Porady domowe

Czyszczenie srebra sodą, octem i proszkiem do prania. Najlepsze domowe metody

Czyszczenie srebra domowymi sposobami? Nic prostszego. Podpowiadamy, jak czyścić srebro sodą, folią aluminiową, cytryną, a nawet keczupem. Dowiedz się też, jak zapobiegać czernieniu biżuterii i srebrnych monet. 

Czyszczenie srebra sodą, octem i proszkiem do prania. Najlepsze domowe metody
Czyszczenie srebra domowym sposobem Fot. 123RF/PICSEL

Czyszczenie srebra — jak to zrobić? 

Srebro jest jednym z najbardziej cenionych metali szlachetnych. Wykonuje się z niego biżuterię, akcesoria domowe, naczynia, komplety sztućców, dekoracje i różne bibeloty. Jako materiał charakteryzuje się wysoką przewodnością elektryczną i termiczną. Jest nieco twardsze od złota, daje się łatwo formować i polerować. Wykazuje się odpornością chemiczną i niską reaktywnością: nie reaguje z większością pierwiastków i nie koroduje, jednak nie aż w takim stopniu jak złoto czy platyna.

Jedna zasadnicza wada kładzie się cieniem na jego uroku – pod wpływem niekorzystnych warunków otoczenia – także codziennego użytkowania i nieodpowiedniej pielęgnacji matowieje i pokrywa się czarnym, uciążliwym do usunięcia nalotem. Nie należy oczywiście mylić tego rodzaju czernienia z oksydowaniem, które jest celowym zabiegiem jubilerskim, polegającym na nadawaniu srebru ciemnego odcienia. Podpowiadamy, jak zabrać się za czyszczenie srebrnych monet i biżuterii z kamieniami.

czyszczenie srebra folią aluminiową Czyszczenie srebra folią aluminiową to częsta praktyka. Umożliwia szybkie odświeżenie srebrnych sztućców  Fot. 123RF/PICSEL

Czyszczenie srebra domowym sposobem 

Czyszczenie srebrnej biżuterii z kamieniami, monet lub zastawy nie jest trudne i z powodzeniem można wykonać je samodzielnie — trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach, tak by nie uszkodzić np. drogocennych oczek w pierścionkach czy wisiorkach. Wartościowe przedmioty można również oddać do jubilera, gdzie zostaną profesjonalnie oczyszczone i odnowione. 

Czyszczenie srebra — domowe metody: 

  • Czyszczenie srebra płynem do szyb: Spryskaj srebro płynem do mycia okien i przecieraj miękką szczoteczką (np. do zębów dla dzieci). Na koniec wypoleruj bawełnianą tkaniną.

  • Czyszczenie srebra octem: Połącz szklankę wody z połową szklanki octu. Zanurz srebrne akcesoria w  roztworze na 30 minut. Delikatnie wytrzyj i osusz. Biżuteria znów będzie lśnić. 

  • Czyszczenie srebra keczupem: Przez kilka minut namaczaj w keczupie lub sosie pomidorowym srebrną biżuterię. Następnie dokładnie ją opłukaj i osusz. Ten sposób brzmi dziwnie, ale działa. 

  • Czyszczenie srebra sodą oczyszczoną: W usunięciu uporczywych zabrudzeń pomoże również gęsta pasta, przygotowana z 1/4 szklanki sody oczyszczonej i dwóch łyżek wody. Nałóż ją na miękką gąbeczkę i delikatnie przecieraj powierzchnię biżuterii lub sztućców. Na koniec opłukaj ją w ciepłej wodzie i wycieramy do suchą ściereczką.

  • Czyszczenie srebra colą: W czyszczeniu srebra i platerów pomoże również słodki, gazowany napój. Zanurz srebrne przedmioty w misce wypełnionej colą i pozostaw na kilkadziesiąt minut. Następnie umyj je wodą i wytrzyj do sucha. To jedna z najskuteczniejszych metod na czyste i lśniące srebro.

  • Czyszczenie srebra folią aluminiową: Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie folii aluminiowej. Umieść ją na dnie -uwaga!- niemetalowego naczynia, dosyp kilka łyżeczek soli kuchennej i zalej wrzątkiem. Przedmioty należy namaczać kilka minut. Jeżeli są wyjątkowo brudne, wydłuż ten czas.

  • Czyszczenie srebra proszkiem do prania:  W niedużej ilości ciepłej wody rozpuść 1/4 szklanki proszku do prania. Zanurz biżuterię, monety lub sztućce w roztworze na pięć minut. Po upłynięciu tego czasu wyjmij je, opłucz pod bieżącą wodą i osusz. 

  • Czyszczenie srebra cytryną: Do miski z ciepłą wodą wyciśnij sok z połowy cytryny i dodaj niedużą ilość szarego mydła (lub płatków mydlanych). Namocz w roztworze metalowe sztućce lub monety przez ok. 15 minut. Po tym czasie dokładnie je osusz i wypoleruj miękką ściereczką. To świetny sposób na czyszczenie srebrnej biżuterii bez żadnych drogocennych kamieni.

  • Czyszczenie srebra popiołem: Niedużą ilość popiołu węglowego nabierz na miękką szmatkę i delikatnie przetrzyj nim srebrny przedmiot. Opłukaj w zimnej wodzie, osusz i wypoleruj flanelową ścierką.  To sposób na czyszczenie srebrnych moment i sztućców wykorzystywany dawniej przez nasze babcie — warto skorzystać z ich doświadczenia.

  • Czyszczenie srebra pasą do zębów: Do czyszczenia srebra użyć można też pasty do zębów. Wybierz produkt niezawierający wybielających drobinek i dużej ilości sodu. Niewielką ilość pasty nałóż na miękką ściereczkę i delikatnie przecieraj metalowe rzeczy.

