Porady domowe

Okna już zaczynają parować od wewnątrz. Najlepsze sposoby na parujące okna

Zwiększająca się jesienią różnica temperatur panujących w środku mieszkania i na zewnątrz, sprawia, że na szybach okien zaczyna skraplać się woda. Przyczyną tego zjawiska może być również nieprawidłowa wentylacja. W jaki sposób sobie z tym poradzić? Wypróbuj domowe triki na parowanie okien.

Okna już zaczynają parować od wewnątrz. Najlepsze sposoby na parujące okna
Okna zaczynają parować, gdy zwiększa się różnica temperatur w mieszkaniu i na zewnątrz. Fot.123RF/Piscel

Spis treści:

Dlaczego okna parują od wewnątrz?

Zbierająca się woda na wewnętrznej stronie szyb okien jest spowodowana przede wszystkim przez dużą wilgotność panującą w mieszkaniu. Taka sytuacja wynika najczęściej ze źle działającej wentylacji – właśnie przez to wilgoć kumuluje się w pomieszczeniu i osadza na szybach, których zimna powierzchnia powoduje, że para ulega skropleniu. Okna parują od wewnątrz znacznie częściej, gdy w okresie jesienno-zimowym zwiększa się różnica temperatur panujących w środku mieszkania i na zewnątrz.

Czasami występowanie wody na szybie może pojawiać się jedynie w określonych sytuacjach, np. w trakcie suszenia prania, brania prysznica czy gotowania. Czynności te sprawiają, że w mieszkaniu podnosi się wilgotność, a tym samym para wodna intensywniej skrapla się na szybach.

Co ciekawe, wiele osób uważa, że parowanie okien od wewnątrz jest spowodowane słabą szczelnością stolarki okiennej. Okazuje się jednak, że za skraplanie się wody na szybach częściej odpowiadają zbyt szczelne okna uniemożliwiające prawidłową wentylację.

Przeczytaj również: Zaparowane okna jesienią i zimą? Jest na to genialny patent

Dlaczego okna parują między szybami?

Bardzo często można zauważyć, że okna parują również między szybami. Zjawisko to jest nieco rzadsze niż w przypadku parowania szyb od wewnątrz. Z czego ono wynika? Najczęściej jest to spowodowane rozszczelnieniem pakietu szybowego. Dostające się do środka powietrze jest najpierw ogrzewane pod wpływem promieni słonecznych, a następnie, wskutek spadku temperatury i schłodzenia szyby, skrapla się, czego efektem jest woda między szybami.

Bardzo często para pojawia się między szybami. Jaka jest tego przyczyna? Fot.123RF/Piscel

Okazuje się, że uszczelnianie szyb na nowo nie jest praktykowane. Jedynym rozwiązaniem w sytuacji, gdy okna parują między szybami, jest wymiana pakietu szybowego na nowy.

Co zrobić, żeby okna nie parowały – domowe triki na parujące okna

Wiele osób zastanawia się, co zrobić, aby okna nie parowały. W przypadku parowania między szybami jedynym sensownym rozwiązaniem jest wymiana pakietu szybowego. Jednak, jeżeli dochodzi do parowania okna od wewnątrz, to wówczas można wykorzystać pewne metody, które pomogą uporać się z wodą skraplającą się na szybach.

Przeczytaj również: 6 sposobów na zaparowane okna w zimie. Jeden z patentów nigdy mnie nie zawiódł

Pierwszym, podstawowym sposobem na niedopuszczanie do parowania okien od wewnątrz jest zadbanie o sprawnie działającą wentylację. Umożliwi ona obniżenie wilgotności w domu lub mieszkaniu, dzięki czemu woda nie będzie tak często skraplać się na szybach. Mogą w tym pomóc między innymi nawiewniki okienne. Ciekawym rozwiązaniem są pochłaniacze wilgoci zwane także osuszaczami powietrza. Urządzenia te mogą skutecznie zredukować wilgotność, zmniejszając tym samym częstotliwość parowania okien.

A co, jeśli chodzi o typowo domowe triki na parujące okna? Przede wszystkim, warto co jakiś czas przeprowadzać gruntowne wietrzenie mieszkania. Dzięki temu wilgotność powinna spaść. Nie wolno również zapominać o włączaniu okapu kuchennego podczas gotowania. Jednym ze sposobów na uporanie się z parowaniem okien jest zaopatrzenie się w rośliny, które absorbują wilgoć. Są to między innymi skrzydłokwiat, zielistka, sansewieria czy chamedora. Interesującym sposobem jest również stworzenie naturalnego, domowego pochłaniacza wilgoci w postaci miseczki wypełnionej ryżem lub solą. Taki pochłaniacz postawiony na parapecie powinien zredukować parowanie okien.

Parowanie szyb może zmniejszyć mieszanka gliceryny i spirytusu, sporządzona w proporcjach 1:1. Wystarczy przelać ją do spryskiwacza, spryskać szyby i wytrzeć je do sucha. Dobrze sprawdzi się też pianka do golenia. Wystarczy wypolerować nią szyby w oknach - stają się hydrofobowe i odpychają cząsteczki wody.

Źródła: deccoria.pl; inspekcjadomu.pl.

Przeczytaj również:

Wieje przez nieszczelne okna? Możesz je zabezpieczyć. Zobacz, jak to zrobić

Jak przygotować okna na zimę. Niby drobiazg, a sprawia, że przez okno ucieka dużo ciepła

Jak myć okna, żeby nie było smug? Genialne sposoby na czyste szyby

Zmienia się jednym ruchem. Warto wiedzieć, do czego to służy na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.