Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak samodzielnie wyczyścić komin? Poznaj 4 sposoby na wyczyszczenie komina

Czyszczenie komina jest bardzo ważną czynnością nie tylko dla zachowania prawidłowego jego funkcjonowania, lecz także bezpieczeństwa naszych domowników. Wykonanie tej czynności nie musi ograniczać się do kosztownej wizyty kominiarza. Poniżej przedstawiamy sposoby na samodzielne wyczyszczenie komina.

Jak samodzielnie wyczyścić komin? Poznaj 4 sposoby na wyczyszczenie komina
Aby wyczyścić komin, można skorzystać z pomocy kominiarza albo spróbować samodzielnie usunąć sadzę lub inne zabrudzenia. Fot.123RF/Pixabay

Spis treści:

Dlaczego regularne czyszczenie komina jest ważne?

Niezależnie od tego, czy ogrzewasz dom węglem, czy drewnem, podczas ich spalania dochodzi do uwolnienia sadzy, która osiada na ściankach komina i stopniowo zapycha przewód kominowy. W związku z tym każda osoba, posiadająca piec grzewczy lub komin, powinna regularnie go kontrolować i czyścić.

Regularne czyszczenie komina to obowiązek, którego nie można zaniedbać. Wynika to przede wszystkim z przepisów prawa. Zgodnie z polskim prawem budowlanym kominy muszą być regularnie czyszczone. Poza tym raz do roku powinna zostać przeprowadzona kontrola przewodów wentylacyjnych, dymowych i spalinowych. Te czynności powinien wykonać czeladnik kominiarski lub fachowy kominiarz z uprawnieniami. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara grzywny w wysokości do 500 zł.

Regularne czyszczenie komina pozwala na zachowanie jego bezawaryjności i sprawną pracę całej instalacji grzewczej. Nagromadzona sadza i smoła powodują pogorszenie spalania, co utrudnia właściwy przepływ powietrza w kominku. Najczęściej doprowadza to do całkowitego zatkania komina, czego konsekwencją nierzadko są pęknięcia ścian komina, a nawet pożar domu. Warto jednak zaznaczyć, że takie sytuacje często wykluczają możliwość ubiegania się o odszkodowanie. Nie można również pominąć faktu, że regularne czyszczenie komina jest niezwykle istotne ze względu na nasze bezpieczeństwo.  

Przeczytaj również: Jak najtaniej ogrzać dom w 2022 roku? Rodzaje ogrzewania, porady, przydatne informacje

Kiedy i jak często czyścic komin?

Wszystko zależy od rodzaju przewodów kominowych, które chcemy oczyścić. Można wyróżnić ich trzy rodzaje:

  • przewody kominowe dymowe – służą do odprowadzania na zewnątrz budynku produktów spalania paliw stałych, np. drewna czy węgla;

  • przewody kominowe spalinowe – służą do odprowadzania produktów spalania paliw ciekłych i gazowych, m.in. gazu płynnego, ziemnego oraz oleju opałowego;

  • przewody wentylacyjne – służą do odprowadzania poza budynek zużytego powietrza.

W zależności od konkretnego rodzaju przewodu kominowego, czyszczenie komina należy przeprowadzić w określonych odstępach czasu. Kanały dymowe należy czyścić cztery razy w roku, a więc co trzy miesiące. Nieco inaczej wygląda sytuacja z przewodami odprowadzającymi spaliny z pieca na paliwo płynne lub gazowe, które wymagają czyszczenia dwa razy w roku. Najlepiej zrobić to jesienią, a więc przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, i wiosną, po jego zakończeniu. Z kolei przewody wentylacyjne zaleca się udrażniać co najmniej raz na dwa lata, a optymalnie raz w roku.     

jak wyczyścić komin Czyszczenie komina jest koniecznie nie tylko ze względu na obowiązujące prawo. Fot.Donat Brykczynski/EastNews

Jak wyczyścić komin samodzielnie?

Aby wyczyścić komin, można skorzystać z pomocy wykwalifikowanego kominiarza. Jeśli jednak chcesz ograniczyć koszty profesjonalnej usługi, można czynność tą wykonać samodzielnie. Poniżej zdradzamy kilka sprawdzonych sposobów na wyczyszczenie komina.

