Urządzanie wnętrz

Kominki i kozy na pellet – rodzaje i ceny. Czy opłaca się montować?

Kominki i kozy na pellet cieszą się coraz większą popularnością ze względu na wygodę, wydajność i ekonomię w użytkowaniu. Nie tylko idealnie sprawdzają się jako źródło ogrzewania domu, ale spełniają również funkcję dekoracyjną. Jak działa kominek na pellet? Jaka jest cena i koszt montażu? Czy opłaca się montować kozę na pellet? Podpowiadamy.

Kominki i kozy na pellet – rodzaje i ceny. Czy opłaca się montować?
Kominki i kozy na pellet są bardzo łatwe w użyciu. Fot.123RF.com

Spis treści:

Co to jest pellet?

Pellet jest paliwem opałowym powstałym ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych: trocin, wiór, zrębków. Wykonany jest w postaci granulatu o średnicy od 6 do 8 mm i długości ok. 2-3 cm.

Pellet stosowany w gospodarstwach domowych to przeważnie pellet drzewny. Produkuje się go przez skompresowanie trocin drzewnych, które uzyskuje się jako materiał poprodukcyjny w tartakach i innych miejscach przetwórstwa drzewnego. Pellet z drzew iglastych jest najbardziej popularny z powodu lepszych parametrów energetycznych.

Pellet dzięki swoim właściwościom i temu, że ma postać granulatu, jest paliwem, które możemy bardzo łatwo składować. Dostarczany jest w wygodnych i poręcznych workach. Może być bezpiecznie przechowywany w komórkach, garażach, pod wiatami. Nawet długo magazynowany nie traci swojej kaloryczności i właściwości spalania.

Przeczytaj również: Piec na pellet do ogrzewania domu. Jak wybrać dobry kocioł, ile kosztuje piec na pellet

pellet Wśród największych zalet kotła na pellet można wymienić m.in. wydajność. Fot.123RF.com

Jak działa kominek i koza na pellet?

Kominki i kozy na pellet są bardzo łatwe w użyciu. Tego typu urządzenia pracują w pełni automatycznie. Są automatycznie rozpalane, wyłączane i można je zaprogramować pod kątem cyklu pracy na dłuższy okres czasu. Standardowo są wyposażone w termostat elektroniczny, który dodatkowo kontroluje spalanie. Obsługa urządzenia jest w pełni bezpieczna.

Czyszczenie kominków na pellet również nie wymaga wielkiego nakładu sił i należy do prostych zadań. Urządzenia nie magazynują kreozotu i produkują mniej popiołu w porównaniu z kominkami na drewno. Trzeba pamiętać jednak o tym, że ilość popiołu zależy przede wszystkim od tego, jakiego gatunku pellet wybierzemy.

Warto też zdawać sobie sprawę, że kominek i koza na pellet wymaga systemu rezerwowego, by kontynuować działanie w przypadku awarii prądu, ponieważ jest zasilany elektrycznie.

Rodzaje kominków na pellet

Na rynku dostępne są różne rodzaje kominków na pellet. Najbardziej popularnym urządzeniem grzewczym jest kominek na pellet z nadmuchem. Wyróżnia się tym, że do rozprowadzenia ciepła w obiekcie nie są dodatkowo potrzebne grzejniki, woda lub rury grzewcze. Funkcjonowanie kotłów nawiewowych polega na tym, że gorące powietrze wtłaczane jest do wnętrza poprzez kanały wentylacyjne.

Innym rozwiązaniem jest kominek na pellet z płaszczem wodnym. Płaszcz wodny do kominka to system, w którym woda zasilająca instalację centralnego ogrzewania jest podgrzewana przez wymiennik ciepła. Daje to wiele możliwości, a sam kominek może ogrzać kilka pomieszczeń.

Ceny kominka i kozy na pellet. Ile kosztuje dobry piec kominkowy?

Najtańsze modele kominków i kóz na pellet kosztują od 3,5 tys. złotych, z kolei najdroższe modele zwykle przekraczają 15 tys. złotych. Dokonując wyboru kominka do domu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego moc, sprawność i bilans cieplny. Do ogrzania starego domu bez izolacji będzie potrzebne urządzenie o większej mocy, natomiast w domach z dobrze wykonaną termoizolacją wymagania grzewcze są mniejsze.

Ważnym dla wielu osób elementem jest także odpowiedni dobór wizualny, ponieważ niektóre osoby stawiają swoje piece kominkowe na pellet w pokojach, przez co estetyka i dekoracyjność są bardzo istotne.

piec na pellet Pellet to stałe paliwo, które powstaje podczas procesu sprasowania rozdrobnionego i wysuszonego materiału drzewnego. Fot.123RF.com

Czy opłaca się montować kominek lub kozę na pellet?

Poszukując odpowiedzi na pytanie, czy warto zdecydować się na zakup kominka lub kozy na pellet do domu, należy poznać powody, dla których taka inwestycja będzie się opłacać. Do czynników przemawiających za instalacją kominka na pellet należą m.in.:

  • wysoka sprawność grzewcza,
  • możliwość obniżenia kosztów ogrzewania domu,
  • łatwość i wygoda obsługi,
  • efektowna ozdoba wnętrza domu.

Kominki i kozy na pellet są wydajniejsze, niż modele na drewno. Zadowoli to tych, którzy na pierwszym miejscu stawiają efektywną pracę urządzenia grzewczego. Kolejną zaletą jest fakt, że nie musimy tak często uzupełniać paleniska. Zużycie granulatu jest niskie, co niesie za sobą wiele korzyści. Jedną z nich jest obniżona ilość popiołu.

Główną wadą kozy na pellet jest cena. Nierzadko koszt zakupu oraz montażu kilkakrotnie przewyższa zakup kominka na drewno. Pamiętajmy jednak, że jest to jednorazowy wydatek, który szybko się zwraca.

Przeczytaj również: Czy piec na ekogroszek można przerobić na pellet i czy to się opłaci?

Ekogroszek to paliwo kopalne, które powoduje powstawanie zanieczyszczenia powietrza, a przedrostek „eko” może wprowadzać klientów w błąd.Fot. 123RF/PICSEL

Jak dobrze wyparzyć słoiki? na INTERIA.TV.

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.