Spis treści:
Kiedy zbieramy kapustę?
Właściwy czas zbioru kapusty zależy przede wszystkim od odmiany i stopnia dojrzałości warzyw. Zbiory wczesnych odmian można rozpocząć już w czerwcu i lipcu, gdy tylko wykształcą się główki. Odmiany średnio wczesne zbierane są w sierpniu i wrześniu, gdy warzywa mają 2-4 liście zewnętrzne. Z kolei zbiór kapust późnych wykonujemy od końca października do połowy listopada. Wówczas należy pamiętać, aby zostawić liście zewnętrzne.
Warto zaznaczyć, że najlepsze do przechowywania są późne odmiany kapusty, gdyż zachowują swoją świeżość od 6 do nawet 9 miesięcy. Chociaż kapusta jest stosunkowo odporna na niskie temperatury, warto ją chronić przed spadkami temperatury poniżej 4-5 st. C. Inaczej może gorzej się przechowywać.
Zbiór kapusty najlepiej przeprowadzić w słoneczny i suchy dzień, ponieważ warzywa do przechowywania muszą być suche. Podczas wycinania główki zostawia się 2-3 cm łodygi. Następnie usuwamy górne i uszkodzone liście warzywa, pozostawiamy po 4-6 liści ochronnych. Warto pamiętać, że główek nie można rzucać i obijać ich o siebie, gdyż uszkodzone mechanicznie źle się przechowują. Główki kapusty powinny być dobrze wykształcone, zwięzłe i twarde. Do przechowywania nie nadają się warzywa słabo rozwinięte, popękane, chore czy uszkodzone. Co więcej, zanim umieścić kapustę w miejscu docelowym, należy osuszyć przez dobę w ciepłym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
Do długotrwałego przechowywania nadają się późne odmiany kapusty. Fot.123RF.com
Jak przechowywać kapustę na zimę?
Istnieje wiele sposobów na przechowywanie kapusty. Ważne jest, aby w pomieszczeniu było chłodno, dobra temperatura to od 0 do +3 st. C. Wilgotność powietrza nie powinna być większa niż 90 proc. Przynajmniej raz w miesiącu takie pomieszczenie należy wietrzyć, aby nie rozwijała się pleśń. Poniżej przedstawiamy najlepsze sposoby przechowywania kapusty na zimę.
- W pudełkach lub kartonach – wystarczy ułożyć główki kapusty w jednej warstwie tak, aby się ze sobą nie stykały.
- W papierze – w przypadku przechowywania na półkach każdą główkę należy owinąć w papier, który działa jako izolator. W tym celu nie warto używać gazet, gdyż drukarski tłuszcz może wsiąknąć w liście. Warto pamiętać, aby od czasu do czasu zmieniać papier, ponieważ mokry jest pożywką dla bakterii.
- W folii – główki kapusty można też owinąć w folię spożywczą. Należy to zrobić ciasno, najlepiej 2-3 warstwami, aby folia ściśle przylegała do ich powierzchni. Taką kapustę można przechowywać w lodówce. Warto przy tym pamiętać o regularnej wymiany folii.
- W glinie – starą metodą jest przechowywanie kapusty w glinie. W tym celu wystarczy wymieszać dwie części gliny i jedną część wody. Powstałą masą należy posmarować każdą główkę, a następnie odstawić do wysuszenia. Kiedy powłoka stwardnieje, umieszczamy kapustę w pudełkach lub na półce. Dzięki temu w środku zimy główki będą twarde, a liście nie zwiędną.
- Na lince – zamiast wycinać, kapustę można wyrwać wraz z korzeniami, a następnie zawiesić do góry nogami na mocnej lince. Należy to zrobić w miejscu zacienionym, które jest dobrze wentylowane. Warto przy tym pamiętać, że główki nie powinny się ze sobą stykać.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Najlepsza metoda na przechowywanie czosnku. Nie wysycha, ani nie gnije
Kiedy wykopywać buraki? Sposoby przechowywania buraków
Jak przechowywać marchew na zimę, żeby nie wyschła i nie popsuła się? Stare, sprawdzone metody
Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.