Spis treści:
Czy można trzymać czosnek w lodówce?
Czosnek to warzywo, bez którego trudno wyobrazić sobie dania kuchni całego świata. Wyjątkowy smak i aromat sprawiają, że od wieków jest jedną z najchętniej stosowanych przypraw. Doskonale komponuje się z mięsem, warzywami, nabiałem, jajami czy rybami – w zasadzie z każdym składnikiem w kuchni. Czosnek ceniony jest również ze względu na prozdrowotne właściwości, które chcemy zachować przez jak najdłuższy czas. Aby tak się stało, musimy go w odpowiedni sposób przetrzymywać.
Nieprawidłowo przechowywany czosnek może wysychać i kiełkować, a nawet spleśnieć. Wiele osób bez zastanowienia wrzuca główki do szuflady w lodówce. To jednak poważny błąd. Nie mogą być one w ten sposób przechowywane, ponieważ panujące w tym miejscu warunki przyczyniają się do obniżenia walorów smakowych, a także rozwoju na czosnku niebezpiecznej dla naszego zdrowia pleśni. Dodatkowo warzywo to może absorbować zapach innych produktów, które mamy w lodówce. Pamiętajmy, że nie można w niej trzymać nieobranego czosnku. Jeśli jednak zdecydujemy się obrać ząbki i umieścić je w hermetycznym pojemniku, możemy włożyć je do lodówki. Nie zapominajmy jednak, że w ten sposób będziemy mogli przechowywać czosnek zdecydowanie krócej, niż wykorzystując metody opisane poniżej.
Duże ilości czosnku warto przechowywać w jutowym worku. Fot. CanvaPro
Przeczytaj również: Przechowywanie jabłek na zimę. Co zrobić, żeby jak najdłużej były twarde i nie gniły?
Jak przechowywać czosnek? Dwa naturalne sposoby
Całe, nieobrane główki czosnku najlepiej przechowywać w suchym, dobrze wentylowanym miejscu. Warzywu temu nie służy chłód, dlatego warto trzymać je w temperaturze pokojowej. Główki należy umieścić w przewiewnym pojemniku, np. skrzynce, worku jutowym lub koszyku i postawić w cieniu. Zadbajmy o to, aby nie padały na nie promienie słoneczne, ponieważ w takich warunkach ząbki zaczną wypuszczać kiełki. Istnieją również ciekawe, całkowicie naturalne sposoby na przedłużenie świeżości przechowywanego czosnku:
- Na środek arkusza ręcznika papierowego nakładamy 2 łyżki soli oraz kilka plasterków świeżego imbiru, a następnie zwijamy go w taki sposób, aby otrzymać mały pakunek. Całość zabezpieczamy gumką recepturką, po czym umieszczamy w czarnym worku. Wrzucamy do niego również nieobrane główki czosnku i związujemy, pozbywając się powietrza z foliowej torby. Tak przygotowane warzywo możemy przechowywać temperaturze pokojowej nawet przez rok. Czarny worek zabezpieczy czosnek przed dostępem światła, dzięki czemu warzywo nie wykiełkuje. Sól ma za zadanie pochłaniać wilgoć, natomiast imbir – działać przeciwgrzybiczo, chroniąc przed rozwojem pleśni.
- Na ręcznik papierowy nakładamy 2 łyżki sody oczyszczonej oraz 1 łyżkę suchej czarnej herbaty liściastej, po czym arkusz składamy, otrzymując niewielki pakunek. Zabezpieczamy go gumką recepturką i wkładamy do wiklinowego kosza. Dorzucamy nieobrane główki czosnku i umieszczamy w przewiewnym, suchym oraz ciemnym miejscu, w którym panuje temperatura pokojowa. W ten sposób czosnek może być przechowywany do pół roku. Soda uchroni główki przed szkodliwym działaniem wilgoci, herbata zaś pochłonie nieprzyjemne zapachy.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Soczyste pomidory nawet w środku zimy. Sprawdzone sposoby na przechowywanie zielonych pomidorów
Wykopywanie porów na zimę. Jak przechowywać pory, żeby nie wiotczały i zachowywały witaminy?
Jak przechowywać kapustę na zimę? Będzie twarda, liście nie zwiędną