  • Szczotka kominiarska

Aby samodzielnie wyczyścić komin, potrzebna jest przede wszystkim specjalna szczotka kominiarska. Ważne jest, aby przed kupnem zwrócić uwagę na przekrój komina i odpowiednio do niego dopasować wielkość i kształt szczotki. Prostokątny przewód będzie wymagał prostokątnej szczotki, a komin okrągły – szczotkę okrągłą. Istotny jest również materiał, z którego wykonana jest szczotka do czyszczenia komina. Modele druciane doskonale się sprawdzą w przypadku konstrukcji murowanych i przewodów wykonanych ze stali żaroodpornej. Jeśli jednak posiadasz komin wykonany ze stali kwasoodpornej, użyj szczotki wykonanej z tworzywa sztucznego (np. nylonowego włosia), dzięki czemu nie porysujesz ani nie uszkodzisz przewodu.

Do kompletu potrzebna będzie jeszcze kilkunastometrowa stalowa linka, a także tzw. kula kominiarska, czyli obciążnik, który przymocujesz do szczotki. Przyda się również ubiór roboczy, maska przeciwpyłowa i rękawice ochronne. Aby wyczyścić komin, wejdź na dach i opuść szczotkę wraz z obciążnikiem w dół przewodu kominowego. Kilka razy przeszczotkuj komin na całej jego długości. Następnie należy zejść do kotłowni, odsłonić zatkany wcześniej wlot komina i wybrać sadzę, która spadła na sam dół przewodu.  

  • Czyszczenie komina od dołu

Jak wyczyścić komin bez wychodzenia na dach? W tym celu możesz wykorzystać wycior do komina lub zestaw do czyszczenia komina z wykorzystaniem wiertarki. Elastyczne trzonki mocowane do wiertarki są zakończone obracającą się szczotką, która usuwa nawet najtrwalsze osady, rozszczepiając je i dosłownie zeskrobując z przewodu kominowego. Ta metoda służy do usuwania lekkich lub umiarkowanych osadów z sadzy i kreozotu w kominach murowanych oraz ceramicznych o dowolnej średnicy i kształcie.

  • Palenie obierków z ziemniaków

Choć brzmi to dziwnie, stosowanie obierek z ziemniaków, dorzucanych do palącego węgla lub drewna jest bardzo popularną i stosowaną od stuleci metodą na czyszczenie kominów. Wydzielana z nich skrobia osusza sadzę, która nawarstwiła się w przewodach, sprawiając, że będzie ona odpadać od ścianek wkładu. Ważne jest, aby obierki były całkowicie wysuszone, ponieważ mokre narobią więcej szkód, niż dadzą pożytku.  

Warto jednak zaznaczyć, że skuteczność tej metody zależy od ilości nagromadzonych zanieczyszczeń oraz ich rodzaju. Dlatego czyszczenie komina obierkami z ziemniaków sprawdza się przede wszystkim w profilaktyce lub tuż przed czyszczeniem komina metodą mechaniczną.

jak wyczyścić komin samodzielnie Konieczne jest wybranie optymalnej metody czyszczenia komina. Fot.123RF.com

  • Proszek do czyszczenia komina

Obecnie jednym z najpopularniejszych i najprostszych sposobów na utrzymywanie komina w czystości jest stosowanie specjalnych chemicznych środków. Na rynku znajdziesz m.in. proszek do czyszczenia komina. Wystarczy dosypać zalecaną dawkę proszku do pieca. Podczas spalania, aktywna substancja, którą zawiera ten środek chemiczny, pokrywa zalegającą w przewodzie kominowym warstwę sadzy i smoły aktywnymi gazami. Dzięki temu warstwa, która została poddana działaniu gazów, wysycha i staje się krucha.

Ile kosztuje czyszczenie komina?

Jak już wspominaliśmy wyżej, jeśli nie masz czasu i ochoty zająć się samodzielnym czyszczeniem komina, wezwij kominiarza. Na cenę profesjonalnej usługi wpływa kilka czynników, m.in.:

  • rodzaj budynku (jednorodzinny czy wielorodzinny);

  • liczba kondygnacji;

  • średnica przewodów kominowych i ich rodzaj (wentylacyjny lub spalinowy);

  • dostęp do przewodów;

  • trudność wykonanych przez kominiarza prac;

  • region realizacji zlecenia.

Koszt podstawowego przeglądu kominiarskiego, czyli czyszczenie komina wraz ze sprawdzeniem jego stanu, z reguły mieści się w granicach 100-150 zł. Biorąc pod uwagę, że w zamian otrzymujemy bezpieczeństwo, to cena usług kominiarskich jest naprawdę niewysoka.

Przeczytaj również: Czy palenie owsem opłaca się bardziej niż węglem? W jakim piecu można palic owsem i ile to kosztuje?

 

"Ekologicznie": Soda na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.