Duży taras: przedłużenie salonu czy miejsce spotkań towarzyskich?
Fot. Wybór kilku stref jest kuszący, ale warto nie przesadzić z ilością i wielkością mebli tarasowych / materiały promocyjne
Standardowe tarasy mają zazwyczaj powierzchnię około 10 m2. To optymalny wymiar, aby były funkcjonalne. Im jednak większa przestrzeń, tym rosną możliwości aranżacyjne – wielu architektów poleca powiększyć taras do około 15 i więcej metrów kwadratowych. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Umożliwia ono wygodny podział tarasu na kilka stref, np.:
- relaksu z wygodnym kompletem wypoczynkowym (sofą i fotelami lub leżakami z miękkimi poduszkami);
- jadalnianą ze stołem i krzesłami, które pomieszczą domowników i gości;
- gospodarczą, np. do rozwieszania prania, przechowywania rzeczy, ustawienia małej szklarni;
- rekreacyjną z przestrzenią zabaw dla mniejszych lub większych dzieci.
Duży taras daje też możliwość rozłożenia koca i poduszek, na których można odpoczywać i bawić się z dziećmi. Pozwala także na pozostawienie wolnej przestrzeni do późniejszego zagospodarowania lub wyznaczenia swobodniejszych ciągów komunikacyjnych. Na tarasie zadaszonym można również zawiesić huśtawkę, krzesło brazylijskie lub hamak. Wszystko zależy od potrzeb mieszkańców.
Jak urządzić duży taras? Podział na strefy
Fot. Najlepiej zrobić szczegółową listę / materiały promocyjne
Jak wyznaczyć układ wybranych stref na tarasie? Należy zacząć od zastanowienia się, co będzie potrzebne i jakie sprzęty oraz meble ogrodowe powinny znaleźć się na wymarzonym tarasie. Najlepiej zrobić szczegółową listę, w której określi się liczbę osób korzystających z danej strefy, np. zaplanowanie, ile osób musi pomieścić się przy stole jadalnianym oraz ile leżaków trzeba ustawić.
Dla ustalenia miejsca dla wszystkich mebli i akcesoriów ważne jest to, jak ulokowane są drzwi tarasowe, zwłaszcza jeśli jest ich kilka. Jadalnię warto umieścić przy wejściu do kuchni, a miejsce wypoczynku jako przedłużenie salonu. Jeśli drzwi są jedne, warto zastanowić się, z której strefy będzie się korzystać najczęściej i najchętniej. Powinna ona być zlokalizowana najbliżej wejścia.
Urządzając duży taras, należy pamiętać, że warto osłonić go od słońca i wiatru. Doskonale sprawdzą się specjalne (zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi i pleśnią) zasłony tarasowe. Można je zamontować na karniszach lub przewiesić przez belki konstrukcyjne. Innym pomysłem będą specjalne panele na taras i balkon, które są umieszczone na szynach. Jeśli do tarasu nie pasują osłony z tkanin, można zastosować pergole ogrodowe i posadzić np. pnące róże lub bluszcz.
Jakie meble na duży taras? Wymiary mebli ogrodowych
Fot. Przy planowaniu warto wziąć pod uwagę wymiary rzeczywistych mebli z oferty sklepu / materiały promocyjne
Wybór kilku stref jest kuszący, ale warto nie przesadzić z ilością i wielkością mebli tarasowych, ponieważ stworzą wrażenie chaosu i będą przeszkadzać w komfortowym użytkowaniu. Aby najlepiej określić ich wielkość i układ oraz wyznaczyć wygodne ciągi komunikacyjne, należy najpierw rozrysować na kartce plan w odpowiedniej skali. Można do tego również wykorzystać jeden z darmowych programów do projektowania. Kiedy wstępny plan będzie gotowy, warto go jeszcze sprawdzić. najlepiej przenieść go na taras przy pomocy kolorowej taśmy, np. malarskiej. Wystarczy „narysować” nią linie oznaczające każdy z mebli i większych akcesoriów. Dopiero wtedy będzie można zastanowić się, czy pozostawione przestrzenie są wygodne, a wybrane elementy pasują do powierzchni tarasu. Przy planowaniu warto wziąć pod uwagę wymiary rzeczywistych mebli z oferty sklepu.
Z czego powinny być wykonane meble na duży taras?
Fot. Dopełnieniem mebli ogrodowych będą odpowiednie poduszki / materiały promocyjne
Dobór materiału, z jakiego wykonane będą meble na taras, zależy od planowanej aranżacji tarasu. Komplety mebli przeznaczonych na duże tarasy zazwyczaj wykonane są z:
- drewna: w ofertach znaleźć można krzesła, fotele, ławki (często połączone ze stołami), stoły i leżaki. Są odporne na warunki atmosferyczne, ale trzeba je chować na zimę, ponieważ mogą zniszczyć się na mrozie. Nie lubią długiego kontaktu z dużą ilością wody. Można je pomalować na dowolny kolor i w łatwy sposób odnawiać. Co kilka sezonów wymagają ponownej impregnacji;
- rattanu naturalnego lub syntetycznego (technorattanu): do wyboru mamy komplety wypoczynkowe z sofami, fotelami i stolikami oraz zestawy do ogrodowej jadalni. Naturalny rattan wygląda bardzo efektownie, ale nie jest tak trwały jak syntetyczny i trzeba go chować przed deszczem i mrozem. Może zmieniać kolor pod wpływem słońca. Technorattan jest niezwykle odporny i wytrzymały. Dobrej jakości meble z rattanu syntetycznego doskonale imitują ten naturalny. Są jednak łatwiejsze w czyszczeniu i konserwacji.
Oba surowce są niezwykle uniwersalne i mogą wpisać się w każdy styl. Warto zwrócić uwagę na kształty i elementy dekoracyjne, np. żeliwne lub szklane oraz dopasować kształt mebli do projektu ogrodu i tarasu. Dodatkowo można również wybrać:
- huśtawki ogrodowe;
- krzesła brazylijskie;
- bocianie gniazda;
- hamaki.
Tego typu meble sprawdzą się w strefie relaksu. Zazwyczaj trzeba je zamontować na belkach lub elementach zadaszenia. Jeśli na tarasie nie ma takich konstrukcji, można zdecydować się np. na hamak lub huśtawkę na stelażu.
Dopełnieniem mebli ogrodowych będą odpowiednie poduszki. Powinny one być wykonane ze specjalnego wodoodpornego i zabezpieczonego przed warunkami atmosferycznymi materiału oraz mieć dodatkowe gumki lub sznurki do zamocowania na krzesłach i fotelach. Przed zakupem warto sprawdzić, czy są one odpowiednio grube i wygodne. Na meble ogrodowe nie będą odpowiednie poduszki ze zwykłej bawełny, lnu lub innych materiałów niezabezpieczonych. Można je zastosować jedynie wtedy, kiedy będziemy je chować po każdym użyciu.
materiały promocyjne partera