Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Płatna współpraca

Izolacja termiczna i akustyczna. Kiedy pora wymienić okna (i jak wybrać odpowiednie)?

Przeważnie termomodernizację budynku postrzegamy jako proces ograniczony do docieplenia ścian. Tymczasem kluczowym elementem, który wpływa na komfort życia oraz rachunki za energię, są... okna. Odpowiednio dobrane i zamontowane, stają się nie tylko barierą dla zimna, ale też ochroną przed hałasem, którego wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie bywa często bagatelizowany. Jak zatem rozpoznać moment, w którym okna wymagają wymiany, i czym kierować się przy wyborze nowych? Podpowiadamy!

Izolacja termiczna i akustyczna. Kiedy pora wymienić okna (i jak wybrać odpowiednie)?
We współczesnym budownictwie przyjmuje się, że współczynnik przenikania ciepła nie powinien być wyższy niż 0,9 W/m²K /materiał promocyjny

Kiedy okna przestają pełnić swoją funkcję?

Choć nowoczesne okna, szczególnie te wykonane z PCV, służą przez długie lata, z czasem ich właściwości mogą zacząć się pogarszać. Nieszczelność to jeden z pierwszych alarmujących objawów. Gdy czujemy chłodny powiew w pobliżu okien lub zauważamy wzrost wilgoci w pomieszczeniach, to znak, że ciepło ucieka na zewnątrz. Efekt? Wyższe rachunki za ogrzewanie. Okna nie zapewniają izolacji również w okresie letnim, co objawia się szybszym nagrzewaniem się pomieszczeń. Dodatkowo, mogą przepuszczać hałas, który na dłuższą metę staje się bardzo uciążliwy.

Przyczynę takiego stanu rzeczy mogą stanowić stare, sparciałe, dziurawe lub popękane uszczelki. Czasami można je wymienić na nowe, wydłużając żywotność naszych okien. Jeśli jednak ich uszkodzenia wynikają z wypaczenia ram lub utraty pierwotnego kształtu ościeżnic, nie unikniemy całkowitej wymiany okien.

Istotnym sygnałem są również wszelkie problemy mechaniczne, takie jak trudności z otwieraniem czy zamykaniem okna. Jeśli klamka odmawia posłuszeństwa, a skrzydła nie domykają się idealnie, prawdopodobnie doszło do deformacji ramy lub uszkodzenia okuć.

Naszą uwagę powinny także zwrócić kwestie estetyczne, takie jak wyblakłe kolory ram, żółknąca biel czy łuszcząca się okleina. One również mogą motywować do wymiany okien na nowe – szczególnie gdy zależy nam na dopasowaniu ich wyglądu do odświeżanej właśnie elewacji.

Izolacja termiczna – inwestycja w ciepło

Okna i drzwi odpowiadają nawet za 30 proc. strat ciepła w budynku, a ich wymiana to realna oszczędność energii. Nowoczesne modele, takie jak te z oferty marki WIŚNIOWSKI, osiągają imponujące parametry termoizolacyjne. Współczynnik przenikania ciepła (U) w oknach PRIMO 82 wynosi zaledwie 0,76 W/m²K, a dla systemów podnoszono przesuwnych HST PRIMO SkymotionMax – już od 0,69 W/m²K. Tymczasem w dzisiejszym budownictwie przyjmuje się, że ta wartość nie powinna być wyższa niż 0,9 W/m²K, co oznacza, że modele marki WIŚNIOWSKI oferują znacznie lepsze parametry niż standardowe. Takie wartości przekładają się na komfort cieplny we wnętrzach, mniejsze zużycie energii i realne korzyści finansowe.

Klasa A profilów (najwyższa jakość) gwarantuje trwałość i szczelność okna /materiały promocyjne Klasa A profilów (najwyższa jakość) gwarantuje trwałość i szczelność okna /materiały promocyjne

Izolacja akustyczna – cisza, która koi

Hałas bywa równie dokuczliwy jak chłód. Ruchliwa ulica, pobliska szkoła czy place budowy to tylko niektóre źródła dźwięków, które zakłócają nasz spokój. To zwiększa poziom stresu, obniża koncentrację, a nawet negatywnie wpływa na jakość snu.