  • Czyszczenie srebra spirytusem: Przygotuj naczynie ze spirytusem. Namaczaj w nim przez parę godzin biżuterię, sztućce i inne cenne przedmioty. Ta metoda sprawdzi się w przypadku nieznacznie zabrudzonych srebrnych akcesoriów.

  • Czyszczenie srebra płynem do naczyń: domowe detergenty świetnie domywają poczerniałe, srebrne przedmioty. Nie stosuj jednak tego sposobu do czyszczenia srebrnej biżuterii z kamieniami. Rozpuść płyn w ciepłej wodzie i namocz w nim platery, zastawę lub sztućce. Po kilku minutach będą czyste jak nowe. 

  • Czyszczenie srebra kwasem solnym: Ta metoda wymaga znajomości podstawowych zasad chemii i zachowania szczególnych środków ostrożności, ponieważ kwas solny to silnie żrąca substancja. Polega na odtłuszczeniu, a następnie namaczaniu srebrnych przedmiotów (bez brylantów i innych drogocennych kamieni) w roztworze kwasu solnego, kwasu azotowego i soli kuchennej. Wykonanie tego zabiegu lepiej zostawić specjalistom.  

Dlaczego srebro ciemnieje i jak uniknąć czyszczenia srebra? 

Wbrew powszechnym przekonaniom, srebro nie ciemnieje pod wpływem kontaktu z tlenem. Cenny metal pokrywa się śniedzią na skutek reakcji z siarką, której śladowe ilości znajdują się w powietrzu w postaci tlenku siarki. Powstaje wówczas siarczek srebra, czyli właśnie problematyczny, brzydki nalot. W początkowej fazie najpierw srebrny przedmiot matowieje, z czasem żółcieje i brązowieje, by w końcu ściemnieć całkowicie. W zależności od przeznaczenia cennej rzeczy efekt ten przyspieszają również inne czynniki – np. biżuteria śniedzieje szybciej z powodu styczności z potem, kosmetykami i perfumami.

Producenci biżuterii i srebrnych akcesoriów już na etapie produkcji starają się zabezpieczyć materiał i nakładają na jego powierzchnię dodatkowe powłoki z rodu, chromu lub specjalnych preparatów lakierniczych. Te ostatnie jednak z upływem czasu mogą ścierać się, również przyczyniając się do nieestetycznego wyglądu cennych przedmiotów i zdecydowanie trudniejszego ich czyszczenia.

Czyszczenie srebra rodowanego 

Metalowe przedmioty pokryte warstwą rodu wymaga szczególnego traktowania. Domowe metody czyszczenia srebra mogą nieodwracalnie uszkodzić tę powłokę. Najlepiej w tym celu używać profesjonalnych preparatów — można je kupić w sklepach internetowych za ok. 15 zł. Ich użycie jest proste — wystarczy namoczyć w nich srebrne przedmioty i wypolerować. 

srebrna biżuteria z niebieskim kamieniem Do czyszczenia srebrnej biżuterii z kamieniami należy używać delikatnych preparatów Fot. 123RF/PICSEL

Jak zapobiegać czernieniu srebra?

Istnieje kilka ważnych zasad, o których warto pamiętać na co dzień, posługując się srebrnymi przedmiotami.

Srebrna biżuteria z kamieniami 

Ozdoby dla ciała – pierścionki, łańcuszki, bransoletki, kolczyki – należy zakładać pod sam koniec „szykowania się”, po wchłonięciu się kremów i balsamów, nałożeniu makijażu, perfum i utrwaleniu włosów lakierem. Kosztowności powinny być ostatnią rzeczą, jaką na siebie zakładamy, przygotowując się do wyjścia i pierwszą, jaką z siebie zdejmujemy. Jeśli na co dzień nosimy srebro, pamiętajmy, by zdejmować je przed myciem naczyń czy do kąpieli.

Pod żadnym pozorem nie przechowujmy srebrnych precjozów w łazience. Panujące w niej warunki – wilgoć, obecność różnych kosmetyków, opary chemiczne – sprawiają, że metale ciemnieją w bardzo krótkim czasie.

Aby zapewnić im trwałość i zachować połyskliwą urodę, każdy element biżuterii przechowujemy osobno w woreczkach strunowych, dzięki czemu ograniczamy jej kontakt z powietrzem i niekorzystnie oddziaływającymi związkami siarki – dopiero w takim opakowaniu możemy przełożyć je do kuferka, nie wcześniej. Bez osłonek w puzderku trzymajmy rzeczy, po które często sięgamy.

Srebrna zastawa i platery

Reguły przechowywania srebrnych naczyń i sztućców są analogicznie, jak w przypadku biżuterii – w miarę możliwości dobrze jest przechowywać je w warunkach „beztlenowych”. Jeśli chcemy je trzymać w szufladzie, zawińmy je w miękką flanelową tkaninę. Po użyciu  przedmioty myjemy i dokładnie osuszamy.

Chociaż to dość kłopotliwe, można również dopilnować, by w nie używać zastawy do spożywania pożywienia obfitującego w siarkę i jej związki – np. jajek, mięsa, podrobów, czosnku, cebuli.

Co ciekawe – śniedź pokrywa jedynie zewnętrzną powłokę srebra. Nie niszczy go i nie przeżera jak rdza żelazo czy stal, zatem można je oczyścić i przywrócić mu dawny, ładny wygląd.

Autor: Redakcja Deccoria.pl 

Pasta do zębów... nie tylko do zębów na INTERIA.TV.

Reklama


Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.