Spis treści:
- Dlaczego srebro śniedzieje?
- Jak czyścić zaśniedziałe srebro? Domowe sposoby
- Jak przechowywać srebro, aby nie śniedziało?
Dlaczego srebro śniedzieje?
Srebro ma to do siebie, że nienoszone dość szybko ciemnieje i traci naturalny połysk. Wiele osób mylnie sądzi, że czernienie biżuterii jest związane z jej jakością lub pogorszeniem stanu zdrowia. To mity, w które wierzy spora część społeczeństwa, jednak nie mają nic wspólnego z procesem czernienia srebra.
Śniedziejące srebro jest mimowolnym procesem i wynika z właściwości chemicznych. Winnym tego jest siarczek srebra, który występuje w powietrzu i jest wydzielany przez skórę człowieka. Wchodzi on w reakcje z powierzchnią srebra i to jest powodem, dla którego biżuteria i sztućce śniedzieją.
Ponadto proces czernienia srebra znacznie przyspiesza dodatkowe działanie potu wytwarzanego przez człowieka. Podobnie dzieje się, kiedy nasza dieta oparta jest o dużą ilość białka. Efektem przyswajania białka przez organizm człowieka jest wydzielanie siarkowodoru.
Jak czyścić zaśniedziałe srebro? Domowe sposoby
Czyszczenie srebra domowymi sposobami pozwala na szybkie i skuteczne pozbycie się sczerniałych elementów i przywrócenie biżuterii oraz sztućcom dawnego wyglądu. W tym celu doskonale nadają się miękkie szczoteczki lub delikatne ściereczki. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku czyszczenia pierścionków, zawieszek oraz kolczyków.
- Soda i ocet do czyszczenia srebra
Ocet i soda oczyszczona mają w domu dość uniwersalne zastosowanie. Wykorzystasz je nie tylko do gotowania, ale także sprzątania, a nawet czyszczenia srebrnej biżuterii. Należy przygotować roztwór, który składa się z pół litra wody, jednej łyżeczki sody i jednej łyżeczki octu.
W tak przygotowanej mieszaninie trzeba zanurzyć zaśniedziałe srebro na 15 minut. Po tym czasie należy przepłukać biżuterię pod bieżącą wodą i wypolerować miękką ścierką.
- Pasta do zębów do czyszczenia srebra
Innym skutecznym sposobem jest czyszczenie srebra za pomocą pasty do zębów. Wystarczy nałożyć odrobinę pasty na bawełnianą ściereczkę lub szczoteczkę z miękkim włosiem i delikatnie wetrzeć w biżuterię. Po takim zabiegu należy spłukać biżuterię pod bieżącą wodą i wypolerować przedmioty miękką ścierką. Ważne, aby pasta do zębów była pozbawiona granulek lub drobinek, które mogą uszkodzić srebro.
- Folia aluminiowa do czyszczenia srebra
W niektórych przypadkach przyda się też folia aluminiowa. Roztwór soli kuchennej i wody jest na przykład bardzo dobrym sposobem na czyszczenie, ponieważ srebro po wyjęciu z kąpieli, nie wymaga polerowania. Tym samym nie jest narażone na mikrozarysowania. Właśnie przy tej metodzie zastosowanie ma folia aluminiowa, która przejmuje zabrudzenie ze srebrnej powierzchni.
- Napój gazowany do czyszczenia srebra
Czarnego osadu ze srebra można pozbyć się po zastosowaniu popularnych słodzonych napojów typu Sprite, 7 UP. Wszystko za sprawą kwasów, które są w nim obecne. Należy przygotować niewielkie naczynie i wlać do niego napój tak, aby w pełni zanurzyć biżuterię lub sztućce. Zaczekaj 15 minut, a następnie spłucz akcesoria pod bieżącą wodą i wypoleruj miękką ścierką. Efekt będzie zadziwiający.
Przeczytaj również: Zastosowanie coli w domu i w ogrodzie. Mieszkanie jak nowe i ogród bez szkodników
Jak przechowywać srebro, żeby nie śniedziało?
Nie ma jednego sposobu, który sprawi, że srebro przestanie czernieć. Jest to proces naturalny i składa się na niego wiele czynników. Można go jednak spowolnić. Jak to zrobić?
Podstawową zasadą jest to, aby nie nosić srebrnej biżuterii podczas wypełniania domowych obowiązków, takich jak sprzątanie, gotowanie i praca w ogrodzie. Nie należy się też w niej kąpać, a zakładać się ją powinno dopiero po wykonaniu makijażu i spryskaniu perfumami.
Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę to fakt, że biżuterii ze srebra nie można przechowywać ani ze złotem, ani z innymi metalami szlachetnymi. Znacząco zwiększają one ryzyko porysowania delikatnej powierzchni srebrnej biżuterii. Nawet jeśli w szkatułce masz tylko wyroby ze srebra, zadbaj o to, aby były one od siebie oddzielone. Dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z woreczków strunowych, które dodatkowo ograniczają dostęp do powietrza.
Aby srebrne sztućce nie czerniały nie powinno się ich używać do spożywania potraw z cebulą, jajek (szczególnie świeżych i gotowanych na miękko), oliwkami, słonych i kwaśnych potraw (zarówno kiszonek jak i zakwaszanych, nawet octem winnym). Srebrne sztućce powinny być po użyciu szybko umyte, opłukane i wysuszone.
Przeczytaj również:
Nietypowe zastosowanie folii aluminiowej w domu. Szczególnie przyda się w upalne dni
Czarne plamy na silikonie w łazience. Domowe sposoby na usunięcie grzyba i pleśni
Folia na okna przed sąsiadami. Jaką folię wybrać - przeciwsłoneczną, antywłamaniową czy lustrzaną?