Dlatego wybierając nowe okna, warto zwrócić uwagę na ich parametry akustyczne. Standardowe produkty WIŚNIOWSKI osiągają izolację akustyczną na poziomie 38 dB, co oznacza znaczną redukcję dźwięków z zewnątrz. Dla porównania – codzienna rozmowa generuje hałas na poziomie 40-60 dB, natomiast intensywny ruch uliczny to około 80-90 dB. Dobre okna są więc kluczem do zachowania ciszy i spokoju w domu.

Rolety – potrójne działanie

Nie sposób mówić o izolacji bez wspomnienia o roletach. Pełnią one podwójną funkcję – zarówno wyciszają wnętrze, jak i poprawiają efektywność cieplną budynku. Nowoczesne modele, takie jak rolety zewnętrzne typu PROTECTA, zwiększają bezpieczeństwo i chronią dom przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki nim możemy cieszyć się większą prywatnością i mieć kontrolę nad temperaturą w pomieszczeniach – latem ograniczają nagrzewanie, zimą chronią przed wychłodzeniem.

Dofinansowanie wymiany okien

Warto również zaznaczyć, że WIŚNIOWSKI umożliwia zakup z dofinansowaniem z programów takich jak „Czyste Powietrze”, co czyni inwestycję bardziej przystępną dla wielu gospodarstw domowych. O dotację mogą starać się właściciel lub współwłaściciel budynku mieszkalnego, dla którego pozwolenie na budowę lub zgłoszenie robót budowlanych uzyskano przed 31 grudnia 2013 roku. Z programu „Czyste Powietrze” otrzymać można nawet 135 tys. zł na modernizację najważniejszych elementów budynku (nie tylko wymianę stolarki, ale również ocieplenie ścian, wymianę starego kotła na paliwo stałe, zakup instalacji fotowoltaicznej itp.)

Jak wybrać odpowiednie okna?

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na profile i okucia. Klasa A profilów (najwyższa jakość) gwarantuje trwałość i szczelność okna. Z kolei okucia to element, który wpływa na wygodne otwieranie i zamykanie okna. Powinny być maksymalnie wytrzymałe. Okucia z dodatkowymi funkcjami, jak: mikrowentylacja, blokada niewłaściwej obsługi klamki z podnośnikiem skrzydła, zatrzask pozycji uchylnej, dwa zaczepy antywyważeniowe na każde skrzydło, blokadę antyprzeciągową czy zatrzask balkonowy z uchwytem od strony zewnętrznej w przypadku balkonów, zwiększają komfort korzystania z okien.

Również szybę można dostosować do własnych preferencji, wybierając szkło o różnym stopniu zaciemnienia. Pamiętajmy, że pakiet szybowy powinien mieć niski współczynnik przenikania ciepła, a jednocześnie oferować ochronę antywłamaniową. Na czym ona polega? Szyby opierające się próbom włamania połączone są specjalną folią odporną na uderzenia. Takie rozwiązanie chroni nie tylko przed przestępcami, ale również intensywnymi zjawiskami atmosferycznymi.

Współczesne okna to nie tylko funkcjonalność, ale też estetyka. Marka WIŚNIOWSKI oferuje bogatą paletę kolorów, możliwość wyboru bikoloru (inny kolor z zewnątrz, inny wewnątrz) i spójność z innymi elementami wykończenia budynku, jak bramy czy drzwi, co pozwoli na dopasowanie produktu do każdej wizji.

Decyzja o wymianie okien to nie tylko krok w stronę oszczędności, ale przede wszystkim inwestycja w wyższą jakość życia. Ciepło, cisza i estetyka to elementy, które tworzą naszą codzienną przestrzeń. Dzięki dofinansowaniom oraz nowoczesnym technologiom możemy cieszyć się domem, który odpowiada na wszystkie nasze potrzeby – dziś i przez kolejne lata.

Płatna współpraca

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.