Porady domowe

Jak odkamienić i wyczyścić żelazko domowymi sposobami. Jeden z trików stosowały już nasze babcie

Kamień w żelazku może być przyczyną nie tylko zmniejszenia wydajności urządzenia, ale i powstawania nieestetycznych plam na ubraniach podczas prasowania. Aby uniknąć konieczności ponownego prania odzieży, warto zadbać o odpowiednie wyczyszczenie sprzętu. W jaki sposób to zrobić? Sprawdziliśmy, które metody dają najlepszy efekt.

Jak odkamienić i wyczyścić żelazko domowymi sposobami. Jeden z trików stosowały już nasze babcie
Istnieje kilka popularnych oraz wypróbowanych sposobów, którymi łatwo odkamienisz żelazko. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Jeśli podczas prasowania zauważysz niewielkie, białe drobinki, a dodatkowo stopa żelazka pozostawia brudne zacieki na odzieży, to znak, że w twoim żelazku pojawił się kamień. Nie jest to nic nadzwyczajnego, zwłaszcza, jeśli używasz w nim twardej wody bogatej w związki wapnia i magnezu. Oczywiście, najlepiej postawić na profilaktykę, polegającą np. na filtrowaniu wody przed wlaniem do urządzenia lub używanie wody przeznaczonej specjalnie do żelazek. Jeśli jednak kamień już się pojawił, to na szczęście nie jest to problem, z którym nie można sobie poradzić.

Żelazko – odkamienienie gotowymi czy domowymi środkami?

Wybór metody należy do ciebie. W sklepach bez problemu znajdziesz gotowe i profesjonalne produkty odkamieniające, które bardzo łatwo i szybko poradzą sobie z niechcianym kamieniem w żelazku. Nie wszystkie będą szkodliwe dla środowiska, ponieważ na rynku dostępne są również całkowicie biodegradowalne środki. Mają postać proszku zamkniętego w saszetce lub płynu. Trzeba jednak pamiętać, aby odpowiednio dobrać je do konkretnego modelu żelazka i stosować zgodnie z zaleceniami producenta, aby zapewnić ich pełną skuteczność i nie zniszczyć niechcący sprzętu. Bardzo dobrze sprawdzą się w przypadku starych żelazek.

Czyszczenie żelazka domowymi metodami jest naturalne oraz bezpieczne dla nas i środowiska. Wymaga jednak więcej cierpliwości, toteż nie nadaje się zazwyczaj do błyskawicznego odkamieniania. Metody domowe mają niepodważalne zalety: są tanie i dostępne praktycznie w każdej kuchni. Ponadto, stosując je, w większości przypadków nie trzeba się zastanawiać, jak odkamienić żelazko, żeby nie uszkodzić urządzenia. Warto zatem poznać kilka z nich.

Odkamienianie żelazka –  domowe sposoby

Czyszczenie żelazka domowymi metodami nie jest na szczęście skomplikowane. Istnieje kilka popularnych oraz wypróbowanych sposobów, m.in. z sodą, kwaskiem cytrynowym czy octem spożywczym, które bez problemu można znaleźć w swojej domowej szufladzie. Podpowiadamy, jak możesz je przeprowadzić i na co trzeba uważać. Musisz pamiętać, że czyszczenie żelazka na gorąco może skutkować poparzeniem.

  • Odkamienianie żelazka sodą

To bardzo dobra metoda dla żelazek ze stalową stopą. Jeśli chcesz ją wypróbować, wysyp sodę bezpośrednio na ściereczkę lub rozpuść ją wcześniej w wodzie i pocieraj nią stopę urządzenia.

  • Odkamienianie żelazka octem

Zanim przystąpisz do czyszczenia, przygotuj mieszaninę octu z ciepłą wodą w proporcji 1:1. Umyj nią stopę żelazka oraz dziurki. Następnie wlej gotowy płyn do żelazka i uruchom opcję parowania. Aby sprawdzić skuteczność odkamieniania, przeprasuj jakąś ściereczkę i sprawdź, czy nadal powstają zabrudzenia. Jeśli tak, powtarzaj czynność z mieszaniną do skutku. Po wyparowaniu całej mieszaniny i dokładnym wyczyszczeniu żelazka, wlej do niego czystą wodę i także ją odparuj. Zwykle metodę tę można stosować w przypadku żelazek teflonowych, ceramicznych i stalowych.

  • Odkamienianie żelazka kwaskiem cytrynowym

To również popularny, jednak wcale nie tak bezpieczny dla żelazek sposób. Odkamienianie to polega na sporządzeniu mieszaniny ze szklanki przegotowanej wody z 2 łyżeczkami kwasku cytrynowego. Następnie należy postępować dokładnie tak, jak w przypadku odkamieniania z wykorzystaniem octu spożywczego. W trakcie mycia może jednak powstać brązowa i przypalająca się ciecz, co oznacza, że lepiej nie korzystać z tej metody w danym modelu żelazka.

