Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak przygotować okna na zimę. Niby drobiazg, a sprawia, że przez okno ucieka dużo ciepła

Przygotowanie okien na zimę to sprawdzony sposób na niższe rachunki za ogrzewanie. Według różnych szacunków nieszczelne okna odpowiadają za 25 procent straty ciepła w domu. To powinna być wystarczająca motywacja, aby zainteresować się stolarką w swoim domu. A my podpowiadamy, jak przygotować okna na zimę i jak je ustawić, aby nie tracić cennego na wagę złota ciepła.

Jak przygotować okna na zimę. Niby drobiazg, a sprawia, że przez okno ucieka dużo ciepła
Przed zimą konieczne jest dokładne umycie i zabezpieczenie okien. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak przygotować okna na zimę? Krok pierwszy – sprawdź stan techniczny

Przygotowanie okien na zimę warto rozpocząć od kontroli stanu technicznego. Sprawdzić należy przede wszystkim ich szczelność oraz to, czy wszystkie części ruchome oraz okucia działają w sposób prawidłowy. Rozregulowane elementy prowadzą do nieszczelności, a te z kolei oznaczają ogromne straty ciepła.

Jak przygotować okna na zimę? Jeżeli czujemy, że te zamykają i otwierają się zbyt ciężko lub zbyt lekko, warto je wyregulować. Sposobów, jak to zrobić,  warto szukać w instrukcji producenta. Niemniej, jednak jeżeli czujemy, że okno nie domyka się i przez szparę uchodzi spora część ciepła, należy zmienić stopień docisku ramy skrzydła do ościeżnicy. Odpowiedzialne za to okucia są na skrzydle.

Przygotowanie okien na zimę w ramach sezonowej kontroli to również sprawdzenie jakości uszczelek. Wszystko jest w porządku do momentu, kiedy widzimy, że uszczelki są elastyczne. To oznacza, że szybko wracają do pierwotnego kształtu po odkształceniu.

Rutynową kontrolę okien możemy wykonać, przykładając rękę do zamkniętego okna i przesuwają ją wzdłuż futryny oraz krawędzi szyby. Dla lepszego efektu można zwilżyć dłoń, dzięki czemu łatwiej wyczujemy na skórze nawet delikatny podmuch. Jeśli czujemy większy przeciąg, konieczna będzie nasza interwencja.

jak przygotować okna na zimę Jak przygotować okna na zimę? Sprawdź ich stan techniczny i wyreguluj okna. Fot.123RF.com

Przygotowanie okien na zimę: na początek mycie

Chociaż mycie okien dla niektórych właścicieli nieruchomości to okołoświąteczny obowiązek, nie ulega wątpliwości, że to zdecydowanie za rzadko. Przygotowanie okien na zimę to ich dokładne czyszczenie, które ma niebagatelne znaczenie. Przede wszystkim czyste okna to brak kurzu, na którym pojawiają się mikroorganizmy niszczące warstwę ochronną profilu. Przez tworzone przez nie mikroskopijne pory wnika groźny brud.

Jak przygotować okna na zimę? Podchodząc do mycia okien, warto pamiętać, aby unikać detergentów przeznaczonych do każdej powierzchni. Na dostępnym rynku do czyszczenia okien PCV warto wybrać dedykowany preparat, który nie zawiera silnych związków chemicznych, rozpuszczalników czy też substancji ściernych. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie woda z płynem do naczyń. Tym bezpiecznie umyjemy również delikatne uszczelki. Do mycia samych okien możemy wykorzystać ocet i sodą oczyszczoną.

Przeczytaj również: Czyste, lśniące i bez smug. Oto domowe sposoby na mycie okien

mycie okien Domowych sposobów na mycie okien jest całkiem sporo. Fot.123RF.com

Regulacja okien: jak wykonać poprawnie?

Kolejny obowiązkowy krok na naszej liście to wspomniana wcześniej regulacja okien. Dzięki temu mamy pewność, że nie dochodzi do strat ciepła poprzez ewentualne nieszczelności przy niepełnym domknięciu. Jak poprawnie wyregulować okna i jak przygotować okna na zimę? Regulacja okien na zimę powinna zacząć się od sprawdzenia rolek ryglujących w skrzydle.

Następnie należy zdjąć plastikową osłonkę z zawiasu znajdującego się na dole okna. Aby poprawnie wyregulować okno, należy dokręcić widoczną z góry śrubę regulacyjną. Tu niezbędny będzie klucz imbusowy, najczęściej SW4.

Dokręcając śrubę w prawo, skrzydło powinno się unosić. Jednocześnie należy sprawdzać, czy okno bez problemu zamyka się i otwiera. Jeżeli mamy z tym kłopoty, należy śrubę odpowiednio dokręcać lub luzować.

Przygotowanie okien na zimę to również regulacja, która sprawi, że rama okna będzie dobrze dociśnięta do ościeżnicy. Tutaj znów, w zależności od modelu okna, przyda się imbus lub ewentualnie klucz Torx T10. Regulacja docisku okien znajduje się na okuciu. Jeżeli zależy nam, aby okno bardziej przylegało do ościeżnicy, należy je dokręcić w kierunku uszczelki. W zależności od modelu okna, regulacja będzie prostsza dzięki specjalnym znacznikom.

konserwacja okien na zimę Przygotowując nasze okna do zimy, należy sprawdzić stan uszczelek. Fot.123RF.com

Konserwacja okien na zimę. Jak dbać o uszczelki?

Przygotowanie okien na zimę to ich coroczna konserwacja. To w regionach, gdzie nie występuję agresywna wilgoć, jak chociażby nad morzem. W tych rejonach również z powodu słonego powietrza, konserwacja zalecana jest kilka razy do roku z uwagi na ryzyko korozji powłoki okuć.

Jak przygotować okna na zimę? Konserwację zaczynamy od nasmarowania okuć preparatami chroniącymi przed rdzą i zmniejszającymi tarcie. Do tego można użyć smaru, technicznej wazeliny albo oliwy do maszyn. Wybranym materiałem smarujemy okucia, szczególnie dokładnie miejsca, w których pojawia się najwięcej kurzu. Dlatego warto więcej uwagi poświęcić, konserwując listwę rozwórki w górnej części skrzydła. Konserwujemy również zawiasy, narożniki i zaczepy na ramię.

Przygotowanie okien na zimę to również konserwacja uszczelek. Te ze względu na częste otwieranie czy zmienność temperatur bardzo często ulegają uszkodzeniom. Można ten czas znaczenie wydłużyć, zabezpieczając uszczelki. W sklepach budowlanych znajdują się specjalne preparaty do zabezpieczenia uszczelek. Smar z dodatkiem kauczuku zabezpieczy przed mrozem i wilgocią gumowe elementy, zapewniając im właściwą warstwę ochronną.

Preparaty w aerozolu lub w postaci gliceryny należy nałożyć tylko na wyczyszczoną wcześniej uszczelkę. Preparat nakładamy przy pomocy ściereczki, rozsmarowując go po całej powierzchni. Co ważne, po skończonej konserwacji okno powinno zostać zamknięte na minimum 20 minut. Jeżeli uszczelki są przygniecione, porowate lub popękane, należy je wymienić na nowe.

regulacja okien Regulacja okien na zimę powinna zacząć się od sprawdzenia rolek ryglujących w skrzydle. Fot.123RF.com

Jak powinny być ustawione okna na zimę?

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, praktycznie wszystkie okna posiadają możliwość zmiany trybu z letniego na zimowy. Na boku skrzydła znajdują się specjalne bolce, najczęściej od jednego do trzech, rozstawiony w dużych odstępach. W zależności od ustawienia mniej lub bardziej dociskają uszczelkę ramy okna. Warto pamiętać, aby przed pierwszym chłodem ustawić tryb zimowy. Jak powinny być ustawione okna na zimę?

W zależności od producenta, okna na tryb zimowy można ustawić, przestawiając wspomniane bolce o 90 stopni względem poprzedniego rozkładu. Jak to zrobić? Bardzo częsta wystarczy siła własnych palców lub kombinerek. Specjalny bolec należy chwycić i po prostu przekręcić.

Jak powinny być ustawione okna na zimę, jeżeli nie wiemy, jaki tryb był ustawiony? W takich sytuacjach należy spojrzeć na grubszą stronę bolca. Jeżeli ta skierowana jest w stronę uszczelki, oznacza to, że okna są ustawione na tryb zimowy. Z kolei gdy węższa część bolca znajduje się bliżej uszczelki, ustawiony jest tryb letni.

Przeczytaj również: Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? Co się bardziej opłaca? Które ogrzewanie daje więcej ciepła

Ogrzewanie podłogowe Ogrzewanie podłogowe to dobre rozwiązanie zarówno do domów parterowych, jak i piętrowych. Fot.123RF.com

Popularny napój gazowany nie tylko ugasi pragnienie. Nietypowe zastosowanie na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.