Idealne dopasowanie
Minimalistyczny i naturalistyczny trend w aranżacji wnętrz podpowiada, aby wybierać fugi idealnie dopasowane kolorystyką do zastosowanego materiału na ścianie. Stosując beżowe płytki – wybierzmy również beżową fugę, perfekcyjnie pasującą do płytek. W wielu nowoczesnych aranżacjach pożądanym efektem jest gładka płaszczyzna ściany lub posadzki, na której podział płytek jest prawie niezauważalny. Takie dopasowanie świetnie sprawdza się przy rektyfikowanych płytkach wielkoformatowych, imitujących kamienie, a także w przypadku płytek w naturalnych odcieniach tj. bieli, kremu, beżu, szarości, grafitu aż do odcień czarny.
Tonująco
Stosując jednak bardziej krzykliwy odcień płytek jak np. żółty czy niebieski, idealne dopasowanie niekoniecznie będzie dobrym pomysłem. W tym przypadku wybierzmy fugę, która będzie łagodnym tłem dla wybranych płytek. Do odcieni niebieskich doskonale sprawdzi się fuga w kolorze szaro – beżowym. Sam jej odcień będzie też zależał od efektu jaki chcemy uzyskać wewnętrzu, czy ma być ono ciepłe czy zimne w odbiorze. Płytki w typie kafli, już same w sobie bogate w kolorach i formie, nie potrzebują dodatkowej konkurencji jaką stanowiła by fuga. Szczeliny pomiędzy kolorowymi kaflami powinny stanowić łagodne, nieodznaczające się tło.
Kontrastowo
Jeśli lubimy odważne rozwiązania i specjalnie zależy nam na uzyskaniu efektu podziału na ścianie, wybierzmy fugę kontrastującą – czyli jasną do czarnych płytek lub antracytową do białych. Takie rozwiązanie dobrze wygląda, jeśli wykańczamy ścianę kaflami w typie cegiełek. Stosując grafitową fugę pomiędzy białe kafelki, uzyskamy efekt jakbyśmy mieli pomiędzy płytkami prawdziwą zaprawę cementową. Pamiętajmy, jednak, że stosowanie kontrastów bywa ryzykowne i należy je aplikować z rozwagą i elegancją. Na pewno naszej uwadze nie przejdzie obojętnie wykończenie szczelin pomiędzy czarnymi płytkami różową fugą, czy będzie to jednak piękne?
Kolor a lokalizacja
Na pewno inaczej musimy potraktować dobór fugi w przypadku stosowania jej na posadzce. O ile czarna fuga do czarnych płytek będzie dobrym rozwiązaniem, to już jasna fuga przy jasnych płytkach na podłodze będzie rozwiązaniem dyskusyjnym. W łatwo brudzących się miejscach, na przykład na podłodze czy w pomieszczeniach gospodarczych, lepiej zastosować ciemną fugę.
Biała fuga – unikajmy
Pomimo tego iż istnieje biała fuga na rynku to lepiej jej nie stosować. Biała fuga nawet zastosowana na ścianie i tak się pobrudzi i wówczas będzie przypominać kolor szary. Co gorsze nie jesteśmy w stanie zapanować nad tym że ona nabierze równomiernego koloru, mogą powstać plamy i zacieki, co nie będzie wyglądać estetycznie. Wybierając od razu ciemniejszą fugę unikniemy właśnie efektu przyszarzenia czy żółknięcia i nieprzyjemnych rozczarowań. Nawet do białych płytek warto wybrać fugę co najmniej o ton ciemniejszą w odcieniu bardzo jasno szarym lub kremowym.
arch. Monika Wolska - Gan
www.archiego.com
Przeczytaj pozostałe porady naszego eksperta:
Złote lata dwudzieste – czyli jak urządzić mieszkanie w stylu Art Deco?
Czuj się jak u siebie! Czyli jak najlepiej urządzić pokój dla gości
BEZ BARIER - Jak urządzić łazienkę dla seniora?
Jedzenie w nowym świetle, czyli jak najlepiej oświetlić kuchnię?
Men’s cave czyli mieszkanie w męskim stylu