Brudne żelazko to nie tylko wina kamienia

Przyczyną brudnych plam na ubraniach (a nawet ich zniszczeń) może być nie tylko kamień, ale również inne zabrudzenie lub przypalenie stopy żelazka. Czyszczenie brudnego żelazka w takich przypadkach będzie wyglądało podobnie do odkamieniania, przez co możesz wykorzystać te same sposoby. Różnicą będzie to, że bardzo często wystarczy wyczyścić samą stopę urządzenia. Dobrze sprawdzą się tu:

  • Czyszczenie żelazka sztyftem

W przeciwieństwie do wielu metod, sztyft należy rozsmarować na powierzchni stopy żelazka na gorąco, po rozgrzaniu go do około 150 st. C. Po kilku minutach można przetrzeć stopę ściereczką, by cieszyć się dalszą przyjemnością prasowania zupełnie czystym sprzętem.

  • Czyszczenie żelazka solą kuchenną

Czyszczenie żelazka solą jest chyba najbezpieczniejszą metodą dla wielu rodzajów urządzeń. Aby je wykonać, wystarczy rozsypać grubą warstwę soli kuchennej na gazecie bądź papierze do pieczenia i “przeprasować” ją ciepłym żelazkiem.

  • Czyszczenie żelazka pastą do zębów

Pasta do zębów to remedium na zabrudzenia powstałe na aluminiowych żelazkach. Wyciśnij ją wprost z tubki na stopę urządzenia i pocieraj szczoteczką z miękkim włosiem, aż będzie ona czysta. Jak ją zmyć? Użyj w tym celu miękkiej, zwilżonej ściereczki. Ewentualne resztki pasty w dziurkach stopy możesz usunąć przy pomocy patyczka kosmetycznego.

  • Czyszczenie żelazka sodą i octem

W celu uzyskania mocniejszego działania, które poradzi sobie zarówno z kamieniem, jak i zabrudzeniem, dobrze sprawdzi się połączenie dwóch składników, wykorzystywanych do odkamieniania. Istotnym jest, by stopa żelazka nie była teflonowa! Aby uzyskać skuteczną pastę, należy zmieszać sód oraz ocet spożywczy w stosunku 2:1. Następnie wystarczy wyczyścić nią stopę oraz dziurki urządzenia.

  • Czyszczenie żelazka woskiem

Masz gdzieś w szufladzie białą świecę? Świetnie! Wosk doskonale radzi sobie z zabrudzeniami. Używa się go podobnie jak sztyftu, rozsmarowując na stopie rozgrzanego żelazka. Następnie należy usunąć go miękką ściereczką. Ważnym punktem jest następnie  wyprasowanie rozgrzanym urządzeniem… gazety z szarego papieru. Dzięki temu żelazko nie będzie tłuste i nie zniszczy ubrań.

  • Czyszczenie żelazka aspiryną

Do czyszczenia stopy żelazka możesz użyć również aspiryny. Rozgrzane żelazko wyłącz z prądu i pocieraj tabletką przypalone miejsce. Aby usunąć to, co z niej pozostało, użyj wilgotnej ściereczki.

  • Czyszczenie żelazka folią aluminiową

Folię aluminiową rozłóż na desce do prasowania. Żelazko rozgrzej, a następnie odłącz od sieci i przeprasuj folię. To metoda bezpieczna dla większości rodzajów żelazek.

  • Czyszczenie żelazka zmywaczem do paznokci

Zmywacz do paznokci może być pomocny nie tylko do usuwania lakieru z paznokci, ale także zabrudzeń z tafli żelazka. Wystarczy nasączyć nim patyczek kosmetyczny i przecierać brudne miejsca na lekko nagrzanej stopie.

Czyszczenie żelazka ceramicznego

Zapewne zwróciłeś uwagę na to, iż nie wszystkie domowe sposoby nadają się do stosowania w przypadku żelazka ceramicznego. Do czyszczenia tego typu sprzętu doskonale nadadzą się gotowe środki oraz ocet, sok z cytryny lub ściereczka frotte. Na rynku dostępne są także specjalne skrobaki, dedykowane do usuwania trudnych zabrudzeń z ceramicznych żelazek.

Jak odkamienić żelazko parowe?

Nowoczesne urządzenia coraz częściej są wyposażone w funkcję samooczyszczania z kamienia, co rozwiązuje kłopotliwy problem odkamieniania. Jeśli jednak jesteś właścicielem mniej zaawansowanego urządzenia, czyszczenie żelazka na parę zacznij od wypłukania zbiornika. Ponieważ kamień zbiera się nie tylko tam, ale także w przewodach, po oczyszczeniu zbiornika nalej do niego wodę i ustaw najwyższą temperaturę. Następnie włącz opcję parowania.

Przeczytaj również:

Jak wyczyścić dzbanek filtrujący wodę? Kamień i osad wreszcie przestaną być problemem

Czym wyczyścić kabinę prysznicową? Trzy domowe sposoby działają cuda

Jak wyczyścić żelazko? Trzy sposoby na brudną stopę żelazka na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.