jak dbać o złotą biżuterię?
Dlaczego złoto ciemnieje?
Proces czernienia złota jest naturalny. Nie wynika z uszkodzeń ani też z niskiej jakości złotego przedmiotu. Każdy element wykonany z tego kruszcu z biegiem czasu będzie pokrywał się ciemnym nalotem. Nie jest on estetyczny, ale bardzo trudno go uniknąć.
Dlaczego złoto ciemnieje podczas noszenia? Nalot pojawia się wtedy, gdy przedmiot nie został wykonany z czystego złota, ale połączono je z innymi metalami.
Jeśli kupisz sztabkę wykonaną z czystego złota, nigdy nie pojawi się na niej ciemny nalot.
Czy kiedy złoto ciemnieje, to świadczy o jego niskiej jakości? Mogłaby na to wskazywać obecność domieszek. Wówczas ma się bowiem do czynienia z przedmiotem niewykonanym w stu procentach z tego cennego kruszcu. Weź jednak pod uwagę, że dostępna w sprzedaży biżuteria wytworzona wyłącznie ze złota jest praktycznie niespotykana.
Ciemnienie złota a jego próba
Stosowanie domieszek do wyrobów ze złota nie wynika z „oszczędności” jubilerów. Elementy wykonane wyłącznie z tego kruszcu byłyby po prostu zbyt miękkie, aby można je było nosić bez ryzyka uszkodzenia. Pierścionek szybko straciłby swój okrągły kształt, a łańcuszek zerwałby się przy lekkim pociągnięciu. Właśnie dlatego do złota dodaje się domieszki – podnoszą one jego trwałość bez straty na ładnym wyglądzie.
Jubilerzy najczęściej używają złota próby 585 lub 333. To oznacza, że do wykonania ozdób wykorzystują kruszec wraz z domieszką. Prędzej czy później trzeba liczyć się z jego ciemnieniem – jest to nieuniknione i w pełni naturalne.
Kiedy złoto ciemnieje najbardziej? Pojawianie się nalotu jest efektem procesu utleniania się domieszek. Zależność jest w tym przypadku bezpośrednia – im więcej innych metali zostało wykorzystanych do stworzenia biżuterii, tym szybciej zmieni ona kolor na czarny.
Co to oznacza dla ciebie? Jeśli chcesz cieszyć się błyszczącymi ozdobami bez cennego nalotu, wybieraj te, które wykonano ze złota wysokiej próby. Czarnego koloru nie da się całkowicie wyeliminować, jednak w przypadku ozdób dobrej jakości, pojawi się go znacznie mniej.
Wiesz już, dlaczego złoto ciemnieje podczas noszenia. Warto więc sprawdzić, w jaki sposób przywrócić złotym ozdobom ich naturalny blask.
Przeczytaj również: Czyszczenie srebra sodą, octem i proszkiem do prania. Najlepsze domowe metody
Domowe sposoby na czyszczenie złota
Jeśli twoja biżuteria ściemniała, wcale nie musisz korzystać z profesjonalnych usług czyszczenia, a tym bardziej rezygnować z jej noszenia. Możesz samodzielnie przywrócić jej ładny wygląd. Poznaj skuteczne domowe sposoby na czyszczenie złota.
Do usunięcia ciemnego nalotu będzie ci potrzebny jeden z poniższych środków:
- płyn do mycia naczyń,
- papka z sody oczyszczonej,
- sok z cytryny,
- sok z cebuli,
- ocet,
- amoniak,
- denaturat.
Każdym z nich możesz skutecznie wyczyścić złoto. Wystarczy nałożyć go na biżuterię, chwilę przytrzymać i przetrzeć. Pamiętaj, by robić to delikatnie. Złoto jest stosunkowo miękkim kruszcem, więc mocny nacisk czy pocieranie może go zniekształcić.
Jak czyścić złoto, żeby go nie uszkodzić?
Wiele osób ma obawy przed domowymi sposobami czyszczenia złota. Jeśli mają cenną biżuterię, nie chcą ryzykować, że po takim procesie nie będzie nadawała się już do noszenia. Wyżej opisane sposoby czyszczenia są jednak w pełni bezpieczne i sprawdzone. Rekomendują je nawet jubilerzy.
Jeśli natomiast nie chcesz narażać się na nieprzyjemny zapach denaturatu, cebuli czy octu, możesz kupić specjalny środek do czyszczenia złota o neutralnej woni. Warto nałożyć go najpierw na mało widoczną część biżuterii (na przykład na wnętrze obrączki), aby upewnić się, że działa bezpiecznie.
Czego nie wolno robić podczas czyszczenia złota? Przede wszystkim nie można nakładać na nie pasty do zębów. Nowoczesne preparaty, szczególnie te o działaniu wybielającym, mają właściwości ścierne. Jeśli będziesz pocierać nimi złotą biżuterię, oczyścisz ją, ale jednocześnie zrobisz na niej trudne do usunięcia rysy.
Pasta do zębów może również odbarwić kamienie szlachetne, które znajdują się w złotej biżuterii. Takiego środka zdecydowanie nie powinno się więc stosować.
Przeczytaj również: Jak czyścić zaśniedziałe srebro? Zastosuj domowe sposoby, a biżuteria i sztućce będą błyszczeć
Jak dbać o złotą biżuterię?
Ciemnienie złota zachodzi między innymi na skutek kontaktu tego pierwiastka z powietrzem i zawartymi w nim substancjami. Jak dbać o złotą biżuterię, aby ograniczyć ten proces?
Rozwiązaniem jest możliwie jak najdokładniejsze odizolowanie złotej biżuterii od powietrza. W domowych warunkach nie jest to jednak łatwe, szczególnie jeśli regularnie używasz ozdób i chcesz je mieć stale w zasięgu ręki. Możesz wspomóc się woreczkami strunowymi, w których umieścisz biżuterię. Taki sposób nie zadziała jednak idealnie.
Jeśli brak ciemnego nalotu jest dla ciebie kwestią nadrzędną, możesz skorzystać ze skrytki bankowej. Panują w niej warunki skutecznie chroniące złoto przed czernieniem. To także bardzo dobry sposób, aby zadbać o bezpieczeństwo swoich cennych przedmiotów.
Złotą biżuterię warto przechowywać w specjalnych szkatułkach i pudełka. Fot.123RF.com
Takie rozwiązanie nie sprawdzi się oczywiście, jeśli złoto nosisz na co dzień i po prostu chcesz, aby dobrze wyglądało. Jeśli jednak masz go więcej i traktujesz kruszec jako lokatę kapitału, skrytka bankowa może być dobrym wyborem.
Bardziej dostępną i praktyczną opcją są specjalne szkatułki i pudełka przeznaczone do przechowywania złota. Powstają w taki sposób, aby minimalizowały proces ciemnienia tego materiału. Pamiętaj, aby kupować takie produkty w sprawdzonych sklepach. Tylko wtedy rzeczywiście spełnią swoją funkcję, a nie będą jedynie nieco droższymi szkatułkami na kosztowności.
Na szczęście ciemny nalot ze złota możesz w każdej chwili usunąć wyżej opisanymi metodami. Nie stanowi on poważnego problemu, ani nie sprawia, że złote przedmioty zostały nieodwracalnie uszkodzone. Jeśli wiesz, jak dbać o złotą biżuterię i umiesz ją skutecznie i bezpiecznie czyścić, możesz się nią cieszyć przez długie lata.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak wyczyścić srebro domowym sposobem? Doskonałe patenty na ciemny nalot i śniedź
Ile kosztuje sprzątanie domu na święta? Ceny w poszczególnych województwach i dużych miastach
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, czas najwyższy. Zmień tryb okna na zimowy