Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Marmur w kuchni. Jaki marmur wybrać i z czym łączyć?

Minimalizm i naturalizm od lat przeplatają się w projektowaniu wnętrz oryginalnych, a przy tym funkcjonalnych, a ich ujęcie w nowoczesnym designie obiera coraz to nowy kierunek. Jednym z materiałów, które odpowiadają obu nurtom, jest klasycznie piękny, imponująco trwały marmur. Zastanawiasz się, czy marmur nadaje się do kuchni? Choć luksusowy na wskroś, coraz częściej jest wykorzystywany we wnętrzach eklektycznych, swobodniej zaprojektowanych, zaskakujących kolorystyką i nową formą – do współczesnej kuchni z charakterem jak znalazł. Oto przykłady jego zastosowania na podłodze, blatach i ścianach, gdy doskonale łączy funkcjonalność i design.

Marmur w kuchni. Jaki marmur wybrać i z czym łączyć?
Nowocześnie wykończona kuchnia w bieli z dodatkiem marmuru i drewna jest modna, jasna i bardzo funkcjonalna. Jaki marmur nadaje się do kuchni? Fot. TriggerPhoto/CanvaPro

Spis treści:

Czy marmur nadaje się do kuchni?

Ze wszystkich kamieni wykorzystywanych w architekturze wnętrz marmur uchodzi za materiał najbardziej szlachetny, imponująco trwały oraz wprowadzający swoją formą, kolorystyką i wykończeniem niepodważalną nutę luksusu. Tak postrzegany przez lata marmur zyskał nie tylko uznanie, lecz także przypięto mu "łatkę" surowca bogaczy, co sprawiło, że w pewnym stopniu zawęziło się jego zastosowanie.

Przez długie lata marmur w architekturze służył do wizualnego podkreślania wartości budowli, rangi projektu i statusu społecznego właściciela obiektu. Jednak spojrzenie na ten oryginalny materiał w ostatnich latach uległo pewnej istotnej zmianie. Nie oznacza to, że przestał być surowcem utożsamianym z luksusem, wręcz przeciwnie, nauczono się wprowadzać go do wnętrz bardziej złożonych, swobodnych: od minimalistycznych przez naturalistyczne po eklektyczne i to w taki sposób, że wydaje się ich nieodłącznym elementem.

Jeśli zastanawiasz się, czy marmur nadaje się do kuchni lub innych wnętrz typowo użytkowych, mamy dobrą wiadomość: jego rozmaite kolory, struktury i formy umożliwiają dekorowanie różnych powierzchni. Niezależnie od tego, czy trafia na schody, podłogi, zastępuje płytki ścienne czy stanowi zwieńczenie projektu mebli kuchennych, kamień zapewnia trwałość, jest łatwy w czyszczeniu i utrzymaniu. 

blaty Jasny marmur w kuchni na blacie, do tego jasne meble i ściany z czarnymi dodatkami wyglądają czysto i bardzo estetycznie. Fot. Jodie Johnson/CanvaPro

Jak go wykorzystać, wykańczając nowe wnętrze o bardzo współczesnym, złożonym charakterze? Podpowiadamy, jakie atuty ma użycie marmuru w kuchni oraz z czym połączyć kamienny backsplash, aby w pomieszczeniu pełnym pozornie niepasujących do siebie elementów zapanowała wizualna harmonia.

Przeczytaj również: Jaki kolor kuchni? Już są trendy na 2025 rok

Jaki marmur nadaje się do kuchni?

Marmur wyróżniają charakterystyczne dla gładkiego kamienia wzory pełne żyłek, tworzących wrażenie spękań na materiale oraz różnorodnych kolorów. Kamień ten powstaje w procesie przeobrażenia wapieni pod wpływem czynników naturalnych takich, jak zmiany temperatur oraz ciśnienia. Po wydobyciu i odpowiedniej obróbce marmur zyskuje niepowtarzalną, krystaliczną formę.

W zależności od tego, jaką kategorię weźmie się pod uwagę, materiał ten można rozmaicie pogrupować. Wyróżniane są marmury jednokolorowe i polichromowane. Biorąc pod uwagę zarówno stronę wizualną, formę, jak i parametry fizyko-techniczne grupę marmurów można podzielić na marmury właściwe oraz techniczne. Z kolei przyjmując za główny wyznacznik budowę skały pierwotnej, będącej bazą marmuru, surowiec ten dzieli się m.in. na marmur kalcytowy i dolomitowy. Do najbardziej popularnych kolorów, w jakich surowiec ten jest dostępny do wykańczania wnętrz domów i mieszkań, należą: 

  • odcienie bieli i kremu, 
  • odcienie różu i czerwieni,
  • błękity i zielenie, 
  • brązy 
  • czerń w rozmaitych wzorach i cieniowaniach.

Niezależnie od tego, jak wiele kolorów czy odcieni marmuru będziesz miał do wyboru, kamień ten zawsze będzie miał delikatną, jedwabistą teksturę, a w zależności od tego, czy wykończony zostanie z połyskiem, czy w wersji matowej, nada wnętrzu określony charakter. 

Jaki marmur najlepiej nadaje się do kuchni? To warto dokładniej omówić z kamieniarzem, planując aranżację nowocześnie wykończonego wnętrza. Nie każdy marmur nada się równie dobrze na podłogę, ścianę czy powierzchnię blatu. Jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie tego kamienia w projekcie, koniecznie musisz zaznajomić się z jego parametrami użytkowymi: odpornością mechaniczną oraz chemiczną.

marmur Aranżacje z białym marmurem wyglądają bardzo efektownie. Takie blaty należy jednak odpowiednio konserwować. Fot. Serghei Starus/CanvaPro

Marmur należy bowiem do bardzo trwałych materiałów wykończeniowych, jednak jest np. podatny na odbarwianie pod wpływem kwasów. Dlatego też trzeba uważać przy jego myciu, konserwacji, a przede wszystkim w czasie codziennego użytkowania. Bezwzględnie należy stosować deski do krojenia, najlepiej ekologiczne produkty drewniane, by ochronić blat kuchenny z marmuru przed odbarwianiem.

Jak wykorzystać marmur w kuchni?

Z marmuru można wykonać jednolitą, efektownie wykończoną i bardzo funkcjonalną wyspę kuchenną o dużej powierzchni np. ze zlewem lub zainstalowaną płytą grzewczą. Do najbardziej popularnych zastosowań należy wyłożenie marmurem mebli kuchennych – ten szlachetny materiał doskonale prezentuje się w formie długich i szerokich powierzchni blatów.

blat Klastyczne połączenie barwnego marmuru z naturalnymi kolorami drewna i amerykańską stylistyką mebli kuchennych. Fot. hikesterson/123rf.com

Marmur ma tyle odcieni i oryginalnych wzorów, że bez trudu dobierzesz go zarówno do pełnej zabudowy w stylu angielskim, do kuchni skandynawskiej, do mebli minimalistycznych utrzymanych w wysokim połysku, jak i do matowej aranżacji w nowoczesnej kolorystyce o charakterze modern eclectic chic design. 

marmur w kuchni Matowy marmur można położyć jako blat na meblach i ten sam materiał wykorzystać jako backsplash. To tworzy bardzo spójny kolorystycznie projekt. Fot. Max Vakhtbovycn/CanvaPro

Ten praktyczny kamień o dobrych parametrach użytkowych pozwala na wyłożenie schodów oraz podłogi. Ciekawie prezentuje się pomiędzy meblami w formie nazywanej backsplash, chroniąc powierzchnię nowo otynkowanej ściany. Jednak do najbardziej oryginalnych i efektownych form, nadających marmurowi awangardowy charakter, jest przeniesienie kamienia z wyspy kuchennej (boki i blat) na ściany w formie obrazów lub przeciągnięcie go z podłogi przez całą ścianę aż pod świetlną aranżację. Zaprojektowana w ten sposób kamienna kaskada w połysku z jednej strony zapewnia efektowną grę świateł, ubarwiając i rozjaśniając pomieszczenie, z drugiej zaś pozwala całkowicie przełamać obrany wcześniej kierunek kolorystyczny.

marmur W projekcie niewielkiej kuchni za pomocą wielu materiałów można ciekawie łączyć style w formie modern-retro, tworząc wnętrze maksymalnie zindywidualizowane. Fot. Deekens/CanvaPro

Marmur możesz łączyć z innym, strukturalnym kamieniem, ze szkłem, z metalem i naturalnym, zabezpieczonym solidnie olejowoskiem drewnem, a nawet z cegłą. Dobrze wygląda w spójnej, zrównoważonej kolorystyce wnętrza, jak i pozwala na estetyczne, nieco surowsze, ale jednocześnie pełne uroku przełamanie dominującego koloru.

Tego rodzaju kompozycje w kuchni pozwalają bardzo indywidualnie zaprojektować wnętrze. Marmur w połysku, białe lub czarne meble, złote dodatki i nowoczesne lampy stworzą wnętrze w stylu hollywoodzkim lub zadbają o paryski szyk w nowoczesnym mieszkaniu. Jednak luksusową nutę można też wykorzystać do ubarwienia pomieszczeń loftowych, maksymalistycznych lub minimalistycznych, a nawet takich, w których wszystkie wymienione style będą się niejako przenikać.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Kuchnia bez wiszących szafek: wady i zalety. Co zamiast górnych szafek w kuchni?

Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim?

Jak usunąć tapetę ze ściany? Nie potrzebujesz fachowca, oto domowe triki

Glina, drewno, ryflowane struktury. Jakie łazienki będą modne w 2025 roku